Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Witold Sawicki

(1904 - 1973)

Witold Sawicki Urodzony 13 II 1904 r. na Ukrainie, wychowywał się w atmosferze na wskroś narodowej i katolickiej, którą mu stworzył dom rodzinny w Humaniu, gdzie jego ojciec był adwokatem, jak również harcerstwo polskie, mające swój ośrodek w Kijowie. Jako 16-letni chłopiec brał udział w wojnie 1920 r. w służbie sanitarnej.

Studia prawnicze odbył na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się doktoryzował i habilitował. Dwa lata w Tuluzie i Paryżu specjalizował się w dziedzinie historii prawa średniowiecznego. Pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i jako adwokat. Nie zapomniał jednak o harcerstwie, broniąc go przed upolitycznieniem, nadto był czynnym członkiem "Iuventus Christiana". Związał się ze Stronnictwem Narodowym.

W czasie II wojny światowej odegrał dużą rolę w tajnym nauczaniu prawniczym. Po aresztowaniu S. Sedlaczka został naczelnikiem Harcerstwa Polskiego. Walczył jako oficer w powstaniu warszawskim, dowodząc kompanią harcerską batalionu "Gustaw". Bohaterstwo swoich chłopców opisał w książce (nie wydanej) pt. Ołtarze. "Było to dziwne wojsko - pisze - bez sprośnych dowcipów i brudnych klątw..., wojsko nie tylko bez wódki, ale takie, gdzie przydział papierosów wędrował do nielicznych kolegów nieharcerzy. Zresztą były to tylko objawy zewnętrzne czegoś głębszego. Medaliki z Niepokalaną, powstańczą modą przypinane na mundurowych bluzach, nie były pustą dekoracją tam, gdzie wielki procent żołnierzy co dzień przyjmował Komunię, a w szczególnie ważnych chwilach akcji wszyscy.,. Myślę, że wielu z tych żołnierzy - dzieciaków, którzy oddali wszystko po harcersku dla Boga i Polski, naprawdę miało zgon męczeński i stało na pograniczu świętości". Dowódca zdobył też rany i krzyż zasługi.

Po upadku powstania W. Sawicki znalazł się w niewoli niemieckiej (w obozie Bergen Belsen). Niestety, cierpiał i po roku 1945 za sprawę, której służył. Z czasem poświęcił się wyłącznie pracy naukowej. Wykładał w 1945 r. na UJ i Uniwersytecie Łódzkim, potem na KUL-u i na UMCS w Lublinie, gdzie przejął katedrę po prof. Halbanie. Jego specjalność pozwoliła mu ukazywać młodzieży zbawienny wpływ Kościoła na ustrój średniowieczny i zjednoczenie Europy. Zachęcał do krytycznych badań, koniecznych, by nie fałszować historii. Pod jego kierownictwem studenci przygotowali ponad sto prac magisterskich i kilka rozpraw doktorskich. Sam zajął się m. in. dokumentacją historyczną i prawną konfliktu między królem Bolesławem Śmiałym i biskupem krakowskim św. Stanisławem, odkrywając nowe dowody na niewinność biskupa. W 1971 r. ogłosił na ATK dzieło pt. Studia nad wpływem praw obcych w dawnej Polsce. Przygotował do druku książkę o bł. Jolancie oraz dzieło pt. Herezje i sekty w Polsce w rozwoju historycznym.

W. Sawicki był jednym z wybitnych znawców masonerii, zwłaszcza jej ideologii. Wzywał do czujności i przeciwdziałnia. W Rycerstwie Niepokalanej (MI) widział opatrznościowe dzieło zarówno gdy chodzi o obronę przed Antykościołem (tak W. S. zwykł nazywać "sektę masońską"), jak i wychowanie młodzieży. Niepokalaną dał nam Bóg do obrony przed szatanem jako Królową i wzór. Nadto gdy chodzi o nasz naród, król Jan Kazimierz wybrał Maryję na monarchę Polski, a akt ten - zdaniem znawcy dawnego prawa - ma znaczenie prawne. Uznajemy władzę Niepokalanej nad sobą, oddając się Jej po rycersku. Średniowiecze wypracowało "dekalog rycerski", z głównym przykazeniem miłości Boga i bliźniego, które dawne rycerstwo urzeczywistniało w wiernej służbie Kościoła i przez czynną obronę pokrzywdzonych. Z biegiem czasu rycerstwo chrześcijańskie przybrało raczej charakter moralny, ostatnio w formie MI. Chodzi o mężne opieranie się złu i szerzenie dobra pod sztandarem Niepokalanej. W. Sawicki współpracował z "Rycerzem Niepokalanej" i napisał rodzaj podręcznika ideowego dla MI, ale swą postawę rycerską ujawniał najwięcej w życiu osobistym i rodzinnym. Był to człowiek prawy i szlachetny, nadzwyczaj pracowity i pełen poświęcenia mimo postępującej choroby, przy tym szczerze pobożny, często przyjmujący Komunię Św. Późno założył rodzinę, ale kształtował ją według wyznawanego przez siebie ideału. Gdy się wstąpiło do jego domu w Otwocku przy ul. Reymonta, oddychało się atmosferą prawdziwie chrześcijańską. Ilekroć też prof. Sawicki odwiedził Niepokalanów, wnosił z sobą optymizm i dobre rady.

Przed wojną w "Strażnicy Harcerskiej" ukazał się wiersz W. S. wzywający młodzież do wytrwania na służbie Bogu i Ojczyźnie. Wiersz ten kończą słowa:

"Kto wiarą cudną za młodu zapłonie,
Ten walczyć będzie po zgon - i po zgonie".

Prof. Sawicki walczył rycersko, choć bez rozgłosu, aż po zgon, który nastąpił 13 maja 1973 r. w Otwocku. Pozostawił po sobie pamięć człowieka dużej wiedzy i wyjątkowej życzliwości dla ludzi.

Józef M. Janowski

Rycerz Niepokalanej
Maj 1993Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej