Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Maryja z ludowych kapliczek

Wiele wiejskich kapliczek od dawna było poświęconych Maryi. Przepojone żywą wiarą, może czasem naiwną, ale wypływającą z serca, które chciało wyrazić wdzięczność Matce Niebieskiej.

Ludowi świątkarze rzeczywistość swego otoczenia pragnęli wyrazić po swojemu, tak jak ją odczuwali, przeważnie w powiązaniu z własnym życiem, z motywami przyrody.

Ludowe Madonny stawały się nie tylko gromnicznymi, siewnymi, zielnymi, były także opiekunkami drzew, ptaków, falujących łanów zbóż, kwiecistych łąk.

Maryja z przydrożnych kapliczek była zawsze prosta, swojska, zatroskana o swe maleństwo, jak każda matka.

Przez wieki ręce ludowych artystów rzeźbią w kamieniu i drzewie Madonny z koroną i berłem w ręku, z Dzieciątkiem Jezus, z różańcem, z gromnicą, jedne pełne chwały i majestatu, inne przychylone do ziemi pod ciężarem boleści, z Synem na swych kolanach, z umęczoną twarzą, na której widać ból po stracie Syna.

Tam, gdzie oddziaływała sława sanktuarium wykonywano kopie słynnych obrazów czy cudownych figur np. Matki Bożej Skępskiej, Kodeńskiej, Tuchow- skiej, Częstochowskiej itp. Bez przesady można stwierdzić, że w Polsce najwięcej jest figur przydrożnych poświęconych Matce Bożej. Do Matki bliżej było prostemu, zwyczajnemu człowiekowi, przez Nią miał swobodniejszy dostęp do surowego Boga, w Maryi pokładał całą swoją nadzieję i Jej dziękował za doznane łaski budowaniem kapliczek.

To samo dotyczy domowych wizerunków Matki Bożej, których zachowało się najwięcej. Te wizerunki sprzedawali na jarmarkach, odpustach dawni malarze prymitywiści.

Wprawdzie przepisy kościelne wyznaczały pewien kanon w ukazywaniu Matki Bożej, jednak te wytyczne z trudem docierały w owym czasie do wędrownych "obrażników", którzy nie za bardzo przywiązywali wagę do artystycznych wymogów swych klientów. I tak wiele polskich chat przyjęło u siebie takie obrazy, które dziś możemy podziwiać w muzeach folklorystycznych lub w skansenach.

Popularne były też obrazy na szkle, zwłaszcza na Podhalu. Odznaczały się silnym podkreśleniem konturów i barwą. Są do dziś ozdobą wielu mieszkań, pokrywa je bogaty i urozmaicony ornament, od którego wolne są zwykle tylko twarz i ręce przedstawionej na obrazie osoby.

Piękno dawnych kapliczek można jeszcze zobaczyć w polskim krajobrazie. Stare ludowe obrazy, drzeworyty, figury stoją lub wiszą w salach muzealnych, czekając na tych, którzy się jeszcze zechcą nimi zachwycać.

JAN URYGA

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023Wasze komentarze:
 marzena aneta: 21.11.2023, 04:14
 Maryja z ludowych kapliczek dziękuję Maryjo kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Maryjo kocham Cię bardzo mocno proszę ocal mnie ocal nas wszystkich dziękuję Maryjo kocham Cię bardzo mocno proszę nawracaj nas wszystkich kieruj nas na dobrą drogę dziękuję Maryjo kocham Cię bardzo mocno proszę nawracaj nas wszystkich dziękuję Maryjo kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Maryjo kocham Cię bardzo mocno proszę zamień mi w radość cierpienia wszystkie dziękuję Maryjo kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Maryjo kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża w moim wieku mam czterdzieści pięć lat niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Modlitwa do św. BibiannyModlitwa do św. Bibianny

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ] 
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej