Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem

     Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej zaliczany jest do grupy ikon zwanych Hodogitrii. Nazwa ta oznacza, przewodniczkę, a wywodzi się z Konstantynopola, gdzie w kościele Ton Hodegon gromadzili się przewodnicy podróżnych (hogigos) i gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

     Autor obrazu gietrzwałdzkiego nie jest znany. Trudno też jest ustalić dokładną datę zaistnienia obrazu w gietrzwałdzkiej świątyni, ale można przyjąć, że pochodzi z połowy XVI wieku. Po analizie porównawczej historycy sztuki przyjęli, że prawdopodobnie został namalowany w Polsce, gdyż podobne wizerunki Matki Boskiej z Dzieciątkiem spotyka się w Wielkopolsce, na Śląsku i województwie łódzkim.

     Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej przedstawia Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem z ornatem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko ubrane w długą, czerwoną sukienkę. Prawa ręka Matki Bożej spoczywa na sercu, wskazując na Chrystusa. Natomiast prawa ręka Dzieciątka wzniesiona jest w geście błogosławieństwa, lewa wsparta jest na książce opartej na kolanie. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze znajduje się łaciński napis: AVE REGINA CAELORUM, AVE DOMINA ANGELORUM (Witaj Królowo nieba, witaj Pani Aniołów). Oblicze Matki Bożej jest pełne powagi, łagodności i dobroci.

     Obraz bardzo szybko został umieszczony w ołtarzu głównym kościoła, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się Pieta.

     Kult Matki Boskiej Częstochowskiej rozwinął się na terenie diecezji warmińskiej po koronacji Jasnogórskiego Obrazu przez biskupa chełmskiego, później warmińskiego, Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, dokonanej w imieniu Ojca Świętego 8 września 1717 roku. Wielu pielgrzymów obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej uważało mylnie za kopię wizerunku Jasnogórskiego. Tę pomyłkę popełniano też później w wielu opracowaniach.

     W 1717 roku obraz gietrzwałdzki przyozdobiono srebrnymi koronami, które w roku 1731 zastąpiono bardziej kosztownymi, wysadzanymi drogimi kamieniami. Korony te wykonał olsztyński złotnik J. Geese. W 1734 roku obraz otrzymał srebrne sukienki; dla Dzieciątka wykonał je J. Geese, dla Matki Bożej M. Bartolomowicz. Sukienkami z drogich metali ozdabiano tylko obrazy cieszące się szczególnym kultem. Za otrzymane łaski za wstawiennictwem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej pielgrzymi ofiarowywali liczne i drogocenne wota. W czasie wojen okupanci często je grabili.

     Po objawieniach Matki Bożej kościół gietrzwałdzki przebudowano dodając nowe prezbiterium. Po rozbudowie w ołtarzu głównym umieszczona została figurka Niepokalanej wykonana zgodnie z opisami wizjonerek. Cudowny obraz umieszczono na bocznej emporze, gdzie wisiał aż do roku 1949.

W okresie kulturkampfu władze niemieckie ograniczały autonomię Kościoła katolickiego. Obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, które znajdowały się w ołtarzach głównych w kościołach Warmii i Mazur zostały przeniesione, z polecenia władz, w boczne miejsca.

     Intronizację obrazu Matki Boskiej w ołtarzu głównym w kościele gietrzwałdzkim przeprowadził po drugiej wojnie światowej ówczesny proboszcz parafii ks. Wiktor Szota KRL, po szczegółowym poznaniu historii obrazu. Podwyższono ołtarz, a obraz umieszczono w złoconej ramie. Jego renowacji, jak również namalowania wizerunku Niepokalanej, stanowiącego jego ruchomą zasłonę, dokonał A. Trojkowicz z Krakowa. Wizerunek został namalowany zgodnie z przekazem wyglądu objawiającej się w Gietrzwałdzie Matki Bożej.

     W latach następnych ks. bp Tomasz Wilczyński zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zezwolenie na dokonanie uroczystej koronacji obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Dekret Stolicy Apostolskiej zezwalający na koronację został wydany w roku 1963, ale trwał wtedy Sobór Watykański II oraz przygotowywano się do obchodów milenium chrztu Polski, koronacja nie odbyła się więc od razu. W latach 1964—1965 poddano obraz zabiegom konserwatorskim prowadzonym na Wawelu pod kierunkiem prof. T. Kozłowskiego. Wreszcie 10 września 1967 roku Pryma; Polski Stefan kard. Wyszyński, przy współ udziale metropolity krakowskiego Karol, kard. Wojtyły i biskupa warmińskiego Józef: Drzazgi, dokonał aktu koronacji. W uroczys teściach koronacyjnych udział wzięło 32 arcy biskupów i biskupów oraz, jak się oblicza, blis ko dwieście tysięcy wiernych. Z ramiena Sto licy Apostolskiej w koronacji udział wzięli: opa przełożony generalny Księży Kanoników Late rańskich Józef Soetemans i dziekan Rot) Rzymskiej, późniejszy kardynał, Bolesław Kominek.

     Niestety, wkrótce po uroczystościach dokonano świętokradzkiej kradzieży koron. Pc ich odnalezieniu bp Józef Drzazga, 2 lutegc 1969 roku, dokonał rekoronacji. Rok późnię. Ojciec Święty Paweł VI nadał kościołów: w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej.

     Z okazji koronacji Matki Boskiej Gietrzwał dzkiej bp Józef Drzazga zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o przyznanie Sanktua rium Gietrzwałdzkiemu specjalnych przywile jów dla dobra diecezji i wiernych przybywa jących do Gietrzwałdu. Prośba ta została speł niona. Święta Kongregacja Obrzędów Stolicy Apostolskiej 1 czerwca 1967 roku zgodziła się, aby w diecezji warmińskiej w kalendarzu liturgicznym nazwa święta 8 września została poszerzona i brzmiała: Narodzenie NMP albo Matki Boskiej z Gietrzwałdu. Sanktuarium otrzymało też własny formularz Mszy św. o Matce Bożej Gietrzwałdzkiej.
   

Wasze komentarze:
 alex: 31.01.2019, 17:42
 Szczesc Boze. To naprawde przepiekny obraz, ktory mam okazje ogladac kilka razy w roku. Na powyzszym zdjeciu widzimy jego lustrzane odbicie, na oryginale Jezus siedzi po lewej stronie.
 Andrew : 16.12.2011, 10:05
 Matko Boża, Pani Warmińska wstaw się za moimi prośbami u swego Syna Jezusa Chrystusa. DZIĘKUJĘ ZA TO CO MI DAŁAŚ, CO MI ZABRAŁAŚ I ZA TO CZEGO MI OSZCZĘDZIŁAŚ ! PRZEBACZ MI MOJE GRZECHY
 danuta: 18.04.2011, 23:06
 Matko uczepiłam sie Twojej sukni,przytul mnie do swego serca,ogrzej mnie twa miłością.Wszystkim ludziom daj nadzieję ,aby żyli z Twoim synem Jezusem ,dla niego i w łasce uświęcającej wszystko i wszystkich.Miłość Boża jest wszechmocna .nie ogarnieta przez umysł i wyobrażnię człowieka.Nigdy się nie kończy Dla mnie i dla Was to jedyna pełna i prawdziwa wartość.Oddam wszystko, aby jej doświadczać.Miłości tej nie można mieć .ale można ja poczuć Obym czuła ją nieprzerwanie .O to proszę.
 Kamil: 08.03.2011, 14:01
 Matko Boska prosze o Zdrowie...o nic wiecej tylko żebym był sprawny jak kiedys w dobrych latach :(
 Ania: 07.03.2011, 19:05
 Matko Kochana, proszę Ciebie z całego serca, aby dzieciątko, które noszę pod piersią urodziło się zdrowe i szczęśliwe. Za wszystko dziękuję, przepraszam i proszę...
 kasia: 26.02.2011, 18:18
 Matuchno dziękuję za ocalenie syna zwypadku proszę obłogosławieństwo dla mojej rodziny
 Ĺźona: 17.02.2011, 11:47
 Mateńko BoĹźa Niepokalana błagam Cię o wstawiennictwo u Twojego Syna, aby uwolnił od złego ducha mojego męża Andrzeja. Proszę wstaw się za naszą rodziną u NajwyĹźszego, aby nas ocalił.
 Agnieszka: 08.01.2011, 15:57
 Maryjo Kochana Proszę cię o upragnione dzieciątko, tak bardzo pragniemy dzidziusia, proszę o wyproszenie mi łaski. Wierzę Kochana Maryjo że nam pomożesz, ufam tobie i wierzę że czynisz cuda.
 EWA 11 11 2010: 11.11.2010, 13:04
 MARYJO KOCHANA MATKO WYBACZ MI PRZEPRASZAM WSTAW SIE ZA NASZA RODZINA I UBLAGAJ POTRZEBNE LASKI DLA SYNOW CMEZA I BLISKICH


 Monia: 31.10.2010, 11:12
 Matko prosze Cie daj mi i męzowi zdrowe dziecko, poczęte z naszej wielkiej miłośći. Dziękuje za wszystkie otrzymane łaski, bo tyle juz w zyciu nam pomogłaś
 ela: 05.10.2010, 14:21
 Matko,proszę o opiekę nad moją rodziną.Proszę o zdrowie i jeszcze raz o zdrowie dla moich dzieci ,Matko proszę zaopiekuj się nimi ,pomóż im Bądz ich matką
 Ewelina : 29.09.2010, 13:00
 Maryjo, głagam cię o zdrowie i błogosławieństwo dla mojej rodziny
 Szczepan: 11.09.2010, 12:42
 Maryjo Ty, która dałaś się poznać zlaicyzowanemu człowiekowi uwielbiam CIE.
 EWA 29 08 2010 : 29.08.2010, 20:29
 mateczko najukochańsza otaczaj naszą rodzinę swoją opieką aby błogosławione twoje ręce ochroniły nas od chorób i Jezusem Najdroższym błogosław naszej rodzinie
 Wojtek: 20.05.2010, 22:48
 Maryjo, Ty wiesz jak bardzo przeszkadza mi schorzenie moich oczu!. Proszę Cię Maryjo wysłuchaj mojej prośby o zdrowe oczy którą tak długo do Ciebie wznoszę, bo już podupadam, nie zostawiaj mnie samego Maryjo gdyż jesteś Panią łaskawą, jesteś moją Matką kochana Maryjo
 Katarzyna: 18.01.2010, 00:00
 Kochana Mamo, Miej w opiece mnie i całą moją rodzinę.Daj nam wiarę, nadzieję i miłość. Daj zdrowie, siłę i wytrwałość. Kocham cię Mamo - prowadź. Ufam.
 lucyna 16.01.2010r.: 16.01.2010, 21:45
 Maryjo Kochana błagam Cię weź w opiekę mojego syna Krzysztofa, który stracił nadzieję na prawdziwą miłość. Jego smutek przeszywa moje serce.Wiem, że za Twoim pośrednictwem życie jego może stać się radosne. Proszę Cię Kochana Maryjo uproś łaskę dla mojego syna u Swojego Syna. Tylko Ty Jedna wiesz jak cierpi matka,której Syn jest smutny. Proszę Cię o miłość dla niego prawdziwą, wierzącą i kochającą. Dziękuję Ci z całego serca za syna Wojciecha i wspaniałą Synową Joannę.
 matka: 06.01.2010, 16:32
 Proszę Cię Mako Nieustającej Pomocy o zdrowie dla mnie,synów i męża a także dla wnuczka.Prozę żeby Tomasz znalażł miłość na swej drodzę i nie zadręczał się wsamotności .Poszę Cię Mateńko opiekuj się Bartkiem ulecz go z nerwicy i dopomagaj w pracy,którą wykonuje. Za wszystko co otrzymałam za Twoim pośrednictwem dziękuje Ci Maryjo.
 jadwiga: 08.12.2009, 20:05
 Powierzam CI Maryjo całą moją rodzinę , moje troski, radości i kłopoty.Spraw abym mogła poradzić sobie w pracy z wszystkimi problemami. Za TWOJE SERCE PEŁNE ŁASKI ZA BEZGRANICZNĄ MIŁOŚĆ, ZA TO,że JESTEŚ ZAWSZE BLISKO DZIękuje CI MARYJO!
 Dominik Mosoń: 30.10.2009, 19:21
 Obraz jest przepiękny
(1) [2]


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej