Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Klimat wzajemnej miłości

     Kiedy w sercach płonie miłość, wtedy jej ciepło promieniuje całą wartością, ukrytą w głębi osobowości człowieka. Ujawnia się wtedy skala jego dobroci i prawości, tworzy się specyficzny klimat wzajemnej miłości.

     Do podstawowych elementów tego klimatu należą wierność, uczciwość, troskliwość, delikatność, czułość i lojalność. Są to cechy nieodzowne w prawdziwej miłości, stanowią jej intymny wyraz. Spróbujmy scharakteryzować je i określić, na czym polegają.

     UCZCIWOŚĆ l PRAWDA FUNDAMENTEM ZWIĄZKU.

     Mówienie prawdy to jedyny sposób na zbudowanie i utrzymanie trwałych więzi pomiędzy ludźmi. Żaden związek nie ma szans na przetrwanie, jeśli jest pozbawiony wzajemnego zaufania. Podstawą tego zaufania jest wzajemne oczekiwanie i pewność, że ty i twój partner będziecie prawdomówni.

     Atmosfera wzajemnego zaufania wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Człowiek, który wie, że ma pełne oparcie w drugim człowieku, że może mu całkowicie ufać i nigdy się na nim nie zawiedzie, że zawsze może liczyć na jego wsparcie i pomoc - staje się, pogodniejszy spokojniejszy, bardziej odporny na wszelkie stresy codziennego życia, mniej sfrustrowany i mniej znerwicowany. Jest to niezwykle istotny aspekt w związku dwojga ludzi. Zatem wzajemne zaufanie należy do najcenniejszych atrybutów każdego związku. Jest nieodzownym elementem współtworzącym poczucie szczęścia. Należy więc tworzyć to zaufanie od samego początku i na nim budować wzajemne relacje.

     Trzeba też zdawać sobie sprawę, że zaufanie raz utracone, bardzo trudno odzyskać. Niestety zdarza się że to zaufanie wystawiamy na próbę często, a wynika to zwykle z krótkowzroczności jednej ze stron. Jeśli bowiem jedna z osób mówi szczerze o wszystkim drugiej i właśnie z tego powodu doznaje od partnera przykrości, choćby tylko w formie pretensji i wymówek, dochodzi do przekonania, że nie warto na przyszłość być szczerym. Stan taki z biegiem czasu najczęściej pogłębia się i coraz trudniej o wzajemne zaufanie. Jest wielkim błędem, jeśli człowiekowi okazującemu nam zaufanie odpłacamy wykorzystaniem jego szczerości przeciwko niemu. Jest wprost niewybaczalnym błędem, jeśli nie potrafimy okazać mu łagodności zrozumienia i wybaczenia. Tym bardziej, jeśli sam wyznaje nam jakiś swój błąd. Okażmy wdzięczność za okazane zaufanie i szczerość, a druga osoba będzie nam równie wdzięczna za naszą dobroć, a jeszcze bardziej - za słowa otuchy czy też serdecznej pociechy.

     Taka postawa tworzy warunki wzajemnej szczerości, która będzie fundamentem wzajemnego zaufania.

     TROSKLIWOŚĆ l WZAJEMNA POMOC

     Człowiek, który kocha, zainteresowany jest wszelkimi sprawami kochanej osoby, a zainteresowanie to wyraża się stałą gotowością do opieki i pomocy. Troska o ukochaną osobę przejawia się we wszystkich problemach życia, obejmując wszystkie jego dziedziny, poczynając od drobiazgów aż po sprawy kluczowe.

     DELIKATNOŚĆ

     Delikatność w relacjach międzyosobowych można rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Z pewnością przejawia się kulturą zachowania, w tym także kulturą języka. Polega na pewnej wrażliwości wewnętrznej i subtelności w sposobie bycia, a także umiejętności nie urażania drugich. Wszystko to składa się na to, co nazywamy taktem. Człowiek taktowny potrafi zapanować nad sobą i nad sytuacją, w której się znajduje, w sposób niejako naturalny, nie narzucając niczego na siłę.

     Zazwyczaj im ktoś sam jest bardziej delikatny, tym więcej ceni tę zaletę u drugich. Szczególnie dotyczy to kobiet. Na ogół kobiety bardzo oczekują delikatności ze strony mężczyzn. Mężczyzna idealny to dla nich człowiek z charakterem, stanowczy i zdecydowany, ale równocześnie delikatny. Męskość absolutnie nie polega na braku wrażliwości, a na pewno nie na grubiaństwie. Delikatność jest w miłości elementem nieodzownym i wręcz naturalnym w swej istocie. W miłości nie ma miejsca na brutalność. Jako szczególna, intymna więź między osobami miłość wyzwalać musi najpiękniejsze odruchy serca, by nieustannie obdarzać nimi - jak świeżymi kwiatami - ukochaną osobę.

     CZUŁOŚĆ

     Czyłość należy do najintymniejszych przejawów miłości. Wiąże się w jakiś szczególny sposób z delikatnością. Nadaje pełny wyraz i ciepło miłości rodzicielskiej. W miłości erotycznej środkiem jej wyrazu jest obok słowa najczęściej pieszczota. Czułość, tkliwość to bardzo istotny element uszczęśliwiającej miłości.

     WZAJEMNA LOJALNOŚĆ

     Lojalność wobec drugiego człowieka sprowadza się ostatecznie do respektowania jego praw w każdym wymiarze. Wiąże się z takimi cechami charakteru jak uczciwość, rzetelność, stałość. Przejawia się w wypełnianiu podjętych zobowiązań. Potwierdza pokładane w nas zaufanie.

     W miłości lojalność jest czymś oczywistym - jest po prostu wiernością, i tak jak troskliwość, delikatność i czułość stanowi o całym klimacie wzajemnych relacji między dwojgiem ludzi.

Wojciech Sławiński


   


Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Wiem jedno,: 26.11.2015, 17:51
  Kochany ,Czuję....Tęsknota to Ty [...] Nie mylę się ? Prawda.
 Serce: 31.07.2015, 00:02
 zadrżało jak czytam to co napisałaś/eś. Tęsknie za nim bardzo.Tak bardzo chciałabym ,aby Bóg pozwolił być blisko siebie,na zawsze..spędzić resztę życia u boku osoby którą się na prawdę kocha..miłość od Boga.. i nie pozwala mi zapomnieć.Czy mieć nadzieję? On mógłby do mnie napisać ..ale echo:( Czekam....bo czuję,że on też jest przy mnie sercem..
  tęsknota: 30.07.2015, 16:27
  A dlaczego nie udało się.. I ja też mam wrażenie jakby ktoś pisał za mnie..dokładnie wiedział co odczuwam? Silne przyciąganie i...miłość wszech-ogromną gorącą namiętną i zmysłową która parzy Serce dusze i rozum ... Dla której pragniesz wznosić się ponad własne pragnienia.Wciąż trwać ciągle w tym uniesieniu w szaleństwie ... I przeżywać Miłość na wskroś jednoczyć się całym sobą ...być już jednym nim dołączą ciała. /Dusza Twa i Duch Twój nie pozwala Zapomnieć o Tobie..o Tym. Czy to jest kochanie? Wystarczy jej dotknięcie A chcesz zanurzyć się cały... I ja beznadziejnie Kocham serce " czyjeś skryte tu". Wiem nie czas i to miejsce bo :" Czas I przypadek rządzi wszystkim, Bo też nie zna człowiek swego czasu" 9,11-12 Koh. Wszystko zależne jest od czasu ostatecznie od Boga.
 tęsknotę ): 30.07.2015, 14:45
  A dlaczego nie udało się ??
 Gdy: 24.07.2015, 23:54
 czytam to co napisałaś...jakbym czytała o sobie.Dokładnie tak samo odczuwam tęsknotę za pewną osobą. Tylko nie udało nam się...pozostała tęsknota za bliskim sercem.
 *: 21.07.2015, 10:05
  Tak bym chciała wtulić się w Ciebie w Twe ramiona.. Ciągle czuję te cudowne ciepło i dziś w nocy również intensywnie poczułam Ciebie? Śniłam i marzyłam w śnie obejmowałeś mnie i było mi jak w niebie błogo i bezpiecznie. Czy Ty wyczuwasz mnie podobnie ... Czujesz to samo? Jak tęsknie szalenie, z bezsilności ... że blisko nie mam Ciebie. Nie mijamy się -dłużej ... Czujesz klimat wzajemnej m------ zróbmy ten krok spotkajmy się ?
 Nie : 09.07.2015, 19:58
 płacz już..życie niestety nie czeka.Mnie również jest ciężko,ale to jest chyba cud boski bo mam więcej siły, aby walczyć o następny dzień/jestem z tych wrażliwców o miękkim sercu-ale twardej ...;) Pewnie,że przychodzą lepsze i gorsze dni,ale niestety życie płynie i trzeba iść dalej. Jestem znowu pełna nadziei.Bóg dodaje mi sił.On już będzie moją miłością-jest wyjątkową osobą w moim życiu i zawsze będzie....trzeba iść dalej z nadzieją,bo czuję coś ...nie wiem może się mylę,ale serce nie pozwala zapomnieć :) jest przedziwnie uparte.Tak czy inaczej trzeba się uśmiechać. Kochaj i żyj, a na pewno znajdziesz szczęście...zawsze trzeba wierzyć i cieszyć się ze dane było nam kochać ... a miłość wznosi ku górze. pozdrawiam :)
 ...: 06.07.2015, 22:56
  Zrozumieć tą sytuacje tylko tyle... Ta tęsknota wszechogarniająca jest nie do zniesienia. Pomyślałam że, tak lepiej by nie marnował już czasu ze mną /niczego. By odnalazł szczęście gdzie indziej... Tak się modliłam tylko o to - a teraz łzy same kapią ... bo nauczyłam się kochać
 Tak: 06.07.2015, 22:33
  nie wiele a, jest wszystkim? BYĆ ....
 Wystarczy: 05.07.2015, 23:56
 tylko byś był...nic więcej...tylko byś był przy mnie.
 niepisane?: 05.07.2015, 19:46
  Daj się rozgryźć ,jednak?
 ..: 21.06.2015, 17:04
  a ja ufam ciągle wierzę coraz bardziej
 zaufaj: 30.07.2014, 18:39
 to wszystko jest zalosne
 Renata: 19.10.2013, 18:50
 Bardzo trudno jest natrafić na wzajemną dojrzałą miłość.
 Grażyna: 19.10.2013, 14:29
 Zawsze marzyłam o prawdziwej miłości,czyli wzajemnej.Uważałam,że trzeba do niej dojrzeć.Mam już 50 lat i takiej nie spotkałam.Wyjść za kogoś od niechcenia,wolałam zostać sama.Przynajmniej została mi nadzieja i wierność samej sobie.
 JOAANA: 17.12.2007, 15:42
  A CO JESLI ZABRAKNIE ZAUFANIA I B CHCVE SIE DALEJ BYC Z CZLOWIEKIM CZY MOZNA UFAC BEZ KONCA??? POMOZ MI PANIE TAK ZYC ABYM MOGLA ZAUFAC NA NOWO I NIE ZAWIODLA SIE WIECEJ BO JUZ SIL BRAK
 Dagmara: 18.10.2007, 17:35
 Chciałabym podyskutować o miłości i związku takiego, w którym kobieta jest znacznie starsza od mężczyzny.Co sądzicie o takiej miłości? Czy ma przyszłość, czy będzie trwała, jeśli już wspólne dzieci nie wchodzą w grę?Czy w takim przypadku kobieta nie wydaje się być żałosna, gdy musi zgadzać się na warunki faceta, bo boi się go utracić?
 Dominika: 14.02.2007, 22:23
 Patrząc na swój własny przykład, wszystkie te cechy, a zwłaszcza kultura słowa i wrażliwość są dla mnie szczególnie ważne...facet może być niesamowicie męski we wszystkich dziedzinach życia jednakże będzie w pełni mężczyzną jeśli pozostawi odrobinę skruchy i delikatności właśnie dla mnie. Wtedy dopiero będę się mogła poczuć w pełni kobietą kochaną i szanowaną, o którą mężczyzna dba niczym o małą sadzonkę, z której wyrasta piękny, okazały kwiat. To piękne. Cóż więcej. :)
[1] (2)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej