Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

bł. Regina Protmann

(1552 - 1613)

bł. Regina Protmann Urodziła się w 1552 roku w Braniewie, w diecezji warmińskiej. Pochodziła z zamożnej rodziny mieszczańskiej. W domu rodzinnym otrzymała religijne wychowanie i solidne wykształcenie. W rodzinie Protmannów panowała atmosfera pobożności i niezłomnej wierności religii katolickiej.

Od młodych lat pozostawała pod kierownictwem duchowym księży jezuitów i należała do założonej przez nich Sodalicji Mariańskiej. Wyróżniała się urodą, bystrością umysłu, mądrością, roztropnością i pobożnością. Była wrażliwa na potrzeby i cierpienia bliźnich.

Kiedy na Warmii wybuchła epidemia dżumy, zwana czarną śmiercią (lata 1571-1572), 19-letnia Regina, pobudzona łaską Bożą, postanowiła poświęcić się Bogu i ludziom.

Przez 12 lat wraz z koleżankami, które się do niej przyłączyły, poświęcała się pracy charytatywnej w parafii. Żyła w wielkim ubóstwie i postępowała na drodze zjednoczenia z Bogiem. Dawała współsiostrom przykład gorliwego realizowania charyzmatu, opiekując się chorymi w domach, ucząc dzieci zasad chrześcijańskiego życia i podstaw czytania i pisania, a także troszcząc się o szaty liturgiczne w kościele parafialnym.

W 1583 roku Regina założyła zgromadzenie zakonne i przy pomocy spowiednika sama napisała regułę, która została zatwierdzona przez biskupa warmińskiego Marcina Kromera. Nową wspólnotę zakonną powierzyła św. Katarzynie Aleksandryjskiej, patronce kościoła parafialnego w Braniewie. Siostry katarzynki - jak je nazwano - zajmowały się opieką nad chorymi, zarówno w domach prywatnych, jak i w przytułkach, oraz wychowaniem dzieci i młodzieży. Założoną przez siebie wspólnotą kierowała z wielką miłością. Utrzymywała w niej karność i porządek. Wprowadziła jednakowy sposób życia dla wszystkich sióstr.

Pod opieką założycielki zgromadzenie konsekwentnie rozwijało swój apostolat. Starała się być wierna dewizie: "Jak Bóg chce", a Jego wolę uczyniła swoim "codziennym chlebem". Jej duchowość była wyraźnie chrystocentryczna, odznaczała się szczególną czcią do Najświętszego Sakramentu i Serca Pana Jezusa. Wiele godzin spędzała na kolanach przed swoim Oblubieńcem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Podczas karnawału razem z siostrami adorowała Jezusa, wynagradzając Mu za grzechy świata. W każdą niedzielę uczestniczyła we wszystkich Mszach św.

Świątobliwe życie zakończyła wśród swoich sióstr w Braniewie 18 stycznia 1613 roku. Zarówno za życia, jak i po śmierci otaczała ją sława świętości, która mimo niesprzyjających warunków historycznych przetrwała poprzez wieki, aż do naszych czasów.

Modlitwa do bł. Reginy Protmann

Modlitwa do bł. Reginy ProtmannModlitwa do bł. Reginy Protmann

Ks. Wiesław Al. NiewęgłowskiWasze komentarze:
 Agnieszka : 18.01.2024, 05:43
 Bl Regino błagam wypros łaskę zdrowia dla mojej siostry Dominiki 🌹 Amen
 marzena aneta: 18.01.2024, 00:30
 Błogosławiona Regina Protman dziękuję Błogosławiona Regino Protman kocham Cię bardzo mocno proszę o nawrócenie reginy szymczak dziękuję spraw żeby była dobra uczciwa wierząca zdrowa dziękuję niech naprawi się na starość dziękuję chociaż na starość dziękuję Błogosławiona Regino Protman kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej