Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

bł. Rajmund Lull

(ok. 1222 - 1316)

Rajmund Lull Martyrologium Rzymskie wspomina 3 lipca urodzonego w Palma na Majorce w ówczesnym Królestwie Aragonii bł. Rajmunda Lulla. Pochodził z rodziny arystokratycznej i młodość spędził na dworze królewskim Jakuba I oraz jego następcy Jakuba II. W 1257 r. ożenił się z Blanką Picany, z którą miał dwie córki. W 30. roku życia kilkakrotnie objawił mu się ukrzyżowany Jezus. Pod wpływem tych wizji, odpowiadając na potrzeby czasów, postanowił poświęcić się nawracaniu muzułmanów na wiarę chrześcijańską. Przez dziewięć lat prowadził życie pustelnicze na górze Ramda.

Po odbyciu studiów teologicznych, medycznych, a także opanowaniu języka arabskiego, w 1276 r. założył w Miramar na Majorce kolegium misyjne dla zakonników, którzy gotowi byli głosić Chrystusa mahometanom, zwłaszcza w językach arabskich. Sam nie przyjął święceń kapłańskich, wstąpi! jedynie do tercjarstwa franciszkańskiego. Do nawracania muzułmanów przekonywał papieży Honoriusza IV i Klemensa V, a także biskupów zebranych na synodzie w Wiedniu. Po wielu wahaniach sam udat się do Afryki, gdzie w Tunisie prowadził dysputy z teologami islamskimi. Gdy przekonano się, że pragnie nawracać wyznawców Mahometa na chrześcijaństwo, skazano go na śmierć. Ostatecznie karę zamieniono na wygnanie.

Później kilkakrotnie wracał jeszcze do Afryki, gdzie wiele wycierpiał. W 1312 r. dzięki jego sugestiom sobór w Vienne nakazał kilku uniwersytetom (m.in. w Paryżu i Bolonii) nauczanie języka arabskiego i hebrajskiego. Według tradycji zginął śmiercią męczeńską, choć wielu biografów podaje, że zmarł podczas ostatniej podróży z Afryki na Majorkę. Pozostawił wiele pism.

Pius IX pozwolił czcić go w zakonie franciszkańskim, Leon X - na Majorce.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 27 czerwca 2010Wasze komentarze:
 xxx: 02.07.2010, 19:33
 bł. Rajmund Lull - pięknie pisał o Maryi: "Matka Boska jest jutrzenką blasku; z Niej wziął ciało Syn Boży, który jest światłem światłości i blaskiem blasków. Matka Boska dlatego została tak oświecona blaskiem w tym wcieleniu, ponieważ Ona jest początkiem blasku dla świętych proroków, którzy go długo pragnęli i przepowiedzieli. Ona jest także światłem i blaskiem grzeszników, ponieważ w Niej zaczyna błyszczeć miłosierdzie, przebaczenie i odkupienie rodzaju ludzkiego, i za Jej przyczyną kończą się mroki, w których był pogrążony cały ród ludzki z powodu grzechu pierwszego ojca i pierwszej matki. O świcie słońce zaczyna wschodzić w swej jasności i rozpoczyna rozświetlac ziemię, która w nocy była zaciemniona mrokami. W tej nocnej porze wzrok jest uwięziony w cieniu mroków, a złodzieje i lubieżnicy w nocy dokonują swych czynów. Lecz gdy nadchodzi świt, wtedy oczy zaczynają widzieć blask, a źli ludzie zaczynają pierzchać. Wówczas nabiera radosnej mocy odwaga ludzi dobrych, którzy w nocy postanowili dokonac dobrych czynów w dniu rozpoczynającym sie od jutrzenki. W ten sposób, a nawet jeszcze wspanialej, z Matki Boskiej będącej jutrzenką przybywa Syn Boży, który opromienia i oświeca świat, i zmusza do ucieczki złych ludzi, a daje radość i zbawienie ludziom sprawiedliwym i świętemu życiu. Z tego blasku, który przybywa i rodzi się z Matki Boskiej, biorą światło wszystkie inne jasności i blaski, a przed tym tak jasnym swiatłem nie mogą ostać się żadne mroki. Z tego światła wzięli wiedzę i jasność wszyscy dawni mędrcy i w tym świetle żaden człowiek nie może być pastwą ciemności. I oto z tego całego światła wzięła swój początek Matka Boska, która jest jasnością świtu." źródło: "Teksty o Matce Bożej. Franciszkanie średniowieczni", opracował: Maurycy Stanisław Wszołek OFMConv, Niepokalanów 1992
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej