Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej, Matki Jedności - 2 lipca

..."Popatrzcie, Drodzy Pielgrzymi, raz jeszcze na ten wizerunek. Chociaż początki jego sięgają zachodnich krańców Europy, jest w nim coś takiego, co mogło przemawiać do ludzi tej ziemi, co mogło łączyć i faktycznie łączyło wszystkie dzieci Boże: te mówiące po polsku, te mówiące po rusku i te mówiące po litewsku - w jednym Kościele, w jednej owczarni"... (Karol kard. Wojtyła, 1977 w Kodniu).

2 lipca - W diecezji siedleckiej wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej, Matki Jedności. Tytuł ten zatwierdził w 1997 papież Jan Paweł II.

Kodeń leży na Podlasiu, przy samej granicy nad Bugiem, 20 km na południe od Terespola i jest dla Podlasia tym, czym dla wierzących całej Polski Częstochowa. Tu, wśród łąk i pól przetkanych lasami, przepasanych Bugiem, znalazła się świętość rzymska, cudowny wizerunek, przed którym modlili się papieże. Najpierw nazywano go Madonną Gregoriańską, Madonną z Guadalupe, dzisiaj Kodeńską.

Malowniczo położone miasto założył w 1513, na mocy przywileju króla Zygmunta Starego, Jan Sapieha. Przez ponad trzy wieki stanowiło ono siedzibę kodeńskiej linii książęcego rodu Sapiehów. W murach obronnego zamku często gościli królowie polscy. O dawnej świetności tego miejsca do dzisiaj świadczą dwa zabytkowe kościoły - gotycki Świętego Ducha i barokowy św. Anny, o szczególnie pięknym sklepieniu. To w nim - w głównym ołtarzu, króluje Matka Boża Kodeńska, zwana też Królową i Matką Podlasia.

Cudowny obraz, o niezwykłej, urzekającej piękności, przedstawia Maryję w dostojnej, królewskiej szacie, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko, spowite w długą suknię, w prawej dzierżącą berło - symbol władzy królewskiej. Twarz Maryi, w której uderzają przejmujące swym wyrazem oczy, okolona jest ogromną, tęczową aureolą. Obraz ten, okazałych rozmiarów (128 x 223 cm), zwany gregoriańskim, był umieszczony w kaplicy papieskiej w Rzymie i otoczony czcią i miłością.

Według legendarnej wersji obraz kodeński jest malarską kopią figury wyrzeźbionej przez św. Łukasza (statua ta obecnie znajduje się w miejscowości Guadalupe w Hiszpanii). Na polecenie pap. Grzegorza Wielkiego kopię tę miał namalować benedyktyński opat św. Augustyn, późniejszy apostoł Brytanii.

W kręgu polskich historyków sztuki powstała też hipoteza, że artysta, który namalował ten obraz, dał Maryi rysy królowej kastylijskiej Joanny Obłąkanej, żony Filipa I Pięknego, a matki ces. Karola V. Uważano ją wówczas za świętą. Hipoteza ta nie jest jeszcze udokumentowana.

Dotychczas nie udało się ustalić ścisłej historii wizerunku. Tradycja podaje, że słynny z pobożności i zasług dla Ojczyzny Mikołaj Sapieha (†1644) w czasie przedłużającej się choroby, w 1631 odbył pielgrzymkę do Rzymu. Papież Urban VIII odprawił Mszę św. w jego intencji przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Widok cudownego wizerunku Madonny wprawił w zachwyt pobożnego pątnika. Na audiencji prosił papieża o darowanie mu tego obrazu, a kiedy papież stanowczo odmówił, przekupił zakrystianina papieskiej kaplicy, wykradł obraz i uszczęśliwiony wrócił do Kodnia. Na wieść o przybyciu Matki Bożej "zbiegł się lud i wśród pieśni i bicia dzwonów wstąpiła Królowa Nieba w swe nowe posiadłości...". Tutaj też zaczęła działać nadzwyczajne cuda, obdarzać łaskami, jakby zadowolona ze zmiany miejsca. Papież, który początkowo domagał się zwrotu obrazu i rzucił klątwę na Sapiehę, zniewolony jego błaganiem, ofiarował mu obraz, nakazując jednak odbycie pokutnej pielgrzymki do Rzymu. Uradowany książę szedł pieszo pięć miesięcy, wreszcie upadł do nóg papieża. Wzruszony Urban VIII zszedł z tronu, podniósł go, uściskał i jeszcze obdarował relikwiami.

Po śmierci Mikołaja Sapiehy jego syn, Jan Fryderyk, wyjednał u Ojca Świętego pozwolenie na koronację obrazu. Dokonał jej biskup łucki Stefan Rupniewski 15 sierpnia 1723. Był to trzeci obraz koronowany w Polsce. Obraz w Kodniu czczono do 1875, kiedy to z nakazu władz carskich kościół zamieniono na cerkiew prawosławną, a cudowny obraz wywieziono w sierpniu tr. do Częstochowy. Ołtarz główny z kościoła kodeńskiego wywieziono do Opinogóry, gdzie znajdował się do 1928.

Do Kodnia obraz wrócił dopiero 3 września 1927. Triumfalny pochód wizerunku przez Siedlce, Międzyrzec Podlaski, Białą i Terespol trwał dwa miesiące. W każdej parafii, przez którą wiodła trasa, urządzano uroczyste nabożeństwa - a w samym Kodniu cudowny wizerunek przyjmował abp krakowski Adam Stefan Sapieha (prawnuk Mikołaja, który przywiózł ten obraz z Rzymu do Polski), bp podlaski Henryk Przeździecki oraz ministrowie, wojewodowie i wielotysięczne rzesze wiernych katolików i prawosławnych.

Opiekę nad sanktuarium objęli wówczas misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej, którzy gorliwie szerzą kult Matki Bożej. Po ostatniej wojnie odrestaurowali oni kościół św. Anny i kościół Świętego Ducha, a wokół niego rozmieścili oryginalną Drogę Krzyżową.

Przygotowali też z parafianami obchody trzech wielkich rocznic, na które przybyli licznie czciciele Matki Bożej nie tylko z Podlasia, ale z całej Polski i z zagranicy. 22 czerwca 1969 odbyły się tu centralne uroczystości, związane ze 150-leciem diecezji siedleckiej. Na zaproszenie bpa Jana Mazura przybyli na nie dwaj polscy kardynałowie: Stefan Wyszyński, Prymas Polski i Karol Wojtyła, metropolita krakowski. 15 sierpnia 1973 obchodzono uroczyście 250. rocznicę koronacji Matki Bożej Kodeńskiej. Wówczas papież Paweł VI podniósł kościół św. Anny do godności bazyliki mniejszej.

Trzeciej wielkiej uroczystości - obchodom 50. rocznicy powrotu Matki Bożej z wygnania w Częstochowie (1977) - przewodniczył metropolita krakowski Karol kard. Wojtyła. Powiedział wówczas: "Przed 50-cioma laty pierwszy biskup odnowionej diecezji podlaskiej, w odrodzonej Rzeczypospolitej, sprowadził uroczyście Matkę Bożą Kodenską na to miejsce, z którego została wygnana... ten powrót oznaczał jedność - jedność Kościoła. Tę jedność Ona sprawia. Taka jest tajemnica tego kodeńskiego obrazu, który miał za sobą dziwną przeszłość". Słów tych słuchało około 70 tys. wiernych, duchowieństwo diecezjalne i zakonne oraz 22 biskupów z kraju i z zagranicy.

Kult Matki Bożej Kodeńskiej ciągle wzrastał i w odpowiedzi na prośby wiernych zorganizowano drugą peregrynację przed 350. rocznicą przybycia obrazu do Kodnia. Tym razem kopia cudownego obrazu odwiedziła wszystkie parafie i kościoły diecezji. A uroczystość jubileuszowa 6 września 1981 pod patronatem Prymasa Polski, wówczas abpa Józefa Glempa, stała się olbrzymią manifestacją wiary i miłości do Matki Najświętszej na Podlasiu.

Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej, Matki Jedności - 2 lipca

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej