Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święto Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej - 13 sierpnia

13 sierpnia - Dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej uroczystość Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej (święto ustanowione dla archidiecezji krakowskiej przez pap. Jana Pawła II w 1982). Kalwaria Zebrzydowska - to ulubione miejsce modlitwy św. Jana Pawła II i miejsce pielgrzymowania pallotynów z wadowickiego Kopca.

"Kalwaria Zebrzydowska: sanktuarium Matki Bożej - i dróżki. Nawiedzałem je wiele razy, począwszy od lat moich chłopięcych i młodzieńczych. Nawiedzałem je jako kapłan. Szczególnie często nawiedzałem sanktuarium kalwaryjskie jako arcybiskup krakowski i kardynał. ... Zawsze, kiedy tu przychodziłem, miałem świadomość, że zanurzam się w tym właśnie rezerwuarze wiary, nadziei i miłości, które naniosły na te wzgórza, na to sanktuarium, całe pokolenia Ludu Bożego ziemi, z której pochodzę, i że ja z tego skarbca czerpię. Nawet niewiele dodając od siebie - czerpię... I zawsze też miałem tę świadomość, że owe tajemnice Jezusa i Maryi, które tu rozważamy, modląc się za żywych lub za zmarłych, są istotnie niezgłębione. ... Wszystkich też, którzy tutaj przybywać będą, proszę, by modlili się za jednego z kalwaryjskich pielgrzymów, którego Chrystus wezwał tymi samymi słowami co Szymona Piotra. Wezwał go poniekąd z tych wzgórz i powiedział: "Paś baranki moje, paś owce moje" (por. J 21,15-16).

I o to proszę, proszę, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci. Amen" (pap. Jan Paweł II). Pallotyni od początku osiedlenia się na Kopcu pielgrzymowali do Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Udawali się tam kapłani, bracia, klerycy, nowicjusze i gimnazjaliści z Collegium Marianum. To dla pielgrzymek udających się na Kalwarię ks. Alojzy Majewski rozbudował kaplicę na Kopcu. W kościele kalwaryjskim 10 kleryków pallotyńskich otrzymało święcenia kapłańskie (2 maja 1943). W latach 1943-45 klerycy nasi, wyrzuceni przez Niemców z Kopca, korzystali z gościnności bernardynów i zamieszkali w budynku przy kościele Grobu Matki Bożej w Brodach (studenci teologii i profesorowie) i w wynajętej willi "Grażyna" w Kalwarii (studenci filozofii).

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024



Wasze komentarze:
 Grzegorz: 13.08.2025, 08:38
 Matko Boża Kalwaryjska,świéty Janie Pawle II papież proszę Was o wstawiennictwo do Pana Jezusa Jego Przenajdroższej Krwi i Przenajświętszych Ran o potrzebne łaski dla konieczne do zbawienia dla mnie, mojej rodziny, sásiadòw, znajomych, przyjaciół, nieprzyjaciół, wrogòw, fałszywych przyjaciół złorzeczácych i szemrajácych, pracodawcòw i wspòłpracownikòw byłych i przyszłych, a dla zmarłych o łaskę skròcenia mák czyśćcowych.Dziékujé.Bádź Wola Twoja ✝️🙏
(1)


Autor

Treść

Nowości

bł. Bolesława Lamentbł. Bolesława Lament

Modlitwa do bł. Bolesławy LamentModlitwa do bł. Bolesławy Lament

Litania do bł. Bolesławy LamentLitania do bł. Bolesławy Lament

Modlitwa do św. Józefa FreinademetzaModlitwa do św. Józefa Freinademetza

Modlitwa do bł. Archanieli GirlaniModlitwa do bł. Archanieli Girlani

Modlitwa do św. Sulpicjusza SeweraModlitwa do św. Sulpicjusza Sewera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2025Godzina Łaski 2025

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2026 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej