Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Mikołaj z Flue

(1417 - 1487)


Mikołaj z Flue      Martyrologium Rzymskie wspomina 21 marca św. Mikołaja z Fliie, jednego z największych mistrzów medytacji i mistyków schyłku średniowiecza.

     Urodził się w prostej, góralskiej rodzinie. W młodości wstąpił do benedyktynów, ale po krótkim okresie opuścił zakon. Za namową rodziny wstąpił w związek małżeński z Dorotą Wyss, z którą miał dziesięcioro dzieci (najmłodszy syn został księdzem). Mikołaj cieszył się dużym zaufaniem w swoim środowisku, wybierano go na deputowanego i kantonalnego sędziego. Jako oficer uczestniczył w kampanii wojennej przeciwko Austrii. Po powrocie z wojny - za zgodą małżonki - wstąpił do zakonu benedyktynów reformowanych. Ostatecznie jednak wybrał pustelnicze życie. W Rantf zbudował małą pustelnię. Służył wielu osobom poradą duchową. W 1481 r. uratował jedność Szwajcarów doprowadzając do pełnego zjednoczenia podzielonych i zwaśnionych członków konfederacji. Zawsze wzywał do pokoju przede wszystkim we własnym sercu, ale także w kraju i na świecie. Wdzięczni Szwajcarzy nazywają go do dzisiaj "ojcem ojczyzny".

     Papież Klemens IX w 1669 r. zezwolił na jego kult, a kanonizował go w 1947 r. Pius XII. Przy jego grobie modlił się Jan Paweł II, gdy 14 czerwca 1984 r. przebywał we Fliie. Powiedział wtedy: "Mikołaj pozostawił Szwajcarom radę: «Nie stawiajcie ogrodzenia za daleko (...) nie mieszajcie się w sprawy innych». - Ta zasada doprowadziła ostatecznie do waszej powszechnie uznanej i z pewnością pełnej zasług neutralności. Dzięki niej mała Szwajcaria stała się dziś potęgą gospodarczą i finansową. Jako społeczność demokratyczna, bądźcie czujni na wszystko, co się dzieje w tym potężnym świecie pieniądza! Świat finansów to także świat człowieka, nasz świat, świat podległy sumieniom nas wszystkich; również i on ma zasady etyczne".

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 marca 2010


   

Wasze komentarze:
 Maria: 10.09.2019, 09:54
 Sw.Mikolaju prosze Cie o powrot do zdrowia oraz o zalozenie szczesliwej katolickiej rodziny opartej na milosci dla mnie i dla rodziny. W intencji przemiany zycia i postepowania oraz udaremnienia zla wymierzonego we mnie i w rodzine: dla Antoniego,Z,S.L.E, K,|,M,R,E,. Lacze ufnosc w Twoja pomoc i uchronienie mnie i moje dzieci oraz rodzine od niebezpieczesntw.
 m: 06.12.2010, 18:07
 w dniu Twego święta proszę całym sercem o wstawiennictwo w mojej sprawie Święty Mikołaju, proszę spojrzyj na mnie łaskawym okiem i wysłuchaj wołania mego. proszę o powrót M, o szansę dla nas...bardzo proszę...
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej