Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Madonna z Loreto

Na początku grudnia, kiedy w Polsce bywa już śnieżnie i mroźnie, we Włoszech temperatury są często dodatnie, a gdy świeci słońce, można spacerować po ulicach w garniturze. W taki właśnie piękny dzień znaleźliśmy się na dziedzińcu przed Bazyliką Świętego Domku w Loreto. Plac powoli zapełniał się, a wokół dominował kolor szaroniebieski. To lotnicy w swoich galowych mundurach, na których widniały kolorowe beretki i srebrzyły się lotnicze odznaki. Było ich bodaj kilkuset. Przybyli tu z całej Italii, by oddać hołd Matce Najświętszej. Jest 10 grudnia: we Włoszech Dzień Lotnictwa, a zarazem Święto Translokacji, czyli Przeniesienia, obchodzone u nas jako uroczystość Matki Bożej Loretańskiej.

Aby zrozumieć te wzajemne odniesienia, trzeba sięgnąć do legendy, która głosi, że niewielki domek Najświętszej Marii Panny z Nazaretu, w którym nastąpiło Zwiastowanie i w którym żyła Święta Rodzina, zosta! w tajemniczy lub wręcz cudowny sposób przeniesiony do Loreto (o genezie tej legendy piszemy Ci, którzy wolą opierać się na faktach, upatrują powody owej translokacji w odległych wydarzeniach historycznych. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z końca XIII wieku.

Przez dłuższy czas Domek Nazaretański, zwany obecnie Loretańskim, stał na wolnym powietrzu. Dopiero w 1469 r. przystąpiono do budowy bazyliki, której mury jakby w naturalny sposób domek otuliły, dając początek sanktuarium. W ołtarzu pojawiła się słynąca łaskami figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Z czasem Jej oblicze stało się czarne, zapewne od dymu lampek oliwnych i świec. Dlatego wizerunek ten, podobnie jak nasza Pani Jasnogórska, bywa nazywany Czarną Madonną.

Przed oblicze Madonny z Loreto i do Jej domku przybywały w ciągu stuleci tysiące wiernych. Byli wśród nich królowie i przyszli święci z całej Europy, w tym także z Polski. Modlili się tu: Stefan Batory, Henryk Walezy i Jan III Sobieski, który po wiktorii wiedeńskiej ofiarował jako wotum namiot wielkiego wezyra. Uszyto zeń m. in. baldachim, ornat i dalmatykę, w którą przystraja się figurę Matki Bożej.

Warto też odnotować fakt uratowania w czasie wojny przez żołnierzy gen. Władysława Andersa płonącej kopuły bazyliki, za co otrzymali specjalne podziękowanie od Piusa XII.

Kończyła się Msza św. Od oddalonego zaledwie o 4 kilometry Adriatyku wiatr niósł delikatną ciepłą bryzę. Powietrze rozciął nagle huk odrzutowych silników. Nad bazyliką pojawiały się naddźwiękowe odrzutowce włoskiego lotnictwa. Wyrzucane z dysz spaliny zabarwiały się na zielono, biało i czerwono tworząc trójkolorową wstęgę w narodowych barwach Italii.

W ten sposób lotnicy oddają hołd swojej Patronce - Matce Bożej Loretańskiej.

Andrzej Datko

Miejsca Święte
nr 7/97

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021Wasze komentarze:
 Agnieszka : 19.12.2023, 23:36
 Madonno z Loreto pomóż mi,proszę.
 marzena aneta: 10.12.2023, 19:08
 Madonna z Loreto dziękuję Madonno z Loreto kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Madonno z Loreto kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Madonno z Loreto kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Madonno z Loreto kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze odzyskanie syna Józefa Gerarda Augustyna dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Katarzyna: 21.01.2023, 14:59
 Mamusiu, przytul mnie mocno. Zabierz ode mnie wszelki lęk. Wyproś proszę uzdrowienie z wszelkich chorób, z którymi w ostatnim czasie się zmagam. Pod Twoją obronę uciekam się Święta Mamusiu.
 Elzbieta: 14.12.2022, 22:29
 Matko Boża dziękuję za malutkiego Oskarka miej go w swojej opiece oraz całą rodzinę opiekuj się małym Tadziem uzdrow Jole z raka żołądka
 marzena aneta: 10.12.2022, 18:53
 Madonna z Loreto dziękuję kocham Cię dziękuję Matko Boża Loretańska módl się za nami dziękuję Matko Boża Loretańska proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Matko Boża Loretańska proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urodę zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Anna: 10.12.2022, 14:45
 Mamo Boża ratuj!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Józef  Krzyżaśw. Jan Józef od Krzyża

Modlitwa za moją teściowąModlitwa za moją teściową

Dzień teściowejDzień teściowej

Problem z teściowąProblem z teściową

Teściowa z naprzeciwkaTeściowa z naprzeciwka

Pod jednym dachem z teściowąPod jednym dachem z teściową

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej