Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Matka Boża Pięknej Miłości w Polańczyku


     Polańczyku nad Jeziorem Solińskim, miejscowości znanej głównie z walorów uzdrowiskowych i wypoczynkowych, jest sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości.

     W dawnej murowanej cerkwi greckokatolickiej św. Męczennicy Paraskewii z 1909 roku, użytkowanej od 1947 roku jako kościół rzymskokatolicki i dziś rozbudowanej o nową nawę z wieżą, znajduje się słynący łaskami obraz. Pierwszy proboszcz łaciński ks. Franciszek Stopa (kapelan AK) przeniósł tutaj z cerkwi w Łopience główny ołtarz wraz z cudowną ikoną Matki Bożej Łopieńskiej, ratując go w ten sposób od zagłady. Ołtarz zmieścił się w prezbiterium świątyni i sprawia wrażenie, jakby był specjalnie dla niej wykonany.

     Łopienka - wieś powstała w 1552 roku w dobrach Balów - była ongiś największym ośrodkiem kultu maryjnego w Bieszczadach. Na kilkudniowy odpust zaczynający się 13 lipca przybywało co roku od kilku do kilkunastu tysięcy pątników z odległych miejscowości Bieszczad, Rusi, Słowacji i Węgier.

     W 1757 roku właściciele Łopienki - Strzeleccy herbu Jastrzębiec - ufundowali we wsi murowaną cerkiew parafialną pod wezwaniem św. Paraskewii, gdzie umieszczono słynącą już wtedy łaskami ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem.

     Cudowna ikona jest kopią słynnej ikony z Werchraty. Namalowana temperą na desce lipowej, w typie Matki Bożej Rzymskiej, przedstawia zamyśloną Matkę tulącą twarz do twarzy Syna.

     Staraniem proboszcza, ks. Wiktora Obrockiego, 11 IX 1999 roku abp Józef Michalik, metropolita przemyski, ukoronował obraz koronami poświęconymi przez Jana Pawła II w Zamościu i ustanowił tutaj sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości.

     Od listopada 2001 roku Polańczyk jest siedzibą rzymskokatolickiego dekanatu so- lińskiego.

     Odpust

     3 maja, w święto Matki Bożej Królowej Polski

     Parafia Rzymskokatolicka NMP Królowej Polski
     38-612 Polańczyk

Ks. Piotr Bartnik, Stanisław Orłowski
Miejsa Święte, nr 165


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej