Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Agnieszka

(zm. 304)


św. Agnieszka      Choć była jedną z najbardziej popularnych postaci czczonych w starożytnym Kościele nie zachowało się wiele informacji o jej życiu i męczeństwie. Wiadomo jedynie, że w chwili śmierci była bardzo młoda, że dała wspaniałe świadectwo nie tylko swej wierze, ale i czystości oraz że najprawdopodobniej ścięto ją mieczem podczas prześladowań na początku IV w. W miejscu jej śmierci postawiono kościół S. Agnese in Agone, a tam, gdzie znajdował się grób Agnieszki - cesarz Konstantyn Wielki już w IV w. wystawił bazylikę.

     O świętej pisali m.in. św. Hieronim, święci papieże Damazy i św. Grzegorz Wielki. Zaś św. Ambroży, złożył jej hołd, pisząc "W dwunastym roku życia miała złożyć świadectwo krwi. Czyż może być bardziej odrażające okrucieństwo, co nawet tak młodego wieku nie oszczędziło? Ale jak wielka musiała być siła wiary, co nawet w takim wieku znalazła świadectwo? (...) Nie wie jeszcze, co znaczy umierać, ale jest na śmierć gotowa. Jeszcze niezdatna do kary, a już dojrzała do korony zwycięskiej. Z jakim terrorem przystąpił kat do dzieła, żeby ją złamać. Jakich pochlebstw próbował, żeby ją przekonać. Lecz ona odpowiadała:, «Który mnie sobie pierwszy wybrał, ten mnie weźmie»".

     W liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki, Ojciec Święty poświęca dwa baranki, z których wełny tkane są paliusze. Wręcza je papież nowym metropolitom 29 czerwca, w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:
 No: 19.03.2017, 12:13
 Sw. Agnieszko módl się proszę cię bardzo za kochaną Agnieszkę
 e: 01.10.2014, 22:30
 PAtronko moja wspomóż mnie modlitwą w mojej intencji do Pana Boga.
 e: 09.04.2013, 10:42
 Święta Agnieszko pomóż mi w życiu, prowadź drogą do Pana Boga naszego, pomóż unikać mi pokus i wzmocnij moja wiarę i siłę. Amen.
 Patrycja: 07.11.2010, 21:27
 Swieta Agnieszko, prosze Cie o opieke dle mojej siostry Agnieszki. Prosze, badz przy niej obecna, wspieraj i pomagaj kiedy tej opieki bedzie potrzebowac. Dziekuje i mocno wierze, ze wysluchasz mojej prosby!
 Ola: 24.08.2010, 02:36
 Święta Agnieszko proszę o nawrócenie Łukasza,o uzdrowienie naszej miłości,o łaski dla mnie w szkole.Dziękuje Ci
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej