Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Znaczenie objawień gietrzwałdzkich

     Nie można przecenić wpływu objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie na życie religijne diecezji warmińskiej. Gietrzwałd z dnia na dzień stawał się znany w całej Europie, a echa objawień dotarły i do Stanów Zjednoczonych. Przez ponad 110 lat przybyło do tego sanktuarium wiele milionów pielgrzymów. Przez lata ta warmińska wioska stała się centrum życia społecznego i narodowego Polaków mieszkających na Warmii i Mazurach. Dzięki licznym pielgrzymkom Polaków z zaboru rosyjskiego i austryjackiego Gietrzwałd stał się miejscem szczególnie niebezpiecznym dla administracji pruskiej z powodu grupujących się tu działaczy narodowych. Fakt, że Matka Boża rozmawiała z dziewczynkami po polsku, podtrzymywał narodową świadomość. Z tego też powodu władze pruskie metodami administracyjnymi starały się ograniczyć pielgrzymki do Gietrzwałdu i w prasie niemieckiej próbowały podważać sam fakt objawień.

     Jednak najważniejsza jest rola religijna objawień. Rzeczywiście pod koniec XIX wieku nastąpiło religijne przebudzenie, zaczęły powstawać liczne stowarzyszenia i bractwa różańcowe. Aktywizowały się ruchy abstynenc-kie. Nastąpiła odnowa moralna i religijna Warmiaków. Zewnętrznym świadectwem tego było powstawanie kapliczek maryjnych prawie w każdej warmińskiej wiosce. Zbierano się przy nich na nabożeństwach majowych i różańcowych. Tylko w tej części Polski można się spotkać z tak dużą ilością kapliczek poświęconych Matce Bożej. Były wioski, w których kilku gospodarzy było fundatorami własnych kapliczek. Sprawdziły się słowa Maryi, opuszczone parafie otrzymały kapłanów. Gietrzwałd promieniował łaskami. Szczególnym wyrazem pobożności lokalnej były łosiery, czyli pielgrzymki. Bardzo szybko Gietrzwałd stał się najpopularniejszym sanktuarium w Polsce północnej, stąd często określano go mianem Częstochowy Północy.

     Kult maryjny zaowocował też powstaniem szeregu stowarzyszeń religijnych. I tak powstało stowarzyszenie św. Zyty, św. Franciszka Ksawerego, św. Wojciecha, Apostolstwa Modlitwy. Szczególne ożywienie modlitwy różańcowej było efektem istniejącego w Gie-trzwałdzie od 1878 roku arcybractwa różańcowego. Faktycznie objawienia wpłynęły na rozpowszechnienie się tej modlitwy we wszystkich grupach społecznych. Przy silnym wpływie protestantyzmu, któremu uległy całe Mazury, objawienia Matki Bożej przyczyniły się do umocnienia Kościoła katolickiego.

     Obie wizjonerki Justyna Szafryńska i Barbara Samulowska wstąpiły do zakonu sióstr szarytek. Wyjechały do Paryża na nowicjat. Ślad po życiu Justyny urywa się w roku 1897, a Barbara zmarła 6 grudnia 1950 roku w Gwatemali, do końca życia będąc misjonarką.

     Objawieniami w Gietrzwałdzie zainteresował się błogosławiony ojciec Honorat Koźmiń-ski, który z ich inspiracji założył Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Zgromadzenie to bardzo szybko się rozwijało, po dziesięciu latach od założenia liczyło już 926 członkiń, a w 1907 roku było już 4357 sióstr. Jest to zgromadzenie bezhabitowe, za cel stawia sobie krzewienie modlitwy różańcowej, zakładanie kół żywego różańca oraz propagowanie abstynencji.

     Po wojnie kustoszami sanktuarium gietrzwałdzkiego zostali księża kanonicy regularni laterańscy. Od kilku lat jest tu czynny obszerny dom pielgrzyma, gdzie odbywają zamknięte rekolekcje małżonkowie, oazowicze, członkowie wspólnot modlitewnych, a także klerycy z Warmińskiego Seminarium Duchownego „Hosianum" przed święceniami diakonatu i prezbiteratu, księża i siostry zakonne. W roku 1970 świątynia gietrzwałdzka została podniesiona do godności bazyliki mniejszej przez papieża Pawła VI. W bulli papieskiej znalazło się stwierdzenie, że gietrzwałdzka świątynia jest ...przodująca pobożnością, która jako płomienna pochodnia zapala całą diecezję. I tak jest rzeczywiście. Tu dalej promieniuje dobro, a Maryja obdziela łaskami przybywających pielgrzymów. To najświętsze miejsce Warmii. Oby stąd nastąpiło odrodzenie duchowe i moralne naszej ojczyzny, aby słowa Święta Warmia znów były prawdziwe.


   

Wasze komentarze:
 grazyna: 30.03.2020, 23:46
 Matko Boska proszę o pomoc w mojej wiadomej sprawie
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej