Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Leon IX

(1002 - 1054)


Leon IX      Martyrologium Rzymskie wspomina 19 kwietnia św. Leona IX, papieża zasiadającego na Stolicy Piotrowej w latach 1049-1054.

     Pochodził z alzackiej rodziny hrabiów Egisheim. Ukończył szkołę katedralną w Toulu w Lotaryngii, a opiekę nad nim sprawował miejscowy biskup Bertold. Zgodnie z ówczesnymi zwyczajami, już w 18. roku życia został kanonikiem w Saint-Etienne, a kilka lat później - po studiach teologicznych - został księdzem. Po śmierci cesarza niemieckiego Henryka II, kiedy jego następcą został Konrad II, młody duchowny został zaproszony na dwór cesarski. Był kapelanem monarchy. Po śmierci biskupa Toulu został jego następcą. Sakrę przyjął w 1027 r. Dbał szczególnie, aby urzędy kościelne były obejmowane przez ludzi najbardziej godnych.

     W 47. roku życia, 12 lutego 1049 r. został papieżem. Zapoczątkował reformy, które miały unieuzależnić Kościół od władzy cesarzy niemieckich. Usilnie zwalczał symonię, a zwołany przez niego Synod zaostrzył kary nakładane na duchownych niezachowujących celibatu. Zreformował Kurię Rzymską. Utorował drogę reformie gregoriańskiej. Jako papież uczestniczył w 12 synodach w Italii, Francji i Niemczech. Obawiając się Normanów, z częścią wojsk niemieckich i italskich wyruszył przeciwko nim, dowodząc osobiście wojskami. Przegrał bitwę pod Civitate i dostał się do niewoli w Benewencie. Po kilku miesiącach ciężko schorowany powrócił do Wiecznego Miasta, gdzie wkrótce zmarł. Jest patronem kilku miast niemieckich i francuskich, a także wspomnianego Benewentu.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 kwietnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej