Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Ludwik Maria Grignion de Montfort

(1673 - 1716)

św. Ludwik Maria Grignion de Montfort Odczuwam wielkie pragniecie umiłowania Pana naszego i Jego świętej Matki. Chciałbym jako prosty i ubogi kapłan uczyć biednych wieśniaków i zachęcać grzeszników do nabożeństwa do świętej Dziewicy - pisał zaraz po swoich święceniach kapłańskich francuski kapłan Ludwik Maria Grignion de i Montfort.

Zmarły 28 kwietnia 1716 r. duchowny przez całe swoje życie był gorliwym czcicielem Matki Bożej. Oddał się w Jej niewolę i na wyłączną własność. Jego apostolat oddania się Maryi popierali teologowie i papieże. Najważniejsze jego dzieło - "Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" wywarło głęboki wpływ na pobożność katolicką na całym świecie. Sługa Boży Jan Paweł II zaczerpnął z niego swoje zawołanie biskupie "Totus Tuus". Pozostał przy nim także jako papież. Do "Traktatu" nawiązywali św. Maksymilian Maria Kolbe oraz sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Ludwik Maria Grignion de Montfort pochodził z bardzo pobożnej arystokratycznej rodziny z Bretanii. Wśród 17. jego rodzeństwa, brat był księdzem, a sześć sióstr zakonnicami. Ukończył kolegium jezuickie w Rennes i seminarium duchowne Saint Sulpice w Paryżu. W 1700 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz też został kapelanem szpitala w Poitiers, gdzie spotkał Marię Ludwikę Trichet, z którą założył w 1703 r. Zgromadzenie Córek Bożej Mądrości. Celem sióstr była praca wśród ubogich i chorych. W tym czasie był też kapelanem więzienia. W 1703 r. zainicjował powstanie wspólnoty kapłanów Societas Mariae Montfortana. Zakładał przytułki dla biednych i chorych, a także sieć szkół dla ubogiej chrześcijańskiej młodzieży. We Francji zasłynął jednak przede wszystkim jako misjonarz ludowy. Ponieważ napotykał na trudności, min. ze strony niektórych księży, strzegących swojej jurysdykcji, uzyskał od papieża Klemensa XI przywilej głoszenia kazań w całej ówczesnej Francji. Jako misjonarz papieski zwalczał szczególnie szerzący się wówczas jansenizm. Ocenia się, że w dwunastu diecezjach wygłosił ponad 200 serii rekolekcji i misji dla świeckich i duchownych, a każda z nich trwała do pięciu tygodni. Zapisywał wiernych do bractw, zachęcał do modlitwy, zwłaszcza różańcowej i oddania się Matce Bożej, a także do comiesięcznej spowiedzi. W intencji nawrócenia grzeszników podejmował wiele pokut i praktyk ascetycznych. Działalność jego była bardzo owocna. Wielu wiernych wracało do Boga i Kościoła.

Pozostawił kilka cennych prac, m.in. "Miłość Jezusa - odwieczna Mądrość", "Uwielbienie Maryi" oraz "Przedziwny sekret Różańca świętego".

Wyczerpany niezwykle intensywną pracą apostolską, zmarł w wieku zaledwie 43 lat. Beatyfikował go w 1888 r. papież Leon XIII, a kanonizował w 1947 Pius XII. Jego relikwie znajdują się w kościele w St. Lament-sur-Serve. Od kilku lat - z inicjatywy wielu środowisk katolickich na całym świecie - trwają starania o ogłoszenie św. Ludwika Marii doktorem Kościoła.

Modlitwy do św. Ludwika Marii Grignion de Montfort

Modlitwa do św. Ludwika Marii Grignion de MontfortModlitwa do św. Ludwika Marii Grignion de Montfort

Litania do św. Ludwika Marii Grignion de MontfortaLitania do św. Ludwika Marii Grignion de Montforta

Zobacz więcej

Ludwik Maria Grignion de Montfort - rycerz czy niewolnik?Ludwik Maria Grignion de Montfort - rycerz czy niewolnik?

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 kwietnia 2009Wasze komentarze:
 marzena aneta: 28.04.2023, 17:01
 Święty Ludwik Maria Gringion de Monfort dziękuję Święty Ludwiku Mario Gringionie de Monfort kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święty Ludwiku Mario Gringionie de Monfort módl się za nami dziękuję Święty Ludwiku Mario Gringionie de Monfort kocham Cię proszę o dobrą spowiedź świętą w maju domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 xxx: 29.08.2009, 17:40
 Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort (1673-1716): "Tajemnica Maryi" http://emaus.parafia.info.pl/?p=main&what=120 "Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" www.seminarium.wroclaw.pl/php/Dokumenty/traktat_nmp.doc
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej