Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kiedy wyznać miłość?

Asia pisze: "(...)Zakochałam się w chłopaku, ale nie wiem jak zacząć rozmowę i jak powiedzieć mu, że go kocham żeby nie wyjść na "idiotkę" jeżeli okaże się, że on nic do mnie nie czuje....(...)"

No właśnie, jakimi słowami by nie powiedzieć na pierwszym spotkaniu, że kogoś kochamy to mamy stuprocentową gwarancję, że na tą przysłowiową "idiotkę" jednak wyjdziemy.

A zatem jak to jest z tym wyznaniem miłości? Jak to powiedzieć? Czy w ogóle mówić, a jeśli tak to kiedy?

Kiedy kogoś poznajemy, zaczynamy się dopiero z nim spotykać albo nie mamy pewności czy ta osoba w ogóle odwzajemnia nasze zainteresowanie to w żadnym razie nie wolno od razu mówić, że się kocha, bo druga strona się wystraszy i ucieknie. Może być bowiem tak, że ktoś wcale nie ma pojęcia o naszych uczuciach - i wtedy zimna reakcja, zdziwienie albo zlekceważenie bardzo boli i upokarza. Może być też tak, że druga osoba myśli o nas, podobamy się jej, jednak nie jest jeszcze pewna swoich uczuć. Za mało nas zna albo po prostu dopiero coś się w niej zaczyna. I wtedy przedwczesne wyznanie miłości jest szokiem.

Odbiorca takiej informacji nagle czuje się przytłoczony świadomością jaką rolę pełni w czyimś życiu i tym, że od niego oczekuje się odwzajemnienia uczuć. A na to może być jeszcze zupełnie nieprzygotowany. Szybkie powiedzenie "kocham" sugeruje gotowość mocnego zaangażowania się w związek i niejako uznania drugiej osoby za "swoją". Obiekt miłości nagle zostaje obarczony odpowiedzialnością za to, że wzbudził czyjeś uczucia (czasem w panice robi więc szybki przegląd swoich zachowań, by dociec co takiego zrobił i powiedział, że zostało to tak jednoznacznie odebrane) i czuje, że musi je odwzajemnić. Dodatkowym czynnikiem stresującym zaś jest fakt, że autor wyznania tuż po jego dokonaniu zazwyczaj z nadzieją i napięciem wpatruje się w rozmówcę wzrokiem mówiącym: "No i co? Ty mnie też?". Sytuacja mocno krępująca dla obu stron: dla wyznającego uczucia - gdyż oczekuje takiej samej odpowiedzi albo drży z niepokoju, żeby przypadkiem nie dostać kosza, jak i dla uczuciem obdarowanego, bo musi jakoś z twarzą wybrnąć z sytuacji nie raniąc rozmówcy i nie robiąc czegoś wbrew sobie. A reakcje są oczywiście różne: od radości, poprzez zdziwienie, paraliż, zakłopotanie aż po niedowierzanie, negowanie wyznanych uczuć, odmowę dalszych kontaktów a w skrajnych wypadkach - wyśmianie i drwinę. W każdym razie na pewno sytuacja taka jest zaskoczeniem i niespodzianką nie zawsze miłą i to nie dlatego, że komuś się nie podobamy, tylko (w 90 % przypadków), że na takie deklaracje było jeszcze za wcześnie. I nieraz dobrze zapowiadająca się znajomość kończy się lub przestaje układać. A wszystko dlatego, że kogoś wystraszyliśmy.

W przypadku chłopaków działa jeszcze jeden mechanizm. Jeśli to dziewczyna pierwsza wyznaje miłość chłopakowi to ubodzie jego męską dumę. On nie poczuje się tak jak powinien poczuć się mężczyzna. Bo normalnie to on jest "zdobywcą", stara się o dziewczynę i w końcu wyznaje miłość. A w takiej sytuacji poczuje się tak jakby dama jego serca zwaliła go z konia, przygniotła do ziemi i zmusiła do miłości. Tego żaden mężczyzna nie lubi. I nawet jeśli na początku zareaguje pozytywnie bo dziewczynę lubi, szanuje i nie chce jej zranić to potem poczuje się beznadziejnie, jak nie facet. Jego duma będzie bardzo urażona, do tego stopnia, że może nie być w stanie znieść tej porażki - i ucieknie. To klasyczny scenariusz. Mężczyźni nie lubią jak się ich wyręcza w ich roli, jak się za nimi ugania, wyznaje miłość i...nie pozwala się wykazać. Gdyby dziewczyny były choć trochę cierpliwsze, gdyby były bardziej dziewczęce, a nie wyrywały chłopakom miecz z ręki i same tłukły smoka to o wiele więcej byłoby szczęśliwych par i o wiele więcej chłopaków czułoby się dowartościowanych.

Nie wolno zatem za wcześnie powiedzieć słowa "kocham", nie wolno narzucać nikomu swoich uczuć, nie wolno na każdym kroku podkreślać, że robi się coś z miłości dla tej osoby. Nie każde spojrzenie musi być spojrzeniem w głąb duszy i "wymuszać" odwzajemnianie tego spojrzenia. Wystarczy dochodzić do wszystkiego stopniowo, małymi kroczkami nie wymagając zbyt wiele od razu. Druga osoba musi poczuć się bezpiecznie: czuć nasze zaangażowanie ale nie ponaglanie. Nie wolno zaczynać bowiem związku od końca. "Kocham" to zbyt wielkie słowo by je wypowiadać za wcześnie. Można je powiedzieć dopiero wtedy gdy jest to już miłość a nie zauroczenie, jeśli się jest świadomym odpowiedzialności za to słowo. A zatem najpierw trzeba się poznać, zobaczyć jaki druga osoba ma system wartości, zainteresowania i czy nam to odpowiada. Potem się zaprzyjaźnić, spędzać ze sobą czas wolny, pomagać sobie w obowiązkach, omawiać wszystkie sprawy. Przeistaczać to zauroczenie w miłość: czyli w pragnienie dobra dla tej drugiej osoby.

Zainteresowanie należy okazywać stopniowo i delikatnie, tak aby tej drugiej strony nie krępować swoimi uczuciami tylko dać jej prawo wyboru. Dowody uczucia muszą być dyskretne i dostosowane do sytuacji, nie wolno podczas pierwszych kontaktów obsypywać dziewczyny kwiatami ani opowiadać historii swojego życia. Wypada zaprosić gdzieś, ale zachowywać się tak jakby samemu niczego się nie oczekiwało, żeby ta druga strona czuła, że niczym nie musi się rewanżować ani też broń Boże! niczego deklarować.

Na początku znajomości należy zachowywać się jak dobry znajomy. Tak po prostu jakbyśmy nie czuli nic poza serdecznością. To ośmiela. Należy dawać drugiemu taką swobodę psychiczną, żeby nie odczuwał nacisku, żeby poczuł pewien "luz". Nie dając nieustannie do zrozumienia tego co czujemy spojrzeniem, gestami, słowami. Bo im bardziej manifestujemy swoją miłość tym bardziej to paraliżuje. A im będziemy delikatniejsi tym szybciej doczekamy się miłości.

A co zrobić jeśli jednak przesadziliśmy? Jeśli deklaracja padła i widzimy, że coś jest nie tak, że obiekt naszych uczuć zaczyna nas unikać?

W zależności od tego na jakim etapie zaawansowania związku jesteśmy wystarczy albo "przyhamowanie"- wstrzymanie się z wyznaniami, prezentami, głębokimi spojrzeniami i propozycjami albo konkretna rozmowa, w której powiemy szczerze, że trochę przesadziliśmy i widzimy, że druga osoba jeszcze nie jest na takim etapie jak my. W tym ostatnim przypadku w zasadzie to ta druga strona powinna zacząć taką rozmowę, bo to ona nie czuje się komfortowo w zaistniałej sytuacji. My zaś możemy pewnych rzeczy nie widzieć. To jest też kwestia szczerości. Oczywiście, nie chodzi tu o brutalne pozbawianie kogoś złudzeń czy zbyt szczere powiedzenie co się myśli. Na pewno nie można też pomniejszać czyichś odczuć ani zarzucać braku delikatności. W większości przypadków bowiem ktoś ma szczere intencje tylko nie ma pojęcia jak rozegrać sytuację. Co więcej - wydaje mu się, że robi dobrze i że tak właśnie to powinno wyglądać. Nie można jednak - z obawy, by kogoś nie zranić - zgadzać się na wszystko, udawać, że na takie wyznanie właśnie czekaliśmy lub - co gorsza - odwzajemniać je mimo, iż nie jesteśmy na nie gotowi. Takie zachowanie do niczego nie prowadzi, bo tylko utwierdzimy drugą stronę w tym, że zrobiła dobrze i zachęcimy ją do dalszych kroków. Będziemy czuli się z tym źle, będziemy "przyciśnięci do muru" a nagromadzenie niechęci i ciągłe robienie czegoś wbrew sobie doprowadzi w którymś momencie do wyładowania z całą mocą negatywnych emocji na niewinnym chłopaku czy dziewczynie. Którzy nie będą mogli absolutnie zrozumieć co nam się stało skoro do tej pory było ok. Sytuacja jest bardzo nieprzyjemna dla obu stron. Dlatego tak ważne jest by wzajemne kontakty cechowała szczerość i delikatność, żebyśmy myśleli nie tylko o naszych odczuciach ale też o tym jak może to zostać odebrane przez drugą stronę i o tym czy na to co chcemy wyznać jest odpowiedni czas i miejsce. A jeśli coś jest dla nas zbyt trudne lub zbyt szybkie należy o tym delikatnie ale zrozumiale powiedzieć i poprosić o czas. Bo miłość to relacja wzajemna i szczera.

I na koniec najważniejsze: "kocham" możemy powiedzieć wtedy gdy jest to prawdą. Oczywiste? Nie do końca. Oczywiście pomijamy już sytuację gdy co niektórym całkowicie pomyliły się pojęcia i miłość kojarzą z pożądaniem lub co najmniej jakąś formą cielesnej bliskości. Wtedy bardzo ochoczo szafują wyznaniem miłości, które w tym przypadku oznacza po prostu "pragnę Cię". Mnóstwo dziewczyn jest potem zawiedzionych gdy chłopak po jednym lub kilku spotkaniach znika, choć przecież zapewniał o miłości. Mamy tutaj na myśli raczej sytuacje gdy niektórzy są szczerze przekonani, że kochają. Dzieje się zwykle to na początku znajomości gdy miłość mylona jest z zakochaniem. I ów stan uczuciowy, owe emocje bierze się za miłość, którą jak najszybciej należy wyznać - jak Asia z cytowanego na wstępie listu. "Kocham Cię" - jak wspomnieliśmy na początku - jest bardzo poważną deklaracją. Powinna paść nie tylko wtedy gdy druga osoba jest ją w stanie odwzajemnić, ale też - a może przede wszystkim - gdy jest wyrazem gotowości wzięcia odpowiedzialności za drugą osobę. Gdy pragnienie jej dobra stawiamy nad własne, gdy poznaliśmy się dobrze i chcemy być z tą osobą na poważnie. Chcemy rozwijać naszą znajomość i jesteśmy gotowi nie tylko na przyjemności płynące z doznawanych emocji ale i trudności i wspólne rozwiązywanie problemów. Dopiero gdy tak będziemy rozumieć miłość wtedy dopiero słowo "kocham Cię" będzie prawdziwym wyznaniem tego co nas z drugą osobą łączy.

Kasia i Tomek

Redakcja portaluWasze komentarze:
 Lola173: 18.02.2015, 19:49
 Mieliśmy wychowawczą, mieliśmy powiedzieć za co kogo lubimy i kies]dy doszło do niego... Milczenie, zastanowienie i w końcu palnęłam "Bo mi się podobasz". Wszyscy odebrali to pod względem wyglądem ( no był niczemu sobie ;D ), a mi chodziło jaki jest, ale nie zraziło go to do mnie, później lepiej się poznaliśmy. Myślałam nad chodzeniem i kiedy powoli przymierzałam się do tego okazało się że wyjeżdża do Śremu, gdzieś w okolice Poznania!!!! I właśnie tak skończyła się moja pierwsza tak wielka miłość :( , próbowałam z nim nawiązać kontakt, ale chodzi do sportówki i w końcu znalazł dziewczynę. Ale mam już drugiego na oku z mojej klasy, ogólnie też zawsze mi się podobał i jakby nie było wcześniejszego, to już dawno się za obecnego wzięła :)
 Lola173: 18.02.2015, 19:46
 Mieliśmy wychowawczą, mieliśmy powiedzieć za co kogo lubimy i kies]dy doszło do niego... Milczenie, zastanowienie i w końcu palnęłam "Bo mi się podobasz". Wszyscy odebrali to pod względem wyglądem ( no był niczemu sobie ;D ), a mi chodziło jaki jest, ale nie zraziło go to do mnie, później lepiej się poznaliśmy. Myślałam nad chodzeniem i kiedy powoli przymierzałam się do tego okazało się że wyjeżdża do Śremu, gdzieś w okolice Poznania!!!! I właśnie tak skończyła się moja pierwsza tak wielka miłość :( , próbowałam z nim nawiązać kontakt, ale chodzi do sportówki i w końcu znalazł dziewczynę. Ale mam już drugiego na oku z mojej klasy, ogólnie też zawsze mi się podobał i jakby nie było wcześniejszego, to już dawno się za obecnego wzięła :)
 KATE: 14.02.2015, 09:52
 a mi sie podoba chłopak któty nie powinien mi sie wogóle podobać ... a najgorsze jest to że zakochałam sie w kuzynie mojej kuzynki [to nie jest moja rodzina jakby cos] spedziłam z nim wspaniałe 2 tygodnie wakacji i coś się zaczeło najpierw koleżanki mówiły o nim itd no i zakochalam sie w nim POMOCY NWM CO MAM ROBIĆ
 Maja: 31.01.2015, 16:00
 Podoba mi się chłopak ii się podoba i go kocham niewiem czy mam mu powiedzieć że m
 jimmy 1984 : 27.01.2015, 08:21
 Bardzo dobry tekst ,znalazlem w nin odpowiedzi na moje pytania
 justyna : 23.01.2015, 22:37
 cześć ja powiedziałam ze go kocham ale on powiedział że nie myśli o poważnym związku i co dalej
 Miaaaaa: 09.01.2015, 19:34
 A ja nie wiem co zrobić, podoba mi się tak strasznie taki jeden chłopaki, ale nie wiem co zrobić by zwrócił na mnie uwagę. Chodzimy do tej samej klasy, prawie wogóle ze sobą nie rozmawiamy, nie wiem jak do niego zagadać i o czym, myślałam żeby mu powiedzieć wprost, że mi się podoba, ale teraz to nie wiem... On nie zwraca na mnie uwagi a ja chciała bym aby to on do mnie pierwszy zagadał, bo ja się trochę boję wstydzę nie swoich uczuć tylko tego że on mnie wyśmieję albo powie że nic do mnie nie czuje co ja mam robić Pomóżcie???...
 mimoza: 31.12.2014, 22:41
 Miłość? Oj wiele na ten temat mozna by powiedzieć, ale co by nie rzec jest to jakas niepojęta magia, tajemnica, która rodzi się w jednej chwili między dwojgiem ludzi. Czasem wystarczy chwila, czasem długie lata: w tej kkwesti do diaska nie ma reguły. :-D Czasem przychodzi ona po wielu wcześniejszych rozczarowaniach, dlatego nie warto tracić wiary w ten zaczarowany stan nawet, gdy przeżyjemy najgorszy zawód- to sprawia, ze jesteśmy silniejsi, dojrzewamy z tych plytkich uczuc do tych glebszych:-D Wszystkim zagubionym, szukajacym odpowiedzi, tracacym nadzieje na znalezienie tej drugiej osoby źycze duzo sily, wiary i niegasnacej nadzieji, bo moze dzis jest zle, beznadziejnie, niemozliwie, ale jutro- kto to wie, jutro nie nalezy do Nas, wszystko moze sie zdarzyc:-D Powodzenia.
 anulka: 28.11.2014, 16:02
 POMÓŻCIE MI!(przepraszam ze z błedami) zakochalam sie w chłopaku on ma dopiero 10 lat a ja 12 niewiem jak to mu wyznac i czy wogóle mu o tym mowic.Mysle ze on na mnie zwraca uwage ale niewielka. Niewiem jak to ujac kiedy i gdzie mu o tym powiedziec i czy wogule powinnam mu o tym mówić ?


 Laura : 15.11.2014, 20:47
 PROSZĘ O POMOC!! miałam chłopaka chodziliśmy 2tygodnie strasznie go kochałam ale on miał problemy osobiste i ze mną zerwał a ja go kochałam najbardziej na świecie zaczęłam się ciąć i wgl potem mi troche przeszło. Jakiś czas później poznałam innego chłopaka i chodziliśmy 3tygodnie wszystko było dobrze do czasu kiedy nie zaczął do mnie pisać ten pierwszy chłopak.Wszystko wróciło zerwałam z tym drugim chłopakiem i zaczęłam znów chodzić z tym pierwszym po 4 mies on ze mną zerwał. Bardziej szczęśliwa byłam z tym drugim zrozumiałam to że źle zrobiłam czułam się strasznie. A ten drugi chłopak po moim zerwaniu załamał się strasznie mnie kochał. Jakoś potem mieliśmy chodzić ale prze ze mnie znów się pokłóciliśmy. Od tych 3mies dalej mi strasznie na nim zależy pomimo że go zraniłam. On teraz prawie codzień do mnie pisze ale jest troche chamski zachowuje się tak jakby specjalnie za to co ja kiedyś zrobiłam a mnie to tak strasznie rani co robić? proszę o pomoc
 Laura : 15.11.2014, 20:39
 PROSZĘ O POMOC!! miałam chłopaka chodziliśmy 2tygodnie strasznie go kochałam ale on miał problemy osobiste i ze mną zerwał a ja go kochałam najbardziej na świecie zaczęłam się ciąć i wgl potem mi troche przeszło. Jakiś czas później poznałam innego chłopaka i chodziliśmy 3tygodnie wszystko było dobrze do czasu kiedy nie zaczął do mnie pisać ten pierwszy chłopak.Wszystko wróciło zerwałam z tym drugim chłopakiem i zaczęłam znów chodzić z tym pierwszym po 4 mies on ze mną zerwał. Bardziej szczęśliwa byłam z tym drugim zrozumiałam to że źle zrobiłam czułam się strasznie. A ten drugi chłopak po moim zerwaniu załamał się strasznie mnie kochał. Jakoś potem mieliśmy chodzić ale prze ze mnie znów się pokłóciliśmy. Od tych 3mies dalej mi strasznie na nim zależy pomimo że go zraniłam. On teraz prawie codzień do mnie pisze ale jest troche chamski zachowuje się tak jakby specjalnie za to co ja kiedyś zrobiłam a mnie to tak strasznie rani co robić? proszę o pomoc
 Nati: 10.10.2014, 18:15
 Mnie kocha po wszystkich radach.
 __ Amika __: 05.10.2014, 03:35
 Miłością można iść przez życie od urodzenia aż po śmierć <3
 dobrze: 22.09.2014, 10:47
  to ujął gość i koliokara. Nic dodać nić ująć. Każda jest inna tylko sercem patrz ,serce widzi głębie
 koliakara: 19.08.2014, 21:30
 uważacie się za specjalistów w dziedzinie miłości a prawda jest taka że te wszystkie poradniki są do niczego... każdy jest inny i nie ma dwóch takich samych miłości... każda miłość jest inna i rozwija się u jednych szybciej zaś inni potrzebują trochę więcej czasu aby pokochać to wszystko jest ludzkie i zamiast szukać porad w internecie lepiej wsłuchać się w głos serca i zrobić to co ono nam podpowiada... TO SIĘ PO PROSTU CZUJE i warto mówić szczerze o tym co się czuje
 ...: 18.08.2014, 10:33
  SŁUSZNA RADA lepiej nie wyręczac bo... to wszystko psuje?? POPSUJE? A co dopiero jak sie ... kogos kto niezna nas BŁĄD????
 lara44: 08.07.2014, 14:52
 ja mu powiedziałam co muśle i on mi powiedział że też chciał tak powiedzieć i treaz jesteśmy zazem
 gosc: 24.06.2014, 21:26
 ... sa ludzie i kamienie...tylko Serce przepelnione miloscia wylewa milosc.
 gosc: 24.06.2014, 21:25
 ... sa ludzie i kamienie...
 Miłosz: 20.06.2014, 11:57
 ...
[1] (2) [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]


Autor

Treść

Nowości

św. Marcin Iśw. Marcin I

Modlitwa do św. Marcina IModlitwa do św. Marcina I

Bajka o miasteczku bez nazwyBajka o miasteczku bez nazwy

Zbrodnia Katyńska po 70 latachZbrodnia Katyńska po 70 latach

Szatan działa w różny sposób. Jeżeli dojdzie do opętania, potrzebne są egzorcyzmySzatan działa w różny sposób. Jeżeli dojdzie do opętania, potrzebne są egzorcyzmy

Kościół św. Józefa w NazarecieKościół św. Józefa w Nazarecie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej