Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

o. Augustyn Maria Panfil

1919 - 1947

10 marca 1947 r., zmarł w Niepokalanowie młodziutki kapłan o. Augustyn Maria Panfil. Miesiąc wcześniej zapadł na grypę. Zdawało się, że jego młody organizm zwalczy chorobę. Niestety!

ZABŁYSNĄŁ JAK METEOR

Niezapomniany to dzień w moim życiu. Wkrótce po północy budzą mnie, bym pospieszył do o. Augustyna z ostatnią posługą kapłańską. Mimo bardzo wysokiej gorączki przyjął przytomnie sakramenty święte. W pewnej chwili do otaczających go zakonników powiedział: "Módlcie się w mojej intencji, abym dostał się do Matki Najświętszej, a tam będę się modlił za was". W czasie modłów za konającego usłyszano jeszcze jego jęk: "Matko, Matko!" Zgon nastąpił o godz. 4.50.

Nie byłem już świadkiem tej ostatniej chwili, bo musiałem pędzić do pociągu, by za o. Augustyna przeprowadzić rekolekcje w mojej rodzinnej parafii, gdzie go przedtem poleciłem jako dobrego kaznodzieję.

O. Panfil był moim kolegą, o parę dni starszym. Urodził się w 1919 r., w Janowie pod Mławą. Razem zaczęliśmy w Niepokalanowie nowicjat, 28 sierpnia 1937 r., razem w rok potem, 29 sierpnia, złożyliśmy śluby zakonne, w "starej kaplicy", i udali się zaraz do Lwowa, by kończyć gimnazjum. Rozdzieliła nas wojna - on został we Lwowie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne i 30 sierpnia 1942 r. przyjął święcenia kapłańskie, a ja przygotowywałem się do kapłaństwa w Krakowie. Zaraz po wojnie złączył nas znów - teraz we wspólnej pracy dla Niepokalanej - Niepokalanów.

Przełożeni widząc liczne zalety o. Augustyna zlecili mu w 1945 r. obowiązki magistra kleryków profesów oraz prefekta Gimnazjum i Liceum Humanistycznego w Niepokalanowie. "W spełnianiu powierzonych mu obowiązków okazał się wprost idealny". A przy tym był "porywającym kaznodzieją i gorliwym spowiednikiem". "Wszystkich, wśród których pracował i z którymi się stykał, zdobywał dla Boga". Tak zanotowano w pośmiertnym wspomnieniu w urzędowym piśmie Prowincji zakonnej.

Pod jego wpływem młodzież włączała się spontanicznie do Rycerstwa Niepokalanej. Sam żył duchem MI. W swym notatniku wypisał sobie "Program całkowitego oddania się Maryi". Cel: "Zbawić jak najwięcej dusz ku wiecznej radości Jezusa i Maryi". Warunki: "Uroczyste poświęcenie się raz na zawsze Matce Bożej", codzienne odnawianie go aktem: "Twoim jestem i wszystko moje Twoim jest, Maryjo!" Środek do osiągnięcia celu: "Wesołe i dokładne posłuszeństwo Niepokalanej Panience". Znak charakterystyczny oddanych Maryi: m.in. "ujmująca grzeczność".

Do tego programu o. Augustyn wciąż nawiązywał. W 1940 r. notował: "Na ziemi krótko będziesz - przeznaczył ci Bóg, byś w tym krótkim czasie zbawił siebie i pomógł do zbawienia bliźnim swoim". A przed profesją solemną: "Wyrzekam się wszystkiego na ziemi - Pan Bóg twoim jedynym bogactwem". Przed święceniami kapłańskimi: "By móc zostać kapłanem, oddałeś się Matce Najświętszej, aby Pan Jezus nie tobie, ale swej Matce zaufał".

Niepokalana nie zawiodła. O. Panfil sam rychło się uświęcił i stał się dla wielu, w swej niespełna pięć lat trwającej posłudze kapłańskiej, "szafarzem Miłosierdzia Bożego", jak go nazwano.

Zwłoki o. Augustyna złożono, na prośbę rodziny, na cmentarzu w Mławie Wólce, wśród ogromnego zgromadzenia parafian. Ks. Ignacy Krajewski, proboszcz staruszek, mówił przy trumnie, zwracając się wprost do zmarłego: "Błogosławione twoje ręce, zwłaszcza prawa, która tysiące razy udzielała rozgrzeszenia, piastowała Jezusa Eucharystycznego i podawała Go wiernym. Błogosławione Twoje mądre oczy, których czyste spojrzenie niosło naokoło radość i ufne wesele. Błogosławiony twój język, który tak cudownie głosił chwałę Bożą na ambonie, w konfesjonale i na katedrze szkolnej". Jeden tylko rok o. Panfil obcował ze św. Maksymilianem Kolbem, ale wstąpiwszy w jego ślady, zabłysnął jak meteor świętością.

O. Jerzy Domański



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej