Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zdrada wirtualna?

Mój mąż twierdzi, że jestem fanatyczką religijną, bo poszczę w piątek i czasem w środę oraz chodzę do kościoła częściej niż raz w tygodniu. Ze względu na święty spokój często nie okazuję, że się modlę, żeby już nie gadał. On się szczyci tym, że nie "lata do kościoła", ale żyje po chrześcijańsku. O mnie mówi, że niby taka wierząca, a jestem dla niego "niedobra". Ciężko nam się porozumieć w sprawach wiary, mimo że jesteśmy małżeństwem ponad 30 lat.

Czy flirt internetowy jest zdradą małżeńską? Mój mąż uwikłał się w to ponad pół roku temu. W końcu przyznał się do znajomości i że wszedł w nią uczuciowo. Twierdzi, że do niczego nie doszło, że się nie spotkali w realu, tylko " tak sobie pisał". Chcę mu wierzyć i ufać, ale czuję się ohydnie, podle okradziona ze wszystkiego i zabita.

Według antropologii chrześcijańskiej człowiek składa się z ciała, psychiki i ducha. W małżeństwie sakramentalnym małżonkowie przyrzekają sobie przed Bogiem i Kościołem wierność całego człowieka - a nie jego części. Czyli wierność na wszystkich trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Wierność fizyczna oznacza, że nie będę z nikim innym współżyć, pieścić się i całować. Wierność psychiczna oznacza, że nie będę wyobrażać sobie, jakby to było żyć czy kochać się z inną osobą. Wierność duchowa oznacza lojalność: nie będę o nikogo dbał i zabiegał bardziej niż o ciebie.

Ma Pani uzasadnione prawo czuć się zdradzona, czyli, jak to Pani napisała, "okradziona i zabita". Flirt internetowy stanowi zdradę psychiczną. Oddaję serce, uwagę, czułość innej osobie niż moja druga połowa. Flirt taki może stanowić zdradę duchową, jeśli mąż bardziej stara się dla innej osoby niż dla żony. Kiedy np. mówi tej drugiej piękniejsze słowa niż żonie czy pełniej dzieli z nią swoją intymność. Jeśli Pani mąż zachował w sobie uczciwość, powinien zerwać kontakt z tamtą osobą, dopóki nie ma jeszcze fizycznej pieczęci zdrady. I nie tylko to. Powinien starać się wynagrodzić krzywdę, jaką Pani wyrządził. Pani ma udzielić mu przebaczenia, jeśli on żałuje i przeprasza. Mąż zaś powinien Panią bardziej pokochać, zgodnie z zasadą, że komu wiele darowano, ten ma bardziej umiłować. Żeby mąż się "odangażował" emocjonalnie, powinien teraz zająć głowę czymś innym. Super, gdyby mógł zmienić pracę i styl życia, tak żeby być bliżej rodziny i nie mieć w głowie miejsca na tamtą osobę.

Warto nie spieszyć się z chęcią odwetu, dogadywania, wylewania na głowę męża pomyj za to, co zrobił. Z tym lepiej się wstrzymać. Skuteczniejsza jest "zemsta miłości", obdarzenie winowajcy życzliwością i zachowanie klasy w niezręcznej sytuacji. Nie warto śledzić męża czy nadmiernie podejrzewać, że doszło do spełnienia fizycznego. Ale warto zachować normy ograniczonego zaufania. I koniecznie trzeba powiedzieć, że nie zgadza się Pani na żaden trójkąt. Trójkąt poniża wszystkich.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 5 czerwca 2011Wasze komentarze:
 marzena aneta: 26.03.2023, 22:46
 Zdrada wirtualna?proszę o dobre małżeństwa wierne mające wiare tylko w swoim wieku naukowo udowodnione tak najlepiej dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urodę ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję
 hanka49: 16.03.2012, 18:08
 przeczytalam ten artykul bardzo dokladnie to jest z mojego zycia ale nie moge mu wybaczyc wrecz przeciwnie mszcze sie na kazdym kroku ichce zeby poszedl sobie jak najdalej po 37 latach malzenstwa nie ma powrotu
 Andre: 12.06.2011, 19:52
 Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kamil de Lellisśw. Kamil de Lellis

Modlitwa do św. Kamila de LellisModlitwa do św. Kamila de Lellis

Litania do św. Kamila de LellisLitania do św. Kamila de Lellis

Modlitwa do św. Henryka IIModlitwa do św. Henryka II

św. Franciszek Solanośw. Franciszek Solano

MisjaMisja (Mk 6,7-13)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej