Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Maryja w poezji polskiej

     Od zarania naszych dziejów Maryja jest obecna w polskiej poezji. Pierwszym utworem, napisanym w polskim języku, jest Bogurodzica. Jan Długosz, w Dziejach narodu polskiego z VI w., opisując wojnę polsko-krzyżacką, dwukrotnie, pod 1410 r. wzmiankuje, że rycerstwo polskie śpiewało pobożnie pieśń ojczystą Bogurodzica: zaraz po wejściu do Prus, a potem przed rozpoczęciem zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem

     W polowie XVII w. ukazują się przepiękne hymny na uroczyste s'więta Najświętszej Maryi Panny. Ich autorem jest Bartłomiej Zimorowicz, który w prostych i serdecznych słowach, z ufnością zwraca się do Tej Pocieszycielki strapionych, która nikogo nie opuszcza i nikim nie gardzi.

O Matko, nasza Maryjo, o Pani,
Przez Ciebie chwały dostali wybrani:
Przez Ciebie laski, źe grzeszni doznali.
Nadzieję mamy.

     Inni poeci tego okresu, opiewający godność i pokorę Najświętszej Maryi, to Mikołaj Sęp Szarzyński i Wespazjan Kochowski. Wychwalając Maryję, przedstawiają Ją również jako Tę, która tuląc nas do siebie ukoi smutki i bóle.

Te oczy plączą, twarz łzami skrapiają,
Które na Polskę łaskawie wzglądają,
Te oczy płaczą Matki naszej drogiej
Dla napomnienia nam
i dla przestrogi.

     W epoce romantyzmu wzrasta znaczenie kultu Najświętszej Maryi Panny. Nasi poeci, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński i inni, poświęcają Matce Bożej przepiękne strofy. Jakże nie wspomnieć tu o "Panu Tadeuszu" i mistrzowskim skojarzeniu przez Mickiewicza uczucia religijnego i żarliwej tęsknoty do Ojczyzny.

Panno Święta,
co Jasnej bronisz Częstochowy...

     "Dziady" to kolejny utwór, w którym autor co pewien czas przedstawia postać Bożej Rodzicielki, jako Matki pełnej dobroci i miłosierdzia.

     Może najpiękniej swoje uwielbienie dla Matki Najświętszej przedstawił Mickiewicz w utworze napisanym w 1842 roku, pt. "Słowa Najświętszej Panny".

I wypowiedziałam światu całą miłość moją,
jednym słowem Pańskim, które stało
się Ciałem, odtąd żyłam w Synie moim i Synem moim.

     Przedziwnym odzwierciedleniem naszej kultury i maryjnej pobożności niewątpliwie jest także wiersz "Anioł Pański" Kazimierza Przerwy-Tetmajera:

Na Anioł Pański biją dzwony,
niech będzie Maria pozdrowiona,
niech będzie Chrystus pozdrowiony...
Na Anioł Pański biją dzwony...

     Sława i uwielbienie dla Bożej Rodzicielki, jak refren pieśni przewijają się w polskiej poezji.


S. MT

Rycerz Niepokalanej
Grudzeń 2001


   


Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej