Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Maryja nasza Pośredniczka

     Od ubiegłego roku wysoko w prezbiterium bazyliki licheńskiej, a także na ścianach przy drodze prowadzącej wokół Cudownego Obrazu wiszą gabloty z wotami. Liczba tych gablot i liczba umieszczonych w nich wotów świadczą o łaskach, których doświadczyli pielgrzymi zwracający się do Boga za pośrednictwem licheńskiej Matki.

     Trudno byłoby zliczyć wszystkie wota, które pięknie ułożone i umocowane w gablotach tworzą postacie świętych. Trudno także zliczyć cuda, które dzieją się w licheńskim Sanktuarium, których doświadczają pątnicy po powrocie z pielgrzymek. Licheńska Księga Łask, której wydano już pięć części, zawiera tylko nieliczne z nich. Czytając je możemy dowiedzieć się o różnego rodzaju uzdrowieniach, nawróceniach i innych łaskach, które otrzymali modlący się przed Cudownym Obrazem wierni.

     W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na pewną fundamentalną prawdę. Wielu pielgrzymów przybywających do licheńskiego Sanktuarium zwraca się do Maryi w sprawach, po ludzku myśląc, beznadziejnych. Proszą Maryję o cud. I oto już tu w sanktuarium, czy po powrocie do domu, ktoś z naszych pielgrzymów doświadcza nadzwyczajnej łaski - cud się zdarza. Gdyby ktoś przeżywszy podobne doświadczenie myślał, że to właśnie Matka Jezusa go dla niego uczyniła, muszę mu powiedzieć, że nie jest to prawda. Maryja nie może zdziałać cudu. Cud może zdziałać tylko Bóg i jeżeli takowy się zdarzy to zawsze nasz Dobry Ojciec - Pan Bóg jest jego autorem.

     Na czym zatem polega rola Maryi?

     Aby odpowiedzieć na to pytanie pozwolę sobie zacytować fragment Konstytucji Dogmatycznej o Kościele "Lumen Gentium", która jest jednym z dokumentów Soboru Watykańskiego II. Ojcowie soborowi mówiąc o roli Maryi w Kościele pisali w ten sposób: "Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania, lecz przez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego. Dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny. Dlatego też do Błogosławionej Dziewicy stosuje się w Kościele tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy, Pośredniczki." (KK 62)

     Maryja jest Tą, która razem z nami prosi o potrzebne dla nas łaski, ale sama nie może ich nam udzielić. Dawcą wszelkich łask jest zawsze Bóg.

     Przybywając do Sanktuarium licheńskiego, oglądając dziękczynne wota dziękujmy Bogu za Maryję, która jest naszą najlepszą Matką, Królową, Mistrzynią, Przewodniczką, Patronką i Ucieczką. Razem z Nią wielbijmy Boga za cuda, które jako nasz Najlepszy Ojciec czyni dla nas.

Ks. Wiktor Gumienny MIC
kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 9, wiosna 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej