Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

abp. Jerzy Ablewicz

(1919 - 1990)


Jerzy Ablewicz      Księża w jego diecezji wiedzieli, że piątki nie przyjmuje. Tego dnia bowiem pielgrzymował pieszo czternaście kilometrów do Tuchowa, do sanktuarium maryjnego w diecezji. Po drodze przygotowywał modlitwą niedzielne kazanie - tak wspominał abp. Jerzego Ablewicza papież Jan Paweł II w swojej książce "Wstańcie, chodźmy!". Długoletni ordynariusz tarnowski zmarł dwadzieścia lat temu na chorobę nowotworową.

     Pochodził z Krosna nad Wisłokiem w diecezji przemyskiej, gdzie urodził się w 1919 r. Rozpoczęte w 1937 r. studia w seminarium duchownym w Przemyślu ukończył w Brzozowie, bo Niemcy zajęli budynki. Wyświęcony został w 1943 r. przez bp. Franciszka Bardę w willi "Anatolówka" w Brzozowie. Przez pierwsze trzy lata kapłaństwa był wikariuszem w Trzcieńcu, Przeworsku oraz kilka rniesięcy proboszczem w Pnikucie koło Mościsk. W 1946 r. został wysłany na studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Zakończył je doktoratem "Tomistyczna wizja dobra". Wrócił do diecezji przemyskiej i został profesorem filozofii w seminarium w Przemyślu. Był też prefektem alumnów a następnie wicerektorem. W tym czasie angażował się w procesy beatyfikacyjne księży Jana Balickiego i Bronisława Markiewicza (obydwaj są dziś błogosławionymi).

     W lutym 1962 r. Jan XXIII mianował go biskupem tarnowskim. Święcenia biskupie przyjął 20 maja 1962 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka oraz biskupów Franciszka Bardy i Karola Pękali. Do herbu biskupiego wpisał pełne pokory słowa: "Lavare pedes" (Obmywać stopy).

     Jako ordynariuszowi diecezji tarnowskiej - w trudnych czasach komunistycznych - udato mu się uzyskać zgodę na budowę ok. 170 kościołów i kaplic, na powstanie 132 nowych parafii, a także - już pod koniec lat siedemdziesiątych - na zwalnianie kleryków ze służby wojskowej. To za jego rządów zaznaczył się ogromny wzrost liczby kandydatów do kapłaństwa, z czego diecezja tarnowska słynie do dzisiaj. Wysyłał księży na misje, m.in. do Afryki i obu Ameryk, ale także do niektórych krajów europejskich (Anglia i Austria). Przeprowadził Synod Diecezjalny (1982-1986), powołał diecezjalną Caritas. Uczestniczył w dwóch sesjach Vaticanum II.

     Jeszcze z woli Pawła VI przez wiele lat był członkiem Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. Skutecznie zabiegał o kanonizację bł. Kingi, beatyfikację ks. Romana Sitki, a przede wszystkim bł. Karoliny Kózkówny, której beatyfikacja odbyła się jeszcze za jego życia, 10 czerwca 1987 r. Wtedy też Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł go do godności arcybiskupiej. "Przyznaję w dniu dzisiejszym tytuł arcybiskupa waszemu Pasterzowi. Jest to tytuł złączony z jego osobą jako biskupa tarnowskiego, po dwudziestu pięciu latach pasterzowania w tej diecezji, a także dla podkreślenia szczególnej służby Kościołowi powszechnemu, zwłaszcza na polu misji (...) oraz w uznaniu służby, jaką wasz biskup, biskup tarnowski, arcybiskup Jerzy Ablewicz spełniał wielokrotnie wobec Stolicy Apostolskiej".

     Jedną z form tej służby były rekolekcje, jakie abp Ablewicz wygłosił dla Jana Pawła II i Kurii Rzymskiej w 1981 r.

     Tarnowski arcybiskup zmarł 31 marca 1990 r. w Domu Biskupim w Tarnowie. Pochowany jest w katedrze tarnowskiej. Jedna z ulic Tamowa nosi jego imię.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 marca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej