Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Paweł I

(1912 - 1978)

Jan Paweł I PAPIEŻ UŚMIECHU

Polakom rok 1978 kojarzy się przede wszystkim z kard. Karolem Wojtytą i datą 16 października. To jednak rok dwóch konklawe. Wyroki Opatrzności zdecydowały, że trzeci co do długości, 27-letni pontyfikat Jana Pawła II poprzedził jeden z najkrótszych pontyfikatów w historii Kościoła - 33 dni Jana Pawła I.

Albino Luciani urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale, wiosce w Dolomitach. Pochodził z ubogiej, wielodzietnej rodziny. Wychowanie religijne zawdzięczał głęboko wierzącej matce. Ojciec przyszłego papieża, robotnik, był zaangażowanym socjalistą i antyklerykałem.

Po święceniach kapłańskich, przyjętych w 1935 r., Luciani został wikariuszem i katechetą w rodzinnej parafii. Krótko potem został wicerektorem i wykładowcą w seminarium duchownym w Belluno, siedzibie rodzinnej diecezji, znanej potem z górskich wakacji Jana Pawła II i Benedykta XVI. W grudniu 1958 r. otrzymał nominację na biskupa Vittorio Veneto. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II, jednak nie zapisał się jako zbyt aktywny uczestnik. Poznał jednak w tym czasie liczne grono biskupów z całego świata.

W grudniu 1969 r. z nominacji Pawła VI został patriarchą Wenecji, podobnie jak dwóch innych papieży XX wieku - św. Pius X i bł. Jan XXIII. W 1973 r. otrzymał kapelusz kardynalski.

Przed wyborem szerzej znany był jednak jako autor - tak, autor - podręczników z zakresu katechetyki, był też autorem publicystyki prasowej. Z cyklu, w ramach którego podejmował ważne problemy współczesności, np. życie rodzinne, związki zawodowe, narkomania, czy pornografia, powstała książka wydana - choć już po śmierci sławnego autora - również po polsku: "Listy do sławnych postaci", PAX 1982. Poszczególne artykuły mają formę listów do sławnych postaci historycznych i literackich: od Jezusa Chrystusa i króla Dawida po Marka Twaina, ale także... Pinokia.

Gdy dobiegł końca owocny pontyfikat Pawła VI, było jasne, że "trudno będzie znaleźć właściwą osobistość, która mogłaby poradzić sobie z (...) licznymi problemami, stanowiącymi naprawdę ciężkie brzemię", jak czytamy w liście kard. Lucianiego do siostrzenicy. Pisał dalej: "na szczęście mnie nie grozi to niebezpieczeństwo". A jednak po najliczniejszym w historii konklawe to na niego wskazali kardynałowie. "Wstaliśmy, aby uczcić go aplauzem, ale go nie widzieliśmy. Skulony siedział na swoim krześle (...) [jakby] chciał się schować", wspominał arcybiskup Madrytu kard. Vicente Enrique y Tarancón. Kardynał Wyszyński i Wojtyła pisali z Rzymu: "dokonany w ciągu jednego dnia wybór Papieża jest widomym znakiem Opatrzności Bożej. Objawił się w nim «dar jedności w Duchu Świętym»".

Ten moment potwierdzał to, co wiedziano o nim z czasów weneckich - skromność, niechęć do zaszczytów, pobożność. Pontyfikat przyniósł potwierdzenie i innych cech - łagodności i pogody ducha - tak bardzo, że nazywano go "papieżem uśmiechu".

Wydawać by się mogło, że 33 dni to zbyt mało, żeby odcisnąć swój wpływ na życiu Kościoła. A jednak publicyści piszą czasem o papieżu Lucianim, że realizował powołanie analogiczne do Jana Chrzciciela - przygotował świat na zmianę stylu papiestwa, jaka wyraziście zarysowała się za jego polskiego następcy. Jan Paweł I zrezygnował z koronacji tiarą jako nadmiernie nawiązującą do świeckiej władzy biskupa Rzymu i jako pierwszy przyjął - w geście kontynuacji pontyfikatu obu poprzedników - podwójne imię papieskie, on także zrezygnował z podróżowania ceremonialną lektyką papieską i na audiencję generalną przyszedł pieszo.

W krótkim czasie swojego panowania zdążył przeprowadzić katechezy o cnotach wiary, nadziei i miłości, a cykl miał dalej rozważać cnoty kardynalne - na podstawie zapisków zmarłego papieża podjął go Jan Paweł II. Wezwał wiernych do modlitwy za świat, cytując słowa anonimowego autora "świat idzie w złą stronę, ponieważ jest na nim więcej wojen niż modlitwy" i przypomniał duchownym zalecenie św. Grzegorza Wielkiego, że duszpasterz powinien ciągle rozmawiać z Bogiem, nie zapominając o ludziach oraz rozmawiać z ludźmi, nie zapominając o Bogu.

Dla wiernych z krajów dotkniętych komunizmem lub nim zagrożonych ważne były jego słowa polemiki z hasłem głośnego wówczas teoretyka marksizmu i ateizmu E. Blocha "Ubi Lenin, ibi Jerusalem" - "Gdzie Lenin, tam Jerozolima" - co miało znaczyć "gdzie komunizm, tam zbawienie ludzkości".

Mówił językiem prostym, obrazowym, nie wahał się porównać duszy do silnika napędzającego człowieka, czy powiedzieć o Bogu, że jest zarazem jak Ojciec i Matka.

Zmarł nagle, zaskakując cały świat. W 2003 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Paweł Gierech

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 27 września 2009Wasze komentarze:
 Wojtek: 21.10.2017, 15:06
 Dziekuje za przygotowanie drogi dla pp. Wojtyly; tak, jak dla Ciebie przygotowal ja bl. Jan 23. Modl sie za nami Polakami i Kontynentem Europejskim. ; Z Bogiem. ; Grazie. :)
 kunegunda: 07.12.2016, 20:33
 co tu sie odjaniepawla
 Danka: 06.02.2010, 19:23
 Ojcze błogosław Polsce kocham cię i dziękuje
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej