Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Stefan Kaczorowski

(1899 - 1988)


Stefan Kaczorowski      1 stycznia 1988 roku zmarł w Łodzi w 89. roku życia mec. Stefan Kaczorowski, wybitny polityk, działacz i publicysta chrześcijańsko - demokratyczny.

     Urodzony 18 listopada 1899 r. w Ośnie Kujawskim w rodzinie inteligenckiej, po ukończeniu szkoły średniej we Włocławku wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Tu w roku 1917 włącza się do pracy społecznej. W roku 1919 wraz z innymi zakłada pierwsze koło Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej Odrodzenie w Warszawie i przez kilka lat pełni funkcję sekretarza Komitetu Wykonawczego Rady Naczelnej. W 1926 r. powołuje do życia Chrześcijański Związek Młodzieży Pracującej Odrodzenie, który liczył kilka tysięcy członków. Także w roku 1926 wspólnie z Tadeuszem Błażejewiczem zakłada Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, którego zostaje sekretarzem generalnym. W roku 1922 Stefan Kaczorowski wstąpił do Chrześcijańskiej Demokracji, by następnie przez osiem lat pełnić funkcję sekretarza Zarządu Głównego, zaś w latach 1931-34 sekretarza generalnego w Zarządzie Głównym za prezesury Wojciecha Korfantego. Po połączeniu się Chrześcijańskiej Demokracji z Narodową Partią Robotniczą i Hallerczykami w Stronnictwo Pracy w 1937 r. Kaczorowski w dalszym ciągu jest we władzach naczelnych Stronnictwa.

     Bierze udział w kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie rozpoczyna działalność w konspiracji. W 1944 r. jako żołnierz Armii Krajowej uczestniczy w Powstaniu Warszawskim. Po upadku Powstania zostaje przeniesiony do województwa łódzkiego, gdzie pełni obowiązki zastępcy, a następnie delegata okręgowego Polski Podziemnej. Po wyzwoleniu zaczął organizować Stronnictwo Pracy w Łodzi jako jego prezes wojewódzki, jednak zmuszony został pod koniec 1945 r. udać się na emigrację.

     Od 1947 r. pełni funkcję prezesa Stronnictwa Pracy na emigracji. Po powrocie do kraju w 1957 r. wraz z innymi seniorami Odrodzenia organizuje "Dni Modlitw Inteligencji Katolickiej" na Jasnej Górze. Pracuje jako adwokat w Łodzi. W latach 1963 -1966 broni praw rolników powiatów łódzkiego i łęczyckiego do utrzymania krzyży i kapliczek stojących na ich gruntach. W kilka lat później papież Paweł VI nadaje mu odznaczenie "Pro Ecclesia et Pontifice".

     Pracą publicystyczną zajmował się mec. Kaczorowski przeszło 65 lat. W latach 20-tych był przez kilka lat redaktorem tygodnika "Pracownik Polski", a w latach 1928-1933 - naczelnym redaktorem miesięcznika "Pro Christo -Wiara i Czyn". W okresie konspiracji założył i redagował organ Stronnictwa Pracy "Reforma", zaś na emigracji w Paryżu wydawał biuletyn "Nowa Reforma". Wiele artykułów opublikował w pismach Ruchu Obrony Praw Człowieka, który założył wraz z innymi w roku 1977. Mec. Kaczorowski jest autorem 14 broszur i książek, z których 9 zostało wydanych drukiem. Pozostałe 5 prac znajduje się w maszynopisach, m.in. Masoneria, rewolucjonizm, dezintegracja (stron 593) i Kościół Katolicki w Narodzie Polskim (rok 1984).

     Nazwisko Stefana Kaczorowskiego od dziesiątków lat kojarzyło się z nieustępliwą postawą w stosunku do poczynań sił Antykościo-ła, starających się (szczególnie w ostatnich czasach) poprzez przenikanie i przylepianie do struktur Kościoła narzucać katolikom fałszywe idee i zawodzić ich na manowce. W licznych wystąpieniach, artykułach, wywiadach i polemikach sędziwy Mecenas skutecznie demaskował podstępne i złowrogie zamiary tajnych związków Antykościoła. Będąc niekwestionowanym autorytetem moralnym podejmował liczne interwencje w sprawach istotnych dla Kościoła i Narodu zarówno wobec władz państwowych, jak i (szczególnie ostatnio) wobec władz kościelnych. Nie zawahał się zwrócić nawet do Ojca św. Jana Pawła II w sprawie zachowania katolickiego charakteru prasy (oficjalnie) katolickiej w Polsce. W swej ostatniej publicznej wypowiedzi, to jest w wywiadzie udzielonym Katolickiemu Tygodnikowi Społecznemu "Ład" (nr 25 z 28 XI 1987), mec. Kaczorowski po raz kolejny przestrzegał katolików przed masonerią. Powiedział między innymi: "Charakterystyczna jest sprawa infiltracji Kościoła przez masonerię. Główne jej źródła pochodzą od Loży Matki Kopernik, która istnieje w Paryżu lub pod Paryżem. U nas w kraju jest również kilka takich ośrodków".

     Uroczysty pogrzeb mec. Stefana Kaczorowskiego odbył się 6 stycznia 1988 r. na Cmentarzu Katolickim na Radogoszczu w Łodzi. Mszę św. żałobną w kaplicy cmentarnej celebrował w towarzystwie 6 księży bp J. Rozwadowski, który również wygłosił wspomnienie o Zmarłym. Omówiwszy jego działalność podkreślił , że "w tej swojej pracy społecznej starał się o to, ażeby przepoić ją Duchem Ewangelii i tą Prawdą, którą głosi Kościół Boży, tą Prawdą, która daje człowiekowi prawdziwy Pokój, która go prowadzi drogą Szczęścia. I właśnie tutaj jest ta wielka zasługa Brata Stefana, że tego Ducha Ewangelii wszędzie, gdzie pracował, starał się przekazywać i sprawę wierności Panu Bogu stawiał na pierwszym miejscu". Mec. Kaczorowski zasłużył na wdzięczną pamięć w sercach polskich katolików!

Józef M. Janowski

Rycerz Niepokalanej
(390) Grudzień 1988   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej