Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Koronacja Matki Bożej Kozielskiej

Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny ukoronował Matkę Bożą Kozielską, Patronkę II Korpusu. Obraz ten ma historię jedyną w swoim rodzaju. Zrodziła go wielka wiara i cześć dla Najświętszej Maryi Panny.

Kozielsk to mała mieścina leżąca na dawnych rubieżach Rzeczypospolitej, niedaleko Smoleńska. Na przełomie XVIII i XIX wieku zbudowano tam olbrzymi monaster z pustelnią (Skietem). W czasie rewolucji obrabowano klasztor, a mnichów i popów wymordowano; cerkiew sprofanowano i zamieniono na magazyn i więzienie.

To tam - w Kozielsku - w 1920 r. więzieni byli jeńcy polscy, tam też w 1939 r. urządzono obóz dla kilku tysięcy polskich oficerów, wziętych do niewoli w 1939 r., których wymordowano wiosną 1940 r. w Katyniu. W parę miesięcy później przybyły do Kozielska nowe transporty oficerów polskich, internowanych na Litwie i Łotwie. Później Sowieci zagarnęli całe te kraje. Oficerowie przybyli z Litwy byli doskonale zorganizowani. To wielka zasługa "Marianum" - Koła Religijno-Rycerskiego Najświętszej Maryi Panny. NKWD zabroniło w Kozielsku wszelkich praktyk religijnych. Wzorem pierwszych chrześcijan trzeba było zejść do podziemia. W warsztatach stolarskich i podczas spacerów księża spowiadali, a w lochu 8, pod kinem, udzielano Komunii świętej. Rozstawione posterunki oficerów "marianistów" broniły przed zaskoczeniem. Komunikanty robili nocami więźniowie zatrudnieni w kuchni.

W tych warunkach narodził się pomysł wykonania obrazu Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej z Kozielska. Wiemy, że duchowymi twórcami obrazu byli por. Tadeusz Birecki, sekretarz generalny "Marianum", i znany wileński dziennikarz Walerian Charkiewicz. Postanowiono stworzyć obraz nowy, ale będący syntezą dwu cudownych obrazów kresowych: Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej i Matki Bożej Żyrowickiej (z Dzieciątkiem Jezus), której zniszczony fresk znajdował się na ścianie monasteru w Kozielsku.

Znaleziono deskę z dawnego ikonostasu, którą bolszewicy przykrywali beczkę ze śledziami. Oheblował ją i przepiłował na dwie części jeniec gen. Wacław Przeździecki. Brakowało jednak projektu i farb. Por. Birecki zaprojektował korony, ale nie będąc rysownikiem, projektu wykonać nie mógł. Nie pytając nikogo, zwrócił się do Mikołaja Arciszewskiego, który podawał się za kapitana i słynął w obozie ze świetnych karykatur i wyrabianych przez siebie kart do gry. Jak się okazało z metryki - prawosławny, w rzeczywistości - prezes ateistów i agent bolszewicki, nic dziwnego więc, że byl zaskoczony propozycją. Wykręcał się, jak mógł, ale uległ w końcu naleganiom Bireckiego i zrobił dwa szkice, według których została wykonana rzeźba. Arciszewski tajemnicy nie zdradził.

Por. Tadeusz Zieliński, zgodnie ze szkicem Arciszewskiego, wykonał świetnie obraz-rzeźbę, dając postaciom o wiele więcej wyrazu niż w projekcie. Ręce Madonny naszkicował por. Henryk Potocki.

Akurat w tym czasie do por. Michała Siemiradzkiego zwrócili się bolszewicy z poleceniem wymalowania na ścianach kina obozowego sowieckich spadochroniarzy (obok Kozielska byl ich ośrodek szkoleniowy). Otrzymawszy farby, Siemiradzki przystąpił równocześnie do malowania (na drugiej połówce deski) obrazu Najświętszej Maryi Zwycięskiej, według własnego pomysłu. W ten sposób powstał drugi obraz olejny: Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej-Ró- żańcowej z Kozielska.

Dziwne były historie obrazów, jak dziwne były nasze koleje. Oba obrazy odbyły długą wędrówkę, towarzysząc żołnierzom w trudach i bojach.

Obraz namalowany przez Siemiradzkiego pozostawał pod opieką "Marianum" i przeszedł szlak bojowy od Półwyspu Kola na południe Rosji, przez Palestynę aż do Londynu.

Obraz-rzeźba po "amnestii" znalazł się w Moskwie, a później w kaplicy sztabu armii, z którym wędrował przez trzy części świata. Dzięki członkom Koła Religijno-Rycerskiego "Marianum" zatrzymał się w swoim triumfalnym pochodzie w Jerozolimie, gdzie w 1943 r. odprawiono uroczystą nowennę z okazji święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Pierwszy raz oficjalnie, uroczyście, w ołtarzu polowym, ujrzeliśmy - my, "jeńcy" - Oblicze Matki Bożej Kozielskiej, przyszłej Patronki II Korpusu Wojska Polskiego, 26 sierpnia 1941 r. w Griazowcu koło Wołogdy. Mszę świętą odprawił ks. płk. Franciszek Tyczkowski. We Mszy uczestniczył gen. Władysław Anders, wysoki, blady, wspierający się na grubej lasce, schorowany - po dwóch latach więzienia i ranach otrzymanych w kampanii wrześniowej.

Skończył się czas przemycania i ukrywania wypukłej rzeźby jako dna walizki skleconej w obozie w Kozielsku. Matka Boża Kozielska wyszła z ukrycia. Od kilku dni byliśmy już wolnymi ludźmi, żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej, nie jeńcami w niewoli bolszewickiej. Była też z nami na wolności Matka Boża Kozielska.

Zwycięska Patronka II Korpusu szła z Armią Polską zawsze, była w sztabie gen. Andersa. Przed tym wizerunkiem odprawiana była przez biskupa polowego Józefa Gawlinę Msza święta przed bitwą pod Monte Cassino. Obraz ten towarzyszył żołnierzom polskim aż do demobilizacji w Anglii. Pozostał w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie, gdzie przez lata skupiały się żołnierskie i polskie serca.

Koronacja Zwycięskiej Matki Bożej Kozielskiej jest znakiem wiary w Opatrzność Bożą i wdzięczności za matczyną troskę Bogurodzicy na nieludzkiej ziemi. Dla młodych i przyszłych pokoleń jest znakiem pamięci Golgoty Wschodu, lekcją wiary i patriotyzmu. "Ta płaskorzeźba, wykonana w obozie jeńców, z którego prawie wszyscy zginęli w Katyniu - mówił Ojciec Święty na Błoniach krakowskich 8 czerwca br. - przypomina tragiczne wydarzenie ostatniej wojny. Towarzyszyła Ona, Maryja, żołnierzom Armii Polskiej na ich szlaku bojowym, a od zakończenia wojny jest otaczana szczególną czcią w Londynie. Niech cześć oddawana Maryi w tym kozielskim wizerunku nie tylko przypomina przeszłość, ale umacnia wiarę współczesnej Polonii i emigracji".

Ks. Zdzisław Peszkowski jeniec Kozielska

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Stefana IModlitwa do św. Stefana I

Modlitwa do św. RochaModlitwa do św. Rocha

Litania do św. RochaLitania do św. Rocha

Blady, chudy... anemik?Blady, chudy... anemik?

Modląc się nogami czyli o pieszych pielgrzymkachModląc się nogami czyli o pieszych pielgrzymkach

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej