Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Z Niepokalaną na ratunek świata

     Wiele jest pięknych dróg ku świętości opisanych i sprawdzonych przez świętych Doktorów i teologów Kościoła. Należy z nich czerpać nieustannie. Jako świecki brat trzeciego zakonu Św. Franciszka - ojciec rodziny i przewodnik pieszej pokutnej pielgrzymki "Warszawa-Błonie-Niepokalanów" - dzielę się z wami tym, co sam czynię, by uświęcać siebie i swoja własną rodzinę.

     Świętość to pełnienie woli Bożej

     Codziennie wieczorem po wspólnej modlitwie czytam wraz z dziećmi książki rozwijające ducha miłości Bożej, patriotyzm, moralność i godności człowieczeństwa. Naszymi lekturami są: Pismo Święte, książki o Matce Bożej, żywoty świętych. W ten sposób telewizor nie króluje w naszej rodzinie, nie zawłaszcza naszych dzieci, naszego wolnego czasu, naszego sposobu myślenia, patrzenia na świat.

     Świętość - mówi św. Teresa od Dzieciątka Jezus - to wypełnianie wszystkich codziennych czynności sumiennie i porządnie; to nieustanne rozpoznawanie i pełnienie woli Bożej.

     Brak wyboru to też wybór

     W naszym ziemskim życiu, by prosto kroczyć za Chrystusem, trzeba dokonywać nieustannych wyborów między dobrem a złem.

     Nie można się od tych wyborów uchylać, bo brak wyboru to też wybór. Wystarczy, aby dobrzy ludzie nie robili nic, a światem zawładną ciemność i chaos. Dlatego, by dokonywać dobrych wyborów, by w nich nie błądzić, powinniśmy nieustannie wzrastać w łasce uświęcającej i poznawaniu Chrystusa. By iść za Chrystusem, trzeba się wyrzec wszelkich szkodliwych, zatrutych półprawd. Nie można pod żadnym pozorem prowadzić dialogu z diabłem, bo jest on ojcem kłamstwa i śmiertelnym zagrożeniem dla naszej wiary i prawego życia.

     Trzeba Polsce światłych serc, prawych sumień, bo dzieje się źle, gdy w państwie katolickim - w sejmie, senacie, rządzie -przytłaczającą większość stanowią ludzie niewierzący w Boga. A jeśli odrzucimy Boga, to co pozostaje? W co wierzymy? W pieniądz, rynek, egoizm, brutalną przemoc, pychę i nieludzkie prawo zemsty, siły i odwetu?

     Bóg nie może zbawić nas bez nas

     Bóg nas potrzebuje, by przemieniać oblicze ziemi. W drodze do świętości potrzebna jest ścisła współpraca człowieka z Bogiem. Jesteśmy przecież świątynią Ducha Świętego. Mamy jedni drugim pomagać w dźwiganiu codziennych krzyży. Jak Cyrenejczyk pomagał nieść krzyż naszemu Zbawicielowi, tak ja i ty mamy być Cyrenejczykami XXI wieku.

     Bóg jest wszechmogący. Może uczynić wszystko bez nas, ale nie może zbawić nas bez nas, bez naszego udziału, bez naszej woli złączonej z Jego wolą.

     Jaka modlitwa, takie życie

     Żeby przemieniać oblicze ziemi trzeba trwać w Chrystusie, strzec świętości naszych rodzin, by silne Bogiem stawały się domami żywej wiary i modlitwy. Wzniesione na skale, niech będą światłością świata.

     Aby nasze rodziny były żywym Kościołem, świątyniami Ducha Świętego, konieczna jest wspólna modlitwa, bo jaka modlitwa, takie życie, jakie wychowanie młodzieży, taka przyszła Polska.

     To w naszych polskich katolickich rodzinach mają się rodzić nowi szlachetni Polacy, pełni Ducha Świętego i miłości do ojczyzny, na miarę św. Maksymiliana, Prymasa Tysiąclecia, ks. Jerzego Popiełuszki.

     Żeby przemieniać świat, nie trzeba silić się na europejskość za cenę wyzbycia się wiary w Boga, tradycji, miłości do własnej ojczyzny. Prawdziwi wielcy ludzie nie są ludźmi znikąd, nie wstydzą się swoich korzeni, ale są z nich dumni i dziękują za nie Bogu. Przykładem jest nasz Ojciec Święty. W dobie tak nieustannych aktów zła na rodzinę ponawiajmy zawierzenie się Niepokalanej Matce i Królowej. Z Maryją podbijemy cały świat dla Chrystusa.

Jan Topolski, przewodnik Pielgrzymki Pokutnej

Rycerz Niepokalanej
Kwiecień 2002


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej