Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej - 2 lipca

..."Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swym bogactwie architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię! Wdzięczność należy się także kustoszom tego Sanktuarium - księżom Marianom, którzy od lat opiekują się tym miejscem i wiernie służą pielgrzymom. To właśnie z ich inicjatywy powstała ta świątynia. Dziękuję także budowniczym i tym wszystkim, którzy swymi ofiarami wspierali i nadal wspierają to wielkie dzieło"... (Jan Paweł II, Poświęcenie Sanktuarium, 7 czerwca 1999).

2 lipca - W Licheniu uroczystość a w diecezji włocławskiej Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Koronę papieską obraz otrzymał 15 sierpnia 1967. Teksty własne tego obchodu zostały zatwierdzone dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 26 marca 2007.

Sanktuarium w Licheniu należy do najsłynniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Położone jest w Wielkopolsce, w gminie Ślesin, w miejscowości Licheń Stary, 10 km od miasta Konina.

Historia Sanktuarium sięga 1813, kiedy to pod Lipskiem miała miejsce "bitwa narodów". Brali w niej udział również polscy żołnierze walczący u boku Napoleona. Był wśród nich Tomasz Kłossowski, który odniósł ciężkie rany. Będąc bliski śmierci zaczął żarliwie wzywać pomocy Matki Bożej błagając, by nie pozwoliła mu umrzeć na obcej ziemi. Według ludowej tradycji, w zachodzącym krwawo nad pobojowiskiem słońcu ukazała mu się Maryja z koroną na głowie, w amarantowej sukni i zlocistym płaszczu, do piersi przytulała białego orła. Maryja pocieszała i zapowiedziała, że wyzdrowieje i wróci do Ojczyzny. Jednocześnie poleciła, aby się postarał o jej wizerunek i umieścił go w miejscu publicznym w swych rodzinnych stronach. Uzdrowiony żołnierz powrócił do swego domu koło Lichenia.

Przez długie lata wędrował do różnych sanktuariów, aby odszukać objawiony mu wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Znalazł go dopiero w 1836 w miejscowości Lgota, kiedy wracał z pielgrzymki do Częstochowy.

Początkowo umieścił go w swoim domu, a później zawiesił na starej sośnie w pobliskiej puszczy grąblińskiej. W 1850 pasterzowi Mikołajowi Sikatce, który pasł bydło w pobliżu obrazu zawieszonego w lesie, objawiła się Maryja. W swoim orędziu Matka Boża wzywała do nawrócenia, zerwania z pijaństwem i rozpustą. Zachęcała wszystkich do odmawiania różańca, przypominała o świętowaniu niedzieli. Kapłanów prosiła o odprawianie Mszy św. przebłagalnych. Żądała przeniesienia Jej wizerunku na miejsce godniejsze. Obiecywała ratunek od śmierci tym, którzy w czasie epidemii, będącej słuszną karą Bożą za brak poprawy grzeszników, modlić się będą gorąco przed jej obrazem.

Przepowiadała też powstanie świątyni i klasztoru w Licheniu, skąd płynąć będzie szeroko Jej chwała. Ubogi pasterz Mikołaj zaczął rozgłaszać orędzie Matki Bożej. Był prześladowany i więziony przez zaborcze władze rosyjskie. Z początku ludzie nie chcieli wierzyć opowiadaniom pasterza. Dopiero gdy dwa lata później - zgodnie z przepowiednią Maryi - przyszła epidemia cholery i dziesiątkowała ludność, wówczas przypomniano sobie Jej ostrzeżenia przekazywane przez grąblińskiego pasterza. I wtedy tłumy ludzi biegły do Maryi, obchodziły obraz na kolanach, odmawiały różaniec, chorzy zaś i trapieni gorączką odzyskiwali zdrowie, a konający powracali do pełni sił.

Tak zaczął się kult Matki Bożej w Jej cudownym obrazie. Sprawę objawień badała specjalna komisja biskupia i ona, na prośbę ks. proboszcza Floriana Kosińskiego, zdecydowała o przeniesieniu obrazu, słynącego łaskami do kościoła parafialnego w Licheniu. Nastąpiło to 29 września 1852 przy licznym udziale duchowieństwa i ok. 80 tys. pielgrzymów. Od tego czasu datuje się powstanie Sanktuarium Licheńskiego, które mimo prześladowań rozwijało się, stając się obecnie sławnym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Do 1939 w tzw. „księdze łask” odnotowano ok. 3000 różnych łask, w tym wiele uzdrowień.

W latach okupacji zarówno kościół, jak i plebania zostały zamienione na siedzibę młodzieżowej organizacji hitlerowskiej. Obraz ocalał dzięki temu, że w odpowiedniej chwili wyniesiono go z kościoła i ukryto. W 1949 parafię licheńską objęło Zgromadzenie Księży Marianów. Marianie zaczęli odbudowywać Sanktuarium ze zniszczeń wojennych. Nie było to łatwe, gdyż władze komunistyczne starały się temu zapobiec poprzez kolegia karne, sprawy sądowe, szykanowanie i stałe hamowanie ruchu pielgrzymkowego. Nadszedł jednak rok 1967. W święto Wniebowzięcia Matki Bożej Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński przy udziale ordynariusza diecezji włocławskiej bpa Antoniego Pawłowskiego, wielu innych biskupów, kilkuset księży, zakonników i zakonnic oraz 150 tys. wiernych, dokonał aktu koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Od tej pory stale wzrasta liczba pielgrzymów. Szacunkowo ocenia się, że miejsce to odwiedza rocznie ok. miliona pielgrzymów. Są wśród nich tacy, którzy przybywają tutaj każdego roku, np. ogólnopolska pielgrzymka sołtysów i środowisk wiejskich, pielgrzymka pracowników administracji państwowej, pracowników oświaty; odbywają się także diecezjalne spotkania młodzieży, spotkania anonimowych alkoholików, rekolekcje świeckich katechetów diecezjalnych, rekolekcje wypoczynkowo-wakacyjne dla niepełnosprawnych, zimowe i letnie rekolekcje młodzieżowe itp. Większość z nich w czasie swojego pobytu korzysta z sakramentu pokuty, gdyż najważniejszą sprawą Sanktuarium Licheńskiego wydaje się być pojednanie grzesznych z Bogiem. Do ich dyspozycji są także różnego rodzaju poradnie. Dzięki ofiarności przybywających tutaj pielgrzymów wznosiono nową świątynię ku czci Matki Bożej Licheńskiej. Bazylika w Licheniu jest największą świątynią w Polsce; powstała w latach 1994-2004. Świątynia ta została uznana przez Episkopat Polski za jubileuszowe wotum Narodu Polskiego - największe na świecie wotum z okazji 2000 lat chrześcijaństwa. 25 lutego 2005 świątynia otrzymała papieski tytuł bazyliki mniejszej jako potwierdzenie jej znaczenia i godności pośród polskich kościołów.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej - 2 lipca

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej