Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Klimat wzajemnej miłości

     Kiedy w sercach płonie miłość, wtedy jej ciepło promieniuje całą wartością, ukrytą w głębi osobowości człowieka. Ujawnia się wtedy skala jego dobroci i prawości, tworzy się specyficzny klimat wzajemnej miłości.

     Do podstawowych elementów tego klimatu należą wierność, uczciwość, troskliwość, delikatność, czułość i lojalność. Są to cechy nieodzowne w prawdziwej miłości, stanowią jej intymny wyraz. Spróbujmy scharakteryzować je i określić, na czym polegają.

     UCZCIWOŚĆ l PRAWDA FUNDAMENTEM ZWIĄZKU.

     Mówienie prawdy to jedyny sposób na zbudowanie i utrzymanie trwałych więzi pomiędzy ludźmi. Żaden związek nie ma szans na przetrwanie, jeśli jest pozbawiony wzajemnego zaufania. Podstawą tego zaufania jest wzajemne oczekiwanie i pewność, że ty i twój partner będziecie prawdomówni.

     Atmosfera wzajemnego zaufania wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Człowiek, który wie, że ma pełne oparcie w drugim człowieku, że może mu całkowicie ufać i nigdy się na nim nie zawiedzie, że zawsze może liczyć na jego wsparcie i pomoc - staje się, pogodniejszy spokojniejszy, bardziej odporny na wszelkie stresy codziennego życia, mniej sfrustrowany i mniej znerwicowany. Jest to niezwykle istotny aspekt w związku dwojga ludzi. Zatem wzajemne zaufanie należy do najcenniejszych atrybutów każdego związku. Jest nieodzownym elementem współtworzącym poczucie szczęścia. Należy więc tworzyć to zaufanie od samego początku i na nim budować wzajemne relacje.

     Trzeba też zdawać sobie sprawę, że zaufanie raz utracone, bardzo trudno odzyskać. Niestety zdarza się że to zaufanie wystawiamy na próbę często, a wynika to zwykle z krótkowzroczności jednej ze stron. Jeśli bowiem jedna z osób mówi szczerze o wszystkim drugiej i właśnie z tego powodu doznaje od partnera przykrości, choćby tylko w formie pretensji i wymówek, dochodzi do przekonania, że nie warto na przyszłość być szczerym. Stan taki z biegiem czasu najczęściej pogłębia się i coraz trudniej o wzajemne zaufanie. Jest wielkim błędem, jeśli człowiekowi okazującemu nam zaufanie odpłacamy wykorzystaniem jego szczerości przeciwko niemu. Jest wprost niewybaczalnym błędem, jeśli nie potrafimy okazać mu łagodności zrozumienia i wybaczenia. Tym bardziej, jeśli sam wyznaje nam jakiś swój błąd. Okażmy wdzięczność za okazane zaufanie i szczerość, a druga osoba będzie nam równie wdzięczna za naszą dobroć, a jeszcze bardziej - za słowa otuchy czy też serdecznej pociechy.

     Taka postawa tworzy warunki wzajemnej szczerości, która będzie fundamentem wzajemnego zaufania.

     TROSKLIWOŚĆ l WZAJEMNA POMOC

     Człowiek, który kocha, zainteresowany jest wszelkimi sprawami kochanej osoby, a zainteresowanie to wyraża się stałą gotowością do opieki i pomocy. Troska o ukochaną osobę przejawia się we wszystkich problemach życia, obejmując wszystkie jego dziedziny, poczynając od drobiazgów aż po sprawy kluczowe.

     DELIKATNOŚĆ

     Delikatność w relacjach międzyosobowych można rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Z pewnością przejawia się kulturą zachowania, w tym także kulturą języka. Polega na pewnej wrażliwości wewnętrznej i subtelności w sposobie bycia, a także umiejętności nie urażania drugich. Wszystko to składa się na to, co nazywamy taktem. Człowiek taktowny potrafi zapanować nad sobą i nad sytuacją, w której się znajduje, w sposób niejako naturalny, nie narzucając niczego na siłę.

     Zazwyczaj im ktoś sam jest bardziej delikatny, tym więcej ceni tę zaletę u drugich. Szczególnie dotyczy to kobiet. Na ogół kobiety bardzo oczekują delikatności ze strony mężczyzn. Mężczyzna idealny to dla nich człowiek z charakterem, stanowczy i zdecydowany, ale równocześnie delikatny. Męskość absolutnie nie polega na braku wrażliwości, a na pewno nie na grubiaństwie. Delikatność jest w miłości elementem nieodzownym i wręcz naturalnym w swej istocie. W miłości nie ma miejsca na brutalność. Jako szczególna, intymna więź między osobami miłość wyzwalać musi najpiękniejsze odruchy serca, by nieustannie obdarzać nimi - jak świeżymi kwiatami - ukochaną osobę.

     CZUŁOŚĆ

     Czyłość należy do najintymniejszych przejawów miłości. Wiąże się w jakiś szczególny sposób z delikatnością. Nadaje pełny wyraz i ciepło miłości rodzicielskiej. W miłości erotycznej środkiem jej wyrazu jest obok słowa najczęściej pieszczota. Czułość, tkliwość to bardzo istotny element uszczęśliwiającej miłości.

     WZAJEMNA LOJALNOŚĆ

     Lojalność wobec drugiego człowieka sprowadza się ostatecznie do respektowania jego praw w każdym wymiarze. Wiąże się z takimi cechami charakteru jak uczciwość, rzetelność, stałość. Przejawia się w wypełnianiu podjętych zobowiązań. Potwierdza pokładane w nas zaufanie.

     W miłości lojalność jest czymś oczywistym - jest po prostu wiernością, i tak jak troskliwość, delikatność i czułość stanowi o całym klimacie wzajemnych relacji między dwojgiem ludzi.

Wojciech Sławiński


   

Wasze komentarze:
 Oczy: 12.03.2017, 18:47
 Co wydawało się tajemnicą.. było tylko rozpaczą.
 tajemnica: 23.02.2017, 01:58
  ......
 Nic..: 30.01.2017, 12:11
 ; Jak w ogóle opisać miłość,w której nic się nie dzieje i dziać nie może,miłość której ujawnić nie wolno ani jednym słowem,ani jednym drgnięciem twarzy,ani jednym spojrzeniem ? Miłość zawsze do czegoś dąży,na coś czeka, A na cóż mogłam czekać ja ? Czego się spodziewać ?
  ostatecznie: 25.01.2017, 11:54
  Lepiej być chorym z miłości niż zdrowym bez miłości. Lepiej się poparzyć, ale wyjść z opresji żywym .. Wojownik światła wystawia swoje serce na ryzyko jedynie dla sprawy, która jest tego warta. Pamiętaj, że wszystko jest jednym. Pamiętaj o języku znaków. Ale nade wszystko pamiętaj, że musisz iść do kresu swojej własnej legendy.
 ): 28.09.2016, 09:59
 "Połykając chorą miłość można się zatruć na zawsze." — Kaja Kowalewska
 może i tak): 18.08.2016, 18:00
  wciąż się łudzę ,że... Wiem nie powinnam... Powinnam przestać już dawno nie szukać czegoś czego nie ma? - Przepraszam. Czas biegnie w zawrotnym tempie : tylko dlaczego nie można zapomnieć o Kimś tak bardzo ?
 ?: 10.08.2016, 22:09
 Jak mam się przeznać ? Jeśli nie jestem nim :( Jestem kobietą .. błędnie interpretujesz wpisy :(
 Hmm (: 05.08.2016, 18:51
 POWIEDZ: Czemu nie możesz się przyznać że, jesteś tym kimś z którym przeszło 3 lata temu pisałam. Blisko siebie byliśmy wtedy tak, tylko zły wmieszał się przeszkodził żeby nie doszło do spotkania. Nie ważne kto bardziej zawinił tylko najistotniejsze czy chcemy tego samego ;Powrotu szczęśliwego i przywitania którego nigdy nie było? Wiesz, dobrze że pragnę z Tobą kontaktu bliższego.. Nie przez forum ,i co ja mam począć z "tym wszystkim" .Ach,Ty ...jesteś przedziwnym stworzeniem o ryzykownym podejściu bardzo??Bardzo zakręconym osobnikiem? I hmm, nic na to nie poradzę że lubię Cie strasznie wyjątkowo mocno! Nie czujesz jak szaleje z bezsilności ... Nie unikaj mnie już dłużej ??? Złap za rękę ,bo spadam coraz niżej... Proszę Radek nie milcz dłużej kiedy pragnę jednego byś przemówił Twój głos usłyszeć chce bo on jest tu decydujący najważniejszy.Liczy się wzajemny klimat dialog serc i szczera rozmowa . Otwórz swe ramiona dla mnie tylko dla mnie ;) PS/. Niech mi pan moderator wybaczy tyle frazesów pisałam ,aż się pogubiłam... Czasem nabieram dziwnego przekonania że jesteś -panie moderatorze - znajomym R.? Przepraszam i Proszę o wskazówki większe...by odnalazł się "mój miły" R.?
 tak: 16.07.2016, 22:57
  nierealne , czas pokonał wszystko. Być blisko już nie - bo Ciebie nie ma . Już nic nie rozumiem... o co chodzi? Wypuściłeś , nie udało się nam powrócić. Nie rób mi tego więcej...
 O (: 19.06.2016, 22:53
 gdybyś to był Ty ? To uwierz,ze przytuliłabym :) i już nie wypuściłabym .. Jeszcze raz poczuć Ciebie blisko...nierealne :( Trudno..zostają tylko marzenia :) bo ty to nie '' On'' ?
 Gdzie??: 18.06.2016, 10:50
  Mam zacząć , nie trafia nic do serca... Brak mi sił bo tyle dni już przeszło obok POWRÓĆ przytul i KOCHAJ już na zawsze bądź
 Zacznij: 24.03.2016, 12:53
 w miejscu ,w którym skończyłeś .. było szczere i prawdziwe?
 nic: 22.03.2016, 01:25
  nie jest lepiej?A kiedy będzie odpowiedni czas.. Czy już był , minął? Szansa przepadła ..była kiedyś A co jest teraz... Nie ma nas "tu" i teraz ..
 Tak,: 15.02.2016, 12:26
 Ona żyje,kocha..ale już przestała czekać :( na czyjeś życzenie. Spotkaliśmy się jednak..w nieodpowiednim czasie.Tak jest lepiej.
  Twoja miłość: 05.02.2016, 20:37
  " Z wiatrem będzie mu posyłać pocałunki, wierząc, że wiatr muśnie jego twarz i szepnie mu do ucha, że ona ciągle żyje i czeka."
 Miłości moja ?: 26.01.2016, 16:26
 .. ja Cię tak kocham.Bardzo trudno mi bez Ciebie.Wygłupiłam się..ale niczego nie żałuję.Taka miłość trafiła mi się tylko raz i zostanie ze mną na zawsze! .... a teraz trzeba żyć dalej.. :( Może kiedyś wszystko się ułoży (...) Nie zapomnij o mnie !
 Uwierzyć?: 18.01.2016, 13:21
 W anonimy ? Chyba już nie..Czuję ,że wplątałam się w miłosną intrygę tu na forum. Wierzyłam w słowa ,które nie były do mnie kierowane ;( Jeśli ktoś pisze ciągle anonimowo..to uwierzyć można w jedno..nie chce być prawdziwy. Czas skończyć z tą farsą :( Nie będę się wypierała ,że nie kocham...ale to jest tylko moja miłość..tylko we mnie / z czasem minie..zresztą jak wszystko w tym życiu ...Miałabym ochotę tylko jeszcze wysłać ostatni mail do Niego - Z przeprosinami ..aby wybaczył mi ,że byłam taka niemądra bo uroiłam sobie jego miłość [..że coś czuje do mnie,że tęskni ..że pokochał jak ja ..że nie umiał zapomnieć... To był długi spacer ..przez wszystkie tajemnice..] Kocham zdrowo i prawdziwie :) Nie oczekuję już cudu.. / Jeśli jednak jakimś cudem ..tu jesteś M...- do prawdziwego adresata trafi/ Nie wiem dlaczego tak bardzo dostrzegłam Cię w tym tłumie.. skąd tą pewność miałam,...nigdy nie chciałam pokochać tak ...ale to było piękne..Jestem świadoma Twojej nieobecności i tego że nie pojawisz się już.. ,,Czyli nic się nie stało,nawet jeśli się stało.Minęli się jak obcy,, [ .Nilka.. ]
 cała prawda: 15.01.2016, 07:28
  "Tak- kocham kocham kocham i nic więcej..."
 Czy uwierzyć mam?: 03.01.2016, 14:27
 Szepnij mi w sercu..Powiedz,że Byłeś,Jesteś i Będziesz. Czy naprawdę pokochałeś ><> ?
 Prawda: 01.01.2016, 19:33
  A co nią jest - nie wiem już... Chciałam zatrzymać Cię powiedzieć stój ... SPÓJRZ nie odwracaj wzroku SPÓJRZ mi w oczy... Lecz on nagle przepadł . Schował swe uczucia na dnie i milczy. Umilkło nawet echo,zgasło wszystko iskierka już dogasa pozostały same myśli... o nie spełnionych nadziejach... Nie oszukuję się dalej... bo ,nie odwzajemnia nic już nie jest takie samo. Wszystko gaśnie ,uśmiech serca znika... Pozwól jeszcze raz doświadczyć tego czaru... W Tobie Trój jedyny Boże zawsze odnajdywali źródło nadziei. Objaw nasze upodobanie jakie okazujesz nam dobrotliwie... i daj byśmy nie porzucali siebie. Słodki łańcuch który łączysz nas z Bogiem -zjednocz nas na nowo i ocal ... ocal od przepaści .
(1) [2]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej