Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zostawił ślady swoich stóp

Po tragicznej śmierci biskupa Jana Chrapka Kościół w Polsce poniósł wielką stratę

Niespodziewana śmierć biskupa Jana Chrapka zbiegła się z obradami Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów w Rzymie, które poświęcone było właśnie misji i posłannictwu biskupa. - Ordynariusz radomski był doskonałym wzorem biskupa w trudnej rzeczywistości dzisiejszego świata: człowiekiem mądrym, ubogim, pokornym i... świętym - mówi o biskupie Chrapku Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Do końca pozostał zwykłym, prostym zakonnikiem - tak mówią o Nim ci, którzy Go znali

Jan Chrapek, zanim został biskupem, był doskonałym redaktorem i dziennikarzem. Dał się poznać od tej strony jako szef miesięcznika "Powściągliwość i Praca" księży michalitów, do których wstąpił w młodości. Za czasów jego szefowania w połowie lat 80. pismo to było miejscem spotkania ludzi różnych opcji i uchodziło za jeden z najlepiej robionych periodyków katolickich w Polsce.

O swojej dziennikarskiej pasji nie zapomniał będąc już biskupem: najpierw pomocniczym w Drohiczynie i Toruniu, a od dwóch lat ordynariuszem w Radomiu. Na początku lat dziewięćdziesiątych opowiadał się za otwartością Kościoła na media, co po złych doświadczeniach z prasą, radiem i telewizją w okresie PRL nie było łatwe. Był jednym z twórców Katolickiej Agencji Informacyjnej i do końca życia członkiem jej Rady Programowej ze strony Konferencji Episkopatu. Od niedawna przewodniczył też Radzie Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. Do końca wykładał na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ceniło go prawie całe środowisko dziennikarskie.

Z pasją równą tej, którą żywił dla świata mediów, rzucił się w wir pracy w swojej diecezji. - Przyszłość Radomia jest pełna nadziei - mówił zaraz po ingresie do radomskiej katedry. W dotkniętym bezrobociem i stagnacją mieście i regionie upominał się o ludzi pozostających bez pracy i biednych.

Nazajutrz po jego tragicznej śmierci Telewizja Polska pokazała o nim film. Na jednym z kadrów biskup Chrapek siedzi przy stole w darmowej jadłodajni i je obiad z ubogimi mężczyznami. Kiedy jeden z nich dziękuje mu za otwarcie stołówki, biskup najzwyczajniej w świecie odpowiada: - A gdybym to ja był głodny?

- Nikogo nie odtrącał, przyjaźnił się zarówno z zasłużonymi działaczami chrześcijańskimi, jak i z ludźmi stojącymi daleko od Kościoła - mówi o nim Przeciszewski.

Mimo swej otwartości nie zacierał nigdy granicy między dobrem a złem, prawdą a kłamstwem. W czasie niedawnych obchodów 25. rocznicy Radomskiego Czerwca bronił pokrzywdzonych i dopominał się o ukazanie całej prawdy o brutalnym stłumieniu buntu robotników z 1976 roku. - Niech świadkowie i sędziowie tamtych wydarzeń uczynią rachunek sumienia wobec Boga i historii. Pamięć oczyszczona mocą Ewangelii buduje i wyzwala, uskrzydla i leczy. To jest konieczne dla naszych dziejów i wobec tych, którzy noszą do dziś rany tamtych dni - wołał w kazaniu.

Za swoją dewizę życiową biskup Jan obrał słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię". Jego ślady na pewno przetrwają.

Wiele Mu zawdzięczam

Księdza biskupa Jana Chrapka miałem zaszczyt i przyjemność znać osobiście. Był jednym z najwspanialszych i najskromniejszych ludzi, jakich w życiu spotkałem. Jako człowiek i dziennikarz wiele Mu zawdzięczam. Pamiętam rekolekcje adwentowe, jakie kilka lat temu, jeszcze w Toruniu, Ksiądz Biskup wygłosił dla nas - dziennikarzy Katolickiej Agencji Informacyjnej. Na zakończenie odprawił Mszę w swojej prywatnej kaplicy. Potem zaprosił na kolację, która skończyła się prawie nad ranem. Urzekła mnie Jego prostota i to, z jakim taktem i delikatnością mówił o ludziach wyznających inne poglądy i stojących z dala od Kościoła. Z życzliwością i wyrozumiałością mówił także o tych, którzy w samym Kościele Jego mniej lubili.

Prawie dwa lata temu rekolekcje odbywały się w Radomiu. Ksiądz Biskup z zapałem opowiadał o zamierzeniach, jakich chce dokonać w swojej nowej diecezji. Widać było, jak bardzo jest zmęczony.

Do dziś przechowuję notatki z wykładów, jakie miał dla dziennikarzy w poznańskim klasztorze Dominikanów. O dziennikarstwie mówił z pasją. Kiedy relacjonowałem papieskie pielgrzymki i chciałem się czegoś więcej dowiedzieć, wystarczyło zadzwonić na Jego telefon komórkowy. Nigdy nie odmówił pomocy. Myślał po dziennikarsku. Mediom, także katolickim, nie wybaczał jednej rzeczy - warsztatowej tandety.

Miałem nadzieję, że jeszcze nieraz będę mógł z Nim porozmawiać i posłuchać Go. Będzie mi Go bardzo brakowało.

STANISŁAW ZASADA

KAI, SZWasze komentarze:
 marzena aneta: 04.06.2023, 21:14
 Zostawił ślady swoich stóp dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Teresa: 10.03.2018, 17:46
 Mario Teresa wstaw się za księdzem Tadeuszem opiekunem duchowym dusz najmniejszych aby powrócił do wspólnoty
 Dominika: 13.10.2017, 00:42
 Mario Tereso proszę Cię wybłagaj nawrócenie osób które mam w sercu, szczególnie tych które przez naleciałości komunizmu straciły wiarę. Wierzę, że gdyby nie ten ustrój ich zycie duchowe rozwinęłoby się inaczej. Proszę Cię również wstaw się za Agnieszką i Mariuszem, wyproś przemianę ich serc i życia.
 Tato: 07.05.2017, 09:21
 Mario Tereso spraw aby moja córka Olivia była całkowicie zdrowa.
 Kasia: 24.09.2016, 19:25
 Mario Tereso, ratuj dusze konające, które żyły bez Boga. Uproś im miłosierdzie u Boga.
 Paula: 16.08.2016, 22:56
 Mario Tereso, proszę Cię o wstawiennictwo u Pana Boga za moją całą rodzinę, o uzdrowienie mojej ukochanej mamy, o moje całkowite nawrócenie oraz nawrócenie mojego chłopaka. Jezu ufam Tobie!
 wojtek: 20.05.2014, 13:20
  Za twoim wstawiennictwem Mario Tereso proszę dobrego Boga o zdrowie dla siostry Agnieszki
 lucyna: 27.11.2013, 20:21
 Mario Tereso wypros laske wiary dla jak najwiekszej ilosci ludzi,ktorzy nie zdaja sobie sprawy jak wielkie jest Milosierdzie Boze.Niech bedzie uwielbiony Bog Ojciec,Syn Bozy i Duch Swiety.
 asia: 15.10.2013, 11:51
 Mario Tereso proszę o Twoje orędownictwo o z drowie dla mojej mamulki Teresy, nawrócenie Julki i wiarę dla mnie i zgode na wszystko od Boga Ojca.


 asia: 15.10.2013, 11:49
 Mario Tereso proszę o Twoje orędownictwo o z drowie dla mojej mamulki Teresy, nawrócenie Julki i wiarę dla mnie i zgode na wszystko od Boga Ojca.
 Robak: 05.10.2013, 19:24
 Mario Tereso wyproś mi łaskę wyzwolenia z choroby psychicznej i myśli samobójczych. Jestem z tym sam od 16 lat i naprawdę nie daje już rady. K.rzysztof
 piotr: 18.05.2013, 21:20
 Mi Bóg odebrał wszystko.od dziecka nie dał mi prawa do ani jednej minuty szczęścia na tym świecie
 Janusz: 10.03.2013, 12:16
 Mario Tereso proszę Cię o wstawiennictwo u Boga Najświętszego, za moją rodzinę, za błogosławieństwo dla mojej żony i moich synów! Któż jak Bóg.........
 Janusz: 10.03.2013, 12:13
 Mario Tereso proszę Cię o wstawiennictwo u Boga Najświętszego, za moją rodzinę, za błogosławieństwo dla moje żony i moich synów! Któż jak Bóg.........
 Maryla: 07.03.2013, 16:19
 Mario Tereso proszę o Twoje wstawiennictwo o wyproszenie łaski wiary dla moich córek aby Bóg był dla nich najważniejszy, aby uporządkowały swoje życie i powróciły do Kościoła, modlitwy i sakramentów
 kiki: 02.01.2013, 17:36
 Mario Tereso, zechciej proszę poprosić za mną o moje szczere nawrócenie, całkowity zwrot do Boga, odejście od nałogów, wszystkich. Pan Cię wybrał, zechciej pomóc takim jak ja.
 Helena: 29.04.2012, 23:35
 Kochana Mario Tereso prosze o wstawiennictwo u Jezusa i Maryji o potrzebne laski dla moich dzieci zgodne z wola Boza
 Krystyna: 23.04.2012, 18:12
 Kochana Mario Tereso za Twoim wstawiennictwem gorąco proszę Wszechmocnego Pana Jezusa Chrystusa o dar uwolnienia i uzdrowienia z ciężkiej choroby psychicznej mojego syna Krzysztofa. Zawierzam i oddaję także Panu Bogu moją córkę, męża, mamusię i siebie. Niech będzie we wszystkim uwielbiona Przenajświętsza Trójca i Matka Najświętsza. Amen.
 siostra w Panu: 22.04.2012, 23:18
 Mario Tereso ,pomogłaś tak wielu ludziom ja w sercu też noszę poza moimi najbliższymi nie mało braci i sióstr , Ty wiesz jak bardzo pragnę ich zbawienia i świętości są mi dani i zadani proszę Cię kochana siostro o wstawiennictwo za nimi wszystkimi i za mną ,aby w naszym życiu BÓG został wyniesiony na pierwsze miejsce i we wszystkim był uwielbiony . Z całego serca dziękuję Ci.
 żona,córka,syn: 27.03.2012, 11:35
 Kochana Mario Tereso proszę Cię o wstawiennictwo u naszego Najukochańszego Pana Boga o łaskę wyzdrowienia dla mojego męża Krzysztofa, który jest bardzo chory i którego bardzo kochamy.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej