Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kiedy wyznać miłość?

Asia pisze: "(...)Zakochałam się w chłopaku, ale nie wiem jak zacząć rozmowę i jak powiedzieć mu, że go kocham żeby nie wyjść na "idiotkę" jeżeli okaże się, że on nic do mnie nie czuje....(...)"

No właśnie, jakimi słowami by nie powiedzieć na pierwszym spotkaniu, że kogoś kochamy to mamy stuprocentową gwarancję, że na tą przysłowiową "idiotkę" jednak wyjdziemy.

A zatem jak to jest z tym wyznaniem miłości? Jak to powiedzieć? Czy w ogóle mówić, a jeśli tak to kiedy?

Kiedy kogoś poznajemy, zaczynamy się dopiero z nim spotykać albo nie mamy pewności czy ta osoba w ogóle odwzajemnia nasze zainteresowanie to w żadnym razie nie wolno od razu mówić, że się kocha, bo druga strona się wystraszy i ucieknie. Może być bowiem tak, że ktoś wcale nie ma pojęcia o naszych uczuciach - i wtedy zimna reakcja, zdziwienie albo zlekceważenie bardzo boli i upokarza. Może być też tak, że druga osoba myśli o nas, podobamy się jej, jednak nie jest jeszcze pewna swoich uczuć. Za mało nas zna albo po prostu dopiero coś się w niej zaczyna. I wtedy przedwczesne wyznanie miłości jest szokiem.

Odbiorca takiej informacji nagle czuje się przytłoczony świadomością jaką rolę pełni w czyimś życiu i tym, że od niego oczekuje się odwzajemnienia uczuć. A na to może być jeszcze zupełnie nieprzygotowany. Szybkie powiedzenie "kocham" sugeruje gotowość mocnego zaangażowania się w związek i niejako uznania drugiej osoby za "swoją". Obiekt miłości nagle zostaje obarczony odpowiedzialnością za to, że wzbudził czyjeś uczucia (czasem w panice robi więc szybki przegląd swoich zachowań, by dociec co takiego zrobił i powiedział, że zostało to tak jednoznacznie odebrane) i czuje, że musi je odwzajemnić. Dodatkowym czynnikiem stresującym zaś jest fakt, że autor wyznania tuż po jego dokonaniu zazwyczaj z nadzieją i napięciem wpatruje się w rozmówcę wzrokiem mówiącym: "No i co? Ty mnie też?". Sytuacja mocno krępująca dla obu stron: dla wyznającego uczucia - gdyż oczekuje takiej samej odpowiedzi albo drży z niepokoju, żeby przypadkiem nie dostać kosza, jak i dla uczuciem obdarowanego, bo musi jakoś z twarzą wybrnąć z sytuacji nie raniąc rozmówcy i nie robiąc czegoś wbrew sobie. A reakcje są oczywiście różne: od radości, poprzez zdziwienie, paraliż, zakłopotanie aż po niedowierzanie, negowanie wyznanych uczuć, odmowę dalszych kontaktów a w skrajnych wypadkach - wyśmianie i drwinę. W każdym razie na pewno sytuacja taka jest zaskoczeniem i niespodzianką nie zawsze miłą i to nie dlatego, że komuś się nie podobamy, tylko (w 90 % przypadków), że na takie deklaracje było jeszcze za wcześnie. I nieraz dobrze zapowiadająca się znajomość kończy się lub przestaje układać. A wszystko dlatego, że kogoś wystraszyliśmy.

W przypadku chłopaków działa jeszcze jeden mechanizm. Jeśli to dziewczyna pierwsza wyznaje miłość chłopakowi to ubodzie jego męską dumę. On nie poczuje się tak jak powinien poczuć się mężczyzna. Bo normalnie to on jest "zdobywcą", stara się o dziewczynę i w końcu wyznaje miłość. A w takiej sytuacji poczuje się tak jakby dama jego serca zwaliła go z konia, przygniotła do ziemi i zmusiła do miłości. Tego żaden mężczyzna nie lubi. I nawet jeśli na początku zareaguje pozytywnie bo dziewczynę lubi, szanuje i nie chce jej zranić to potem poczuje się beznadziejnie, jak nie facet. Jego duma będzie bardzo urażona, do tego stopnia, że może nie być w stanie znieść tej porażki - i ucieknie. To klasyczny scenariusz. Mężczyźni nie lubią jak się ich wyręcza w ich roli, jak się za nimi ugania, wyznaje miłość i...nie pozwala się wykazać. Gdyby dziewczyny były choć trochę cierpliwsze, gdyby były bardziej dziewczęce, a nie wyrywały chłopakom miecz z ręki i same tłukły smoka to o wiele więcej byłoby szczęśliwych par i o wiele więcej chłopaków czułoby się dowartościowanych.

Nie wolno zatem za wcześnie powiedzieć słowa "kocham", nie wolno narzucać nikomu swoich uczuć, nie wolno na każdym kroku podkreślać, że robi się coś z miłości dla tej osoby. Nie każde spojrzenie musi być spojrzeniem w głąb duszy i "wymuszać" odwzajemnianie tego spojrzenia. Wystarczy dochodzić do wszystkiego stopniowo, małymi kroczkami nie wymagając zbyt wiele od razu. Druga osoba musi poczuć się bezpiecznie: czuć nasze zaangażowanie ale nie ponaglanie. Nie wolno zaczynać bowiem związku od końca. "Kocham" to zbyt wielkie słowo by je wypowiadać za wcześnie. Można je powiedzieć dopiero wtedy gdy jest to już miłość a nie zauroczenie, jeśli się jest świadomym odpowiedzialności za to słowo. A zatem najpierw trzeba się poznać, zobaczyć jaki druga osoba ma system wartości, zainteresowania i czy nam to odpowiada. Potem się zaprzyjaźnić, spędzać ze sobą czas wolny, pomagać sobie w obowiązkach, omawiać wszystkie sprawy. Przeistaczać to zauroczenie w miłość: czyli w pragnienie dobra dla tej drugiej osoby.

Zainteresowanie należy okazywać stopniowo i delikatnie, tak aby tej drugiej strony nie krępować swoimi uczuciami tylko dać jej prawo wyboru. Dowody uczucia muszą być dyskretne i dostosowane do sytuacji, nie wolno podczas pierwszych kontaktów obsypywać dziewczyny kwiatami ani opowiadać historii swojego życia. Wypada zaprosić gdzieś, ale zachowywać się tak jakby samemu niczego się nie oczekiwało, żeby ta druga strona czuła, że niczym nie musi się rewanżować ani też broń Boże! niczego deklarować.

Na początku znajomości należy zachowywać się jak dobry znajomy. Tak po prostu jakbyśmy nie czuli nic poza serdecznością. To ośmiela. Należy dawać drugiemu taką swobodę psychiczną, żeby nie odczuwał nacisku, żeby poczuł pewien "luz". Nie dając nieustannie do zrozumienia tego co czujemy spojrzeniem, gestami, słowami. Bo im bardziej manifestujemy swoją miłość tym bardziej to paraliżuje. A im będziemy delikatniejsi tym szybciej doczekamy się miłości.

A co zrobić jeśli jednak przesadziliśmy? Jeśli deklaracja padła i widzimy, że coś jest nie tak, że obiekt naszych uczuć zaczyna nas unikać?

W zależności od tego na jakim etapie zaawansowania związku jesteśmy wystarczy albo "przyhamowanie"- wstrzymanie się z wyznaniami, prezentami, głębokimi spojrzeniami i propozycjami albo konkretna rozmowa, w której powiemy szczerze, że trochę przesadziliśmy i widzimy, że druga osoba jeszcze nie jest na takim etapie jak my. W tym ostatnim przypadku w zasadzie to ta druga strona powinna zacząć taką rozmowę, bo to ona nie czuje się komfortowo w zaistniałej sytuacji. My zaś możemy pewnych rzeczy nie widzieć. To jest też kwestia szczerości. Oczywiście, nie chodzi tu o brutalne pozbawianie kogoś złudzeń czy zbyt szczere powiedzenie co się myśli. Na pewno nie można też pomniejszać czyichś odczuć ani zarzucać braku delikatności. W większości przypadków bowiem ktoś ma szczere intencje tylko nie ma pojęcia jak rozegrać sytuację. Co więcej - wydaje mu się, że robi dobrze i że tak właśnie to powinno wyglądać. Nie można jednak - z obawy, by kogoś nie zranić - zgadzać się na wszystko, udawać, że na takie wyznanie właśnie czekaliśmy lub - co gorsza - odwzajemniać je mimo, iż nie jesteśmy na nie gotowi. Takie zachowanie do niczego nie prowadzi, bo tylko utwierdzimy drugą stronę w tym, że zrobiła dobrze i zachęcimy ją do dalszych kroków. Będziemy czuli się z tym źle, będziemy "przyciśnięci do muru" a nagromadzenie niechęci i ciągłe robienie czegoś wbrew sobie doprowadzi w którymś momencie do wyładowania z całą mocą negatywnych emocji na niewinnym chłopaku czy dziewczynie. Którzy nie będą mogli absolutnie zrozumieć co nam się stało skoro do tej pory było ok. Sytuacja jest bardzo nieprzyjemna dla obu stron. Dlatego tak ważne jest by wzajemne kontakty cechowała szczerość i delikatność, żebyśmy myśleli nie tylko o naszych odczuciach ale też o tym jak może to zostać odebrane przez drugą stronę i o tym czy na to co chcemy wyznać jest odpowiedni czas i miejsce. A jeśli coś jest dla nas zbyt trudne lub zbyt szybkie należy o tym delikatnie ale zrozumiale powiedzieć i poprosić o czas. Bo miłość to relacja wzajemna i szczera.

I na koniec najważniejsze: "kocham" możemy powiedzieć wtedy gdy jest to prawdą. Oczywiste? Nie do końca. Oczywiście pomijamy już sytuację gdy co niektórym całkowicie pomyliły się pojęcia i miłość kojarzą z pożądaniem lub co najmniej jakąś formą cielesnej bliskości. Wtedy bardzo ochoczo szafują wyznaniem miłości, które w tym przypadku oznacza po prostu "pragnę Cię". Mnóstwo dziewczyn jest potem zawiedzionych gdy chłopak po jednym lub kilku spotkaniach znika, choć przecież zapewniał o miłości. Mamy tutaj na myśli raczej sytuacje gdy niektórzy są szczerze przekonani, że kochają. Dzieje się zwykle to na początku znajomości gdy miłość mylona jest z zakochaniem. I ów stan uczuciowy, owe emocje bierze się za miłość, którą jak najszybciej należy wyznać - jak Asia z cytowanego na wstępie listu. "Kocham Cię" - jak wspomnieliśmy na początku - jest bardzo poważną deklaracją. Powinna paść nie tylko wtedy gdy druga osoba jest ją w stanie odwzajemnić, ale też - a może przede wszystkim - gdy jest wyrazem gotowości wzięcia odpowiedzialności za drugą osobę. Gdy pragnienie jej dobra stawiamy nad własne, gdy poznaliśmy się dobrze i chcemy być z tą osobą na poważnie. Chcemy rozwijać naszą znajomość i jesteśmy gotowi nie tylko na przyjemności płynące z doznawanych emocji ale i trudności i wspólne rozwiązywanie problemów. Dopiero gdy tak będziemy rozumieć miłość wtedy dopiero słowo "kocham Cię" będzie prawdziwym wyznaniem tego co nas z drugą osobą łączy.

Kasia i Tomek

Redakcja portaluWasze komentarze:
 d....140213: 03.06.2014, 06:02
 ...lecz jesli KTOS ma w sobie milosc lecz ta wyuczona,to nie umie kochac .kochac Miloscia prawdziwa...
 d....140213: 02.06.2014, 16:36
 ...kiedy jestes pewny ze tego chcesz, na 1000% inaczej nie, bo zranisz i to bardzo!!!!!!!!
 malwa ...w: 28.02.2014, 20:54
 mi terz sie podoba chłopak i widze że zaczoł się mną interesować ale co mam zrobić i jak mu to powiedzieć
 ewa : 02.02.2014, 17:57
 Jak ja mam mu wyznać????cały dzień myśle o nim!!!!!! :(
 :(tak: 22.01.2014, 22:00
 nie docenil mojej milosci, okazal sie ,,pusty,,
 Zakochana13: 22.01.2014, 15:26
 Hej. też mam problem ;( podoba mi się kolega z klasy . cały czas do siebie piszemy :)) coś tak czuje że ja też mu się podobam. gdy napisze coś miłego np. że sie o mnie martwi albo coś to ja sie jego pytamczemu to pisze, a on ze mnie lubi.. :( jak tak jakby zmusić go żeby przyznał się że mu sie podobam ??
 czarnaaa: 02.01.2014, 13:41
 artykuł jest świetny ... Tylko że ją mam taki problem że pomimo że podobamy się sobie nawzajem on nie patrzy na wygląd i nie chce mieć na razie dziewczyny a wiem że pisze też z innymi . Co w takiej sytuacji mam zrobić???
 .: 30.12.2013, 01:51
 nie ma żadnej miłości. złudzenie tylko. szkoda czasu. lepiej cieszyć się życiem niż tam kogoś szukac na siłę. wycieczki w nieznane .... to jest życie i miłość...
 Rada: 23.12.2013, 13:31
 Rada dla dziewczyn lepiej nie wyręczać chłopaka i nie mówić mu że się go kocha bo to wszystko psuje:(


 kasiaa102938: 09.12.2013, 15:28
 Witam. Nie wiem jak wyznać mojemu chłopakowi miłość. Ogólnie poznaliśmy się przez internet, gdy się spotkaliśmy było wszystko ok ale po tygodniu on pisał do mnie że to za szybko i nie ma pewności że go kocham. Proszę o pomoc ;* :D
 :): 06.12.2013, 01:55
 a jak sie kocha kogoś kto nawet nas nie zna?
 BrakSzczęscia28: 03.07.2013, 17:20
 Witam, mój problem jest tego typu, ze poznałem pewną piękną Kobietę ponad 2 lata temu, w ciągu tego okresu spotkaliśmy się w sumie 2 razy, sam nie wiem dlaczego tylko tyle, ale bardzo duzo ze soba pisalismy na gg, czy poprzez sms-y, w każdym bądź razie, ona chyba w tym czasie jeszcze była w drugim swoim związku, ale nie za bardzo jej się w nim układało, bo wiele razy się dla mnie żaliła i szukała jakichś porad, z reszta ja to samo robiłem w druga stronę, bo akurat w tym czasie tez miałem jakiś mały problem. Ale w ostatnich 7mies zacząłem się częsciej z nia spotykać i było naprawde super, bez dwóch zdań moge powiedzieć ze mi na niej cholernie zależy, niestety gdzieś po drodze popełniłem błąd, zapytałem ją na jakim etapie jesteśmy? odpowiedziała czy musimy to jakoś nazywać, ale ze bardzo nalegałem aby się w tym temacie określiła, to troche z taka niechęcia powiedziała czy kolega może być? od tego momentu ewidentnie moja relacja się z nią popsuła, ciężko jest mi ja namówić na jakiekolwiek spotkanie, bo zawsze jakas wymówka jest albo ze może w kolejny weekend, raz przy piwku powiedziała ze narazie nie chce mieć chłopaka, i nie wie jak długo może to potrwać, nie wiem czy to jest po prostu sciema czy faktycznie w życiu tyle przeszła ze nie ma ochoty z nikim sie wiązać, co nie zmienia faktu ze zgłupiałem na jej punkcie i nie wiem czy walczyć dalej o nią, czy dać sobie spokój, a też nie chce być jakiś strasznie zaborczy, o to czego ona na razie nie potrzebuje. Ktoś może wie co dalej robić w takiej sytuacji?
 Kornel: 27.06.2013, 11:42
 a ile miałeś/aś chłopaków/dziewczyn ,że jesteś znawcą/czynią w tej kwestii....?
 czarna m: 14.05.2013, 22:35
 Serce przepelnione miloscia, wylewa milosc,
 piotrek: 30.04.2013, 13:52
 podoba mi się dziewczyna która jest ode mnie o 3 lata starsza kocham ją ale nie wiem czy ona mnie raz mi się śniła że najpierw trzymamy się za ręce a potem pocałowała ona często mi mówi bardzo cię lubię a gdy się żegnamy to przytula mnie i nie wiem co robić odpowiedz przyślijcie i-mele piotrusmyszka@uniwersytetdzieci.pl
 Gosia34: 30.03.2013, 22:20
 Cześć. Potrzebuje waszej pomocy. Powiedziałam pewnemu starszemu ode mnie chłopakowi ze mi się podoba.Dał mi do zrozumienia że nic z tego nie będzie bo jest zajęty jednak mam odczucia mieszane co do tego ;czy ja mu sie podobam.Niewiem czy tylko mi się tak nie wydaje..;(. CO mam dalej robić??Jesli on po tym moim wyznaniu zaczął się zachowywać dziwnie;jakby chciał abym się odezwała.
 ona: 27.03.2013, 00:05
 Cześć jestem w podobnej sytuacji z kolegą z którym znam się kilka lat . Teraz mamy kontakt telefoniczny bo jest za granicą,nie ma dnia żebyśmy do siebie nie napisali . Ostatnio kolega przysłał mi sms czy go kocham doznałam szoku bo jak narazie to tylko czuje chyba zauroczenie nie odp mu to napisał że on czuje że zakochałam się w nim więc jakoś ominęłam ten temat ale po tymwidzę różnice w naszych kontaktach a niewiem jak mu się spytać czy to czasem on się nie zakochał . Doradzcie coś proszę bo niechce starcić z nim kontaktu
 do axim38: 11.03.2013, 12:52
 spotkaj się na żywo, a wtedy zobaczysz.:)
 axim38: 10.03.2013, 19:07
 mowienie o milosci nie jest latwe, tym bardziej nie jest to latwe kiedy sie to mowi po nie calym tygodniu znajomosci nie widzac tej osoby ,tylko rozmawiajac przez telefon, slowa kocham cie wypowiedziane przez telefon ,za pomoca smsa dla wiekszosci z nas chyba nie jest to normalna sytuacja,czy slowa kocham cie wypowiedziane przez sluchawke moga cos znaczyc, zaczynam sie nad tym mocno zastanawiac, zapytalem ja jeszcze raz , odpowiedziala mi ze tak, nie widzac mnie na oczy ,jedynie slyszac moj glos ,z racji tego ze mam w sobie duzo uczuc, a szczegolnie dla osoby ktora wypowiada takie slowa, ja rowniez powiedzialem jej ze ja kocham,
 Adam12x: 22.01.2013, 21:19
 ....a co to jest wyznać miłość?
[1] [2] (3) [4] [5] [6] [7] [8] [9]


Autor

Treść

Nowości

św. Marcin Iśw. Marcin I

Modlitwa do św. Marcina IModlitwa do św. Marcina I

Bajka o miasteczku bez nazwyBajka o miasteczku bez nazwy

Zbrodnia Katyńska po 70 latachZbrodnia Katyńska po 70 latach

Szatan działa w różny sposób. Jeżeli dojdzie do opętania, potrzebne są egzorcyzmySzatan działa w różny sposób. Jeżeli dojdzie do opętania, potrzebne są egzorcyzmy

Kościół św. Józefa w NazarecieKościół św. Józefa w Nazarecie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej