Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Paulin z Noli

(ok. 354 - 431)


Paulin z Noli      Urodził się w Bordeaux w senatorskiej rodzinie. Po zdobyciu wszechstronnego wykształcenia rozpoczął karierę urzędniczą. W 378 r. udał się do Rzymu, gdzie został senatorem. W trzy lata później był już gubernatorem Kampanii. Tam spotkał chrześcijan, którym od samego początku okazywał dużą życzliwość. Podczas rządów cesarza Magnusa Maksymusa, który prześladował chrześcijan, a także urzędników swego poprzednika, Paulin zrezygnował z urzędu. W 383 r. w Hiszpanii ożenił się z chrześcijanką Teresą, a w 6 lat później - po dogłębnym przygotowaniu w szkole biskupa Ambrożego w Mediolanie - przyjął chrzest.

     Po śmierci jedynego dziecka małżonkowie postanowili poświęcić się jedynie Bogu. Sprzedali wspólny majątek, a uzyskane pieniądze przeznaczyli na ubogich. Wkrótce Paulin został mnichem, a jego żona mniszką. W 394 r. Paulin przyjął święcenia kapłańskie. W Noli założył wspólnotę monastyczną oraz ufundował bazylikę. W 409 r. został biskupem. Pozostawił duży dorobek poetycki, uważany jest za czołowego poetę wczesnochrześcijańskiego na Zachodzie i za jednego z twórców łacińskiej poezji chrześcijańskiej.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 czerwca 2009


   

Wasze komentarze:
 xxx: 30.08.2009, 18:33
 św. Paulin z Noli (†431): "Od zarania wieków Chrystus cierpi we wszystkich, „którzy są Jego”. Jest On bowiem Początkiem i Końcem, ukrytym w Prawie, a objawiającym się w Ewangelii. Jest Panem przedziwnym zawsze – cierpiącym i triumfującym – w świętych swoich, „mirabilis in sanctis suis Dominus” (Ps 68(67), 36). W Ablu był On zabity przez brata, w Noem wyśmiany przez syna, w Abrahamie wygnańcem z ojczyzny, w Izaaku złożony na ofiarę, w Jakubie był sługą, w Józefie sprzedany, w Mojżeszu narażony i do ucieczki zmuszony, w prorokach Go kamienowano i mordowano, w Apostołach prześladowano na lądzie i morzu, w męczennikach zadawano Mu rozliczne udręki i ustawicznie na śmierć wydawano. Zawsze więc, i teraz także, choroby nasze On znosił i boleści brał na siebie. Zaiste, On to jest zawsze owym człowiekiem za nas okrytym ranami i umiejącym znosić niemoc, której bez Niego nie możemy i nie umiemy znieść. On to, powtarzam, za nas i w nas znosi złość świata, ażeby ją zniszczyć znosząc i moc udoskonalić w słabości. I w tobie również znosi On zniewagi, i w tobie nienawidzi Go świat." Epist. 38, n.3
 Stanisław : 29.06.2009, 22:28
 Piękna i pouczająca historia.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej