Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kiedy i jak powstała Litania Loretańska?

Litania loretańska to jakby wiązanka pereł składana przez miliony czcicieli Matki Boskiej na wszystkich kontynentach i w ich najbardziej odległych zakątkach. Łączy je nić błagalna (to właśnie znaczy litanijna): módl się za nami.

LORETAŃSKA, ALE NASZA...

Tłumaczona na setki języków i narzeczy, odmawiana we wspaniałych kościołach i w szałasach kaplic misyjnych, w naszych polnych przydrożnych kaplicach, tak bardzo nam bliska, chociaż loretańska.

Prawie nikt nie pyta się o jej rodowód, o jej pochodzenie, o jej autora czy autorów. Mimo to jednak przyjrzyjmy się jej historii.

"Litania do Najświętszej Maryi Panny sięga swymi początkami XII wieku. W XVI wieku rozpowszechnione były dwie wersje: z Moguncji i z Loretto. W 1578 roku archidiakon Guido Candiotti z Loretto przedłożył tekst do zatwierdzenia Grzegorzowi XIII, a 11 VI 1587 roku Sykstus V obdarzył jej odmawianie 200 dniami odpustu. W 1631 roku Św. Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania zmian w litanii bez jej aprobaty. Zatwierdzono następujące dodatki: w 1675 roku - Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, w 1903 roku - Matko Dobrej Rady, w 1917 roku - Królowo pokoju, a w 1950 roku - Królowo Wniebowzięta". (Ks. Jerzy Buxakowski, Najświętsza Maryja Panna w liturgii. Art. w pracy zb. Gratia Plena. Studia Teologiczne o Bogurodzicy. Księg. św. Wojciecha Poznań-Warszawa-Lublin 1965, s. 79-128; cyt. s. 121.).

Do tych informacji należy dodać, że Stolica Apostolska wyróżniała na przestrzeni wieków Litanię loretańską, zachęcając wiernych do jej odmawiania. Papież Sylwester II bullą Reddituri za pobożne jej odmawianie nadał odpust 200 dni. Pius VII - 300 dni, zaś odpust zupełny za odmawianie litanii w pięć głównych świąt maryjnych.

Oczywiście, bardzo niewielu czcicieli Matki Boskiej wie o tym nastawieniu Stolicy Apostolskiej, a odmawia się tę litanię nie dlatego, że papieże tak wyróżniali ją swoimi dekretami, ale dlatego, że bardzo odpowiada istocie pobożności maryjnej. W ciągu długich lat ustalił się w Polsce zwyczaj wysuwania na czoło modlitw do Matki Boskiej trzech tekstów: Pod Twoją obronę, Anioł Pański i właśnie tej litanii, która nosi nazwę wywodzącą się od Loretto we Włoszech, ale stała się z biegiem czasu bardzo swojską, naszą.

Treść całej litanii można różnie podzielić. Jedni dzielą ją na dwie części: 1. mówi o Matce Bożej pełnej cnót i łask, 2. o Królowej obejmującej niebo i ziemię.

Można też rozpatrywać jej treść w innej wersji, na przykład: w aspekcie z jednej strony sięgającym szczytów godności Matki Boskiej, Jej powiązań z Trójcą Przenajświętszą, a z drugiej - Jej oddaniu wszystkim ludzkim potrzebom i biedom ziemskiego życia, gdy zwracamy się do Niej jako Ucieczki grzesznych, Pocieszycielki strapionych, Uzdrowicielki chorych itd. Można wreszcie dokonać podziału na takie dwie części, a mianowicie: 1. ustabilizowaną wiekową tradycją, i 2. dopuszczającą uzupełnienia i dodatki podyktowane potrzebami chwili dziejowej lub spojrzeniem na to, co dyktuje pobożność maryjna.

Powyżej dotknąłem już tej sprawy. Teraz jednak pragnę nawiązać do dwu naszych aktualnych, polskich sugestii. Zanim je omówię, pragnę przypomnieć, że uzupełnienia, dodatki do Litanii loretańskiej mają potrójny charakter. Jedne z nich są wyrazem woli całego Kościoła (np. Królowo pokoju) albo wyrażają prośbę całego narodu (np. Królowo Korony Polskiej, względnie Królowo Polski), wreszcie rodzą się w poszczególnych Kościołach lokalnych (diecezjach). Przechodząc do zapowiedzianych sugestii stwierdzam na podstawie nasłuchu radiowego z uroczystości na Górze św. Anny w maju 1983, że ks. biskup ordynariusz Herbert Bednorz zatwierdził dla diecezji katowickiej dodatek: "Matko sprawiedliwości i miłości społecznej - módl się za nami"...

Druga inicjatywa sięga do zamówienia społecznego całego Kościoła katolickiego. Przed kilku laty wysunięto w Krakowie projekt, aby do Litanii loretańskiej dodać wezwanie "Królowo matek - módl się za nami"... Projekt ten nie został zrealizowany, ale podjęto go na nowo na łamach książki pt. Sylwetki matek kapłanów (XX. Pallotyni - Poznań 1983 r.). Nawiązując do faktu serdecznego przypomnienia tej inicjatywy, zwróciłem się do księdza kardynała Franciszka Macharskiego z prośbą o jej łaskawe poparcie, ponieważ zrodziła się właśnie w Krakowie, gdzie On jest arcybiskupem metropolitą. W odpowiedzi ks. kardynał Macharski w liście datowanym dn. 25 maja 1983 r., pisze mi: "Cieszę się, że myśli Ksiądz Kanonik o inwokacji "Królowo Matek, módl się za nami", ale sprawa ta zależy od Komisji Liturgicznej"...

Ks. Henryk Weryński

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Cyryla AleksandryjskiegoModlitwa do św. Cyryla Aleksandryjskiego

Opowieść o papieskiej fladze na GiewoncieOpowieść o papieskiej fladze na Giewoncie

Kupując nasiona, nie owoceKupując nasiona, nie owoce

Godność osoby ludzkiej w nauczaniu Jana Pawła IIGodność osoby ludzkiej w nauczaniu Jana Pawła II

Czy potrafisz zjednywać sobie przyjaciół?Czy potrafisz zjednywać sobie przyjaciół?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej