Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Matka Boża Bieszczadzka w Jasieniu


     Jesień jest dawną wsią królewską, leży u podnóża stoków Równi na ej li Pogórzu Bieszczad. Od 6 VII 1968 roku znajduje się tam sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej. Wtedy to właśnie przewieziono tutaj z kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu ikonę Matki Bożej Rudeckiej i umieszczono ją w głównym ołtarzu barokowego kościółka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu podczas uroczystości pod przewodnictwem kard. Karola Wojtyły i abp. Ignacego Tokarczuka utworzono sanktuarium.

     Cudowny obraz jest ikoną bizantyjską nieznanego autora z przełomu XV i XVI wieku, w typie Hodegetrii, malowaną temperą na desce lipowej. Ukazuje Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewej ręce. Jest Ono przedstawione wschodnim zwyczajem jako władca. Jezus prawą rączkę nachyla ku ludziom w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma zwój Pisma Świętego. O jego ponadziemskiej mądrości mówi namalowany wschodnim zwyczajem guz mądrości na czole.

     Ikona pochodzi z Żeleźnicy na Podolu. W 1612 roku została znaleziona w zgliszczach świątyni spalonej przez Tatarów, a niedługo potem trafiła do Rudek k. Sambora, gdzie wkrótce zasłynęła łaskami. Przed obrazem modliły się wielkie rzesze ludu (Polacy, Rusini, Węgrzy) oraz monarchowie: Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki i Jan III Sobieski.

     2 VII 1921 roku obraz został ukoronowany przez bp. Józefa Sebastiana Pelczara, a w 1946 wskutek zmiany granic państwowych i repatriacji ludności polskiej przewieziony do Polski i zdeponowany w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Stamtąd wkrótce przeniesiono ikonę do kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, a później do kościoła w Jasieniu.

     Cenną pamiątką z Rudek w kościele w Jasieniu są ornaty tkane złotem i srebrem przez królową Marysieńkę Sobieską oraz fundowany przez Fredrów złoty kielich z czterema herbami po jego bokach przewiezione potajemnie przez wysiedlonych z Rudek Polaków. Sanktuarium w Jasieniu opiekują się księża michalici.

     Odpusty:

     św. Józefa (19 III),
     pierwsza niedziela lipca,
     Wniebowzięcia NMP (15 VIII),
     Narodzenia NMP (9 IX)

     Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej
     kościół Wniebowzięcia NMP Parafia Rzymskokatolickaw Jasieniu ul. jasień 6
     38-700 Ustrzyki Dolne

Ks. Piotr Bartnik, Stanisław Orłowski
Miejsa Święte, nr 165


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej