Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Tomasz Apostoł

zmarł około 67

św. Tomasz Święty Tomasz należy do Apostołów, których synoptycy wspominają tylko z imienia, a o których szerzej pisze tylko św. Jan. Imię Tomasz odbiega od innych imion Apostołów, bowiem po aramejsku znaczy "bliźniak", a w języku greckim dodano przydomek "didymos", co znaczy to samo. To postawiło problem, czyim był bliźniakiem, a gnostycy posunęli się tak daleko, że uznali Tomasza za bliźniaka Pana Jezusa i dlatego miał on otrzymać od Niego szczególne objawienia. Z tego powodu powstała pod jego imieniem ogromna literatura apokryficzna o charakterze gnostyckim, jak sławne "Dzieje św. Tomasza" zachowane w całości, cenna Ewangelia Tomasza, zawierająca sto czternaście zdań przypisywanych Jezusowi czy inna Ewangelia Tomasza opisująca dzieciństwo Chrystusa.

Postać Tomasza jest tylko wspomniana w ewangeliach synoptycznych, podczas gdy Jan wspomina go pięć razy: cztery razy sporadycznie, podaje natomiast jeden dłuższy epizod, sławną scenę "niewiernego Tomasza". Tomasz, nieobecny podczas pierwszego spotkania Jezusa z Apostołami po zmartwychwstaniu wyraża wątpliwości co do jego prawdziwości dopóki Go nie dotknie. Po ośmiu dniach pojawia się Jezus i każe Tomaszowi włożyć ręce w jego bok i rany, na co Tomasz odpowiada po prostu "Pan mój i Bóg mój!" Św. Grzegorz Wielki skomentował tę scenę lakonicznie: "Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza, niż wiara Apostołów".

Jedna z legend o wniebowzięciu Maryi nawiązuje do tego epizodu. Gdy Apostołowie złożyli do grobu ciało Maryi, nie było pośród nich Tomasza. Ten zaś idąc do nich ujrzał, jak Maryja podąża do nieba; Ona zaś widząc go, rzuciła mu swój pasek. Gdy Tomasz przybył go grobu Maryi i zastał tam Apostołów stwierdził, że nie ma tam ciała Maryi. Apostołowie oburzyli się na niego wyrzucając mu jego niewiarę, wtedy on pokazał im pasek; gdy oni otworzyli grób, istotnie nie znaleźli ciała Maryi. Ponieważ relikwia tego paska miała się znajdować w Prato, scenę tę przedstawiali chętnie malarze toskańscy.

Tomasz miał działać w Indiach lub w Partii - regiony te są z sobą zbliżone więc jest to możliwe. Tradycja mówi o jego działalności w Indiach, a w Malaipur w stanie Madras pokazują jego grób, który widział już Marco Polo. Działalności św. Tomasza w Indiach są poświęcone "Akty Tomasza", utwór z początku III wieku, który zawiera piękne fragmenty poetyckie. Czy jednak istotnie Tomasz dotarł do Indii? Faktowi temu nie można zaprzeczyć, ponieważ istniały silne kontakty handlowe Cesarstwa i Indii, a ponadto wspomniane "Dzieje" zawierają imiona historyczne. Wydaje się jednak, że o ile Tomasz był w Indiach, to raczej w północnych.

Od III wieku istnieje tradycja grobu św. Tomasza w Edessie (dzisiaj Urfa w Turcji), gdzie wystawiono w IV wieku wspaniały kościół i gdzie istniał silny ośrodek kultu św. Tomasza, w którym powstały prawdopodobnie wspomniane apokryfy, a Tomasza opiewał największy poeta syryjski, św. Efrem.

Problem grobu św. Tomasza powoduje inne trudności, bo istnieje on również w Ottonie, tam zaś przewieziono ciało św. Tomasza w 1258 roku z wyspy Chios; podejrzewa się jednak, że są to relikwie raczej jakiegoś pobożnego mnicha a nie Apostoła, choć ostatnie badania przeprowadzone potwierdzają, zdaniem ich autorów, prawdziwość relikwii.

W Polsce Tomasz odegrał ważną rolę w onomastyce: mamy więc liczne Tomaszowy, Tomyśle oraz nazwisko Tomaszewski, Tomaszkiewicz, Tomasik i inne. Od Tomasza pochodzą imiona zda się nie mające z Tomaszem nic wspólnego, jak włoskie Massaccio, francuskie Massenet, rosyjskie Chomiakow.

Święto św. Tomasza obchodzono niegdyś 21 grudnia, obecnie zaś przeniesiono na 3 lipca, przystosowując się tym samym do kalendarzy Kościołów wschodnich. Jeśli chodzi o ikonografię św. Tomasz był przedstawiany szczególnie chętnie w scenie "niewiernego Tomasza". Bywa przedstawiony z włócznią i mieczem (narzędzia męki) oraz, nawiązując do opowiadania o zbudowanym pałacu Gundafora - z kątownicą. Z tego też powodu jest patronem kamieniarzy i architektów a ponadto patronem Urbino, Parmy, Ortony, Rygi oraz Indii. Istnieje czterdziestu świętych i błogosławionych noszących to imię, pomiędzy nimi najsławniejszymi są Tomasz Becket i Tomasz Moore.

Modlitwy do św. Tomasza Apostoła

Modlitwa do św. Tomasza ApostołaModlitwa do św. Tomasza Apostoła

Litania do do św. Tomasza ApostołaLitania do św. Tomasza Apostoła

Zobacz więcej

Św. Tomasz Apostoł, patron architektówŚw. Tomasz Apostoł, patron architektów

ks. Marek Starowieyski
Pismo Katolickie Pielgrzym, nr 224Wasze komentarze:
 Babcia: 07.06.2022, 22:05
 Sw Tomaszu patronie mojego wnuka .czuwaj nad nim,opiekuj się i wskazuj drogę do nieba.niech wzrasta w miłości na chwałę Boga
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Wawrzyniec z Brindisiśw. Wawrzyniec z Brindisi

Modlitwa do św. Wawrzyńca z BrindisiModlitwa do św. Wawrzyńca z Brindisi

Litość i dziękczynienie (Mk 6, 30-34)Litość i dziękczynienie (Mk 6, 30-34)

Co to znaczy, że Jezus wstąpił do piekieł?Co to znaczy, że Jezus wstąpił do piekieł?

ks. Eugeniusz Skarzyńskiks. Eugeniusz Skarzyński

Skąd i dokąd jechał pociąg z dziećmi, który po wojnie zatrzymano w Rawiczu?Skąd i dokąd jechał pociąg z dziećmi, który po wojnie zatrzymano w Rawiczu?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej