Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Trzej znani berdardyni

Długotrwałe spory wewnątrz Zakonu Braci Mniejszych o zachowanie wierności pierwotnej Regule, zwłaszcza w zakresie ewangelicznego ubóstwa, dotarły do Polski wraz z wybitnym kaznodzieją, świętym Janem Kapistranem, który głosił krucjatę przeciw zagrożeniu islamskiemu w chrześcijańskiej Europie. Przejęty ideałem ubóstwa i prostoty życia franciszkańskiego, zdołał porwać dziesiątki kandydatów do odnowionego nurtu franciszkańskiego, który zwano obser wanckim. W Polsce zaś przyjęła się nazwa bernardynów, pochodząca od ich kościoła w Krakowie pod wezwaniem św. Bernardyna; dawniej Bracia Mniejsi w stolicy nosili miano franciszkanów od świątyni św. Franciszka z Asyżu. Ta nowa gałąź Zakonu w XV i XVI wieku założyła wiele klasztorów, a w jej szeregach pracowali liczni i gorliwi misjonarze ludowi. Jako płomienni kaznodzieje zasłynęli zwłaszcza błogosławieni: Szymon z Lipnicy, Władysław z Gielniowa i Jan z Dukli.

Pierwszy z nich Jan z Dukli, początkowo należał do Braci Mniejszych Konwentualnych; wstąpił do nich około roku 1435. Wybijał się zdolnościami i gorliwością apostolską, pełnił więc urząd gwardiana najpierw w Krośnie, potem we Lwowie. Poszukując doskonalszego, w swoim przekonaniu, modelu życia zakonnego przeszedł do nowej gałęzi franciszkańskiej - obserwantów-bernardynów. Jako misjonarz ludowy i spowiednik pracował w różnych klasztorach, jak Lwów czy Poznań. Odznaczał się gorliwością kaznodziejską i doskonałością życia zakonnego. Pod koniec swej ziemskiej pielgrzymki poważnie chorował, a nawet ociemniał. Cierpienia swe znosił bardzo pogodnie aż do swej śmierci w dniu 20 września 1484 roku. Sława jego świętości przetrwała wieki, aż została uwieńczona beatyfikacją w roku 1733. Relikwie jego znalazły się w Dukli, a obecny kalendarz liturgiczny wyznacza jego wspomnienie na dzień 3 października. Wiele przekazów opowiada o jego licznych cudach, tak że w roku 1948 wszczęto proces kanonizacyjny w Rzymie.

Dwaj następni bernardyni byli prawie rówieśnikami, ale nową formę życia obserwanckiego przyjęli wcześniej niż bł. Jan z Dukli, bo około roku 1460.

Szymon z Lipnicy został zapisany na Akademię Krakowską w roku 1454. Uzyskał tam stopień bakałarza. Zachwycony jednak kazaniami św. Jana Kapistrana w Krakowie wraz z grupą swoich kolegów wstąpił do jego zakonu. Wiadomo, że około roku 1465 był kapłanem i przełożonym klasztoru w Tarnowie, potem znów na Stradomiu w stolicy. Widocznie zyskał uznanie w swoim środowisku, gdyż reprezentował Polaków w uroczystych obrzędach przeniesienia relikwii św. Bernardyna w Akwilei oraz brał udział w kapitule generalnej obserwantów w Pawii. Odbył też pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Zmarł w lipcu 1482 roku w czasie zarazy. Cieszył się opinią świętości. Rychło też rozpoczęto staranie o jego beatyfikację, ale dekret ogłaszający go błogosławionym ukazał się dopiero za pontyfikatu papieża Innocentego XI. Wspomnienie o nim franciszkanie obchodzą 18 lipca.

Łady sław (Władysław-Jan) z Gielniowa urodził się niedaleko Opoczna w nie określonym bliżej roku. Prawdopodobnie ukończył szkołę katedralną w Krakowie. Wiadomo, że około roku 1460 wstąpił do bernardynów w Warszawie i tam potem pracował przez wiele lat jako kaznodzieja i spowiednik. Jemu przypisują historycy autorstwo licznych pieśni maryjnych oraz rozpowszechnienie nabożeństw pasyjnych. Uważa się go za pierwszego poetę religijnego, który ułożył Żottarz Jezusów. Zmarł około roku 1505, a po beatyfikacji w roku 1750 ogłoszono go patronem Warszawy. Uczestniczył za życia w dwóch kapitułach generalnych Zakonu i współpracował przy układaniu jego nowych konstytucji. Jego apostolska gorliwość, wizje ekstatyczne, szczere nabożeństwo do Męki Pańskiej zyskały mu żywą pamięć świątobliwości. W stolicy pamiątkę liturgiczną obchodzi się w dniu 25 września, chociaż zmarł 4 maja.

J. Bernatek


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Jak łatwo wyjaśnić wiarę w życie po śmierciJak łatwo wyjaśnić wiarę w życie po śmierci

Jestem w czyśćcu. Tylko Msza Św. może mnie uwolnićJestem w czyśćcu. Tylko Msza Św. może mnie uwolnić

Jak żyła matka kapłana?Jak żyła matka kapłana?

Matce Bożej RóżańcowejMatce Bożej Różańcowej

List do rodzin: Rodzina a społeczeństwoList do rodzin: Rodzina a społeczeństwo

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej