Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bądźcie świadkami miłosierdzia

O niepojęte i niezgłębione Miłosierdzie Boże, Kto Cię godnie uwielbić i wysławić może, Największy przymiocie Boga Wszechmocnego, Tyś słodka nadzieja dla człowieka grzesznego. (Dzienniczek, 951)

Bóg bogaty w miłosierdzie - takie było najważniejsze hasło i przesłanie ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Dzięki św. siostrze Faustynie ta prawda znalazła swoje wyjątkowe objawienie w krakowskich Łagiewnikach. Dlatego najważniejszym celem tej papieskiej pielgrzymki była konsekracja nowej świątyni sanktuarium Miłosierdzia Bożego i ogłoszenie jej światowym centrum kultu Chrystusa Miłosiernego.

Świątynia Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach to szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaskę i udzielać swego miłosierdzia - mówił podczas homilii Ojciec Święty. Stąd na cały świat rozchodzi się orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem świętej Faustyny. Stąd wyjdzie owa iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Jezusa.

Jan Paweł II na nowo przypomniał niezwykły plan Boży, jaki na tym miejscu się realizuje. To tutaj, w sąsiedztwie nowo poświęconej świątyni, znajduje się klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym odeszła do wieczności siostra Faustyna. W kaplicy zakonnej znajdują się jej relikwie, umieszczone pod obrazem Miłosiernego Jezusa. Jest to takie miejsce - mówił Ojciec Święty - na które ludzie wiedzeni zmysłem wiary przychodzą, bo mają pewność, że rzeczywiście stają przed Bogiem, który jest tam obecny. Kto przybywa na to miejsce, ten staje w obliczu Jezusa, który wielokrotnie ukazywał się siostrze Faustynie i który za jej pośrednictwem pragnie dotrzeć do każdego człowieka z orędziem o swym nieskończonym miłosierdziu. Przed Miłosiernym Chrystusem - mówił Ojciec Święty - staje się tutaj w Duchu i prawdzie. To Duch Święty, Pocieszyciel i Duch Prawdy, wprowadza nas na drogi Bożego Miłosierdzia. Z jednej strony, pozwala nam przez krzyż Chrystusa poznać grzech, każdy grzech, w pełnej skali zła, jakie w sobie zawiera. Z drugiej strony, pozwala nam zobaczyć grzech w świetle "misterium pietatis", czyli miłosiernej, przebaczającej miłości Boga. Działanie Ducha - wyjaśnia dalej Ojciec Święty - polega więc na przekonywaniu nas o tym, że każdy grzech może być odpuszczony, a człowiek może odzyskać poczucie godności umiłowanego dziecka Bożego. Przez ten fakt, łagiewnickie sanktuarium jest miejscem odradzania się w grzesznym człowieku niezawodnej nadziei. Bóg chce i potrafi wszystko przebaczyć, podnieść z największych upadków i zniewoleń, dotknąć odwieczną miłością najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji człowieka.

Aby przypomnieć całemu światu prawdę o swoim nieskończonym miłosierdziu, Bóg wybrał skromną zakonnicę, której ukazał bezmiar swego miłosierdzia wobec każdej istoty ludzkiej i nauczył j ą postawy całkowitego zawierzenia i ufności. Następnie polecił jej, by przekazywała światu orędzie o miłosiernej miłości oraz zachęcała wszystkich ludzi do ufności wobec Miłosiernego Zbawiciela. Jezus, który wielokrotnie objawiał się siostrze Faustynie, ukazał jej tajemnice swego Serca, które jest przepełnione pragnieniem miłowania dusz i przebaczania im nawet największych grzechów, pod jednym tylko warunkiem, że zwrócą się do Niego z ufnością poprzez akt szczerej modlitwy, skruchy i w sakramencie pojednania. W celu obudzenia w nas postawy zaufania, poleca namalować obraz z napisem: "Jezu, ufam Tobie". Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa - powiedział Papież w Łagiewnikach - aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło łaski, którą już po wielekroć otrzymaliśmy i którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny.

Dalej, Jezus wyznacza taki moment w ciągu dnia, w którym szczególnie udziela się nam w tajemnicy swego miłosierdzia: godzina trzecia po południu. Ilekroć usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy (Dzienniczek, 1572).

Innym razem, Jezus dyktuje specjalną modlitwę - koronkę - zapewniając, że przez odmawianie tej koronki podoba mi się dać wszystko, o co mnie prosić będą... jeżeli to będzie zgodne z wolą moją (Dzienniczek, 1541,1731).

Ojciec Święty mówił w Łagiewnikach, że na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca, i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy.

Dlatego dziś w tym sanktuarium, chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść "iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście" (por. Dzienniczek, 1732). Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście.' To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!

Kończąc homilię Ojciec Święty w następujących słowach dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu:

Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka. Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, trój jedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei. Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.

Jan Paweł II, Łagiewniki 17. 08. 2002

ks. Andrzej Trojanowski TChr

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 3-2004Wasze komentarze:
 Domin: 14.10.2012, 19:28
 Jezus
 dorota : 14.04.2012, 19:16
 Jezu oddaje ci tego ksiedza ktory jest na wszystkich stronach gazet w Austrii
 czcicielka: 27.01.2012, 00:12
 Panie Jezu Milosierny prosze Cie o odzyskanie calkowitego zdrowia ciala i duszy. Jak tez o przemiane serca i postepowania mezczyzny ze swoja zona,aby mnie nie gnebili oraz o zyczliwosc ludzi.Prosze tez o madrosc, opieke i blogoslawienstwo dla dzieci. Dziekuje bardzo.
 Marzena: 23.01.2012, 16:18
 Jezu Miłosierny błagam o cud w uratowaniu mojego małzeństwa
 człowiek: 19.09.2011, 20:58
 Panie mój! miłuje Ciebie coraz mocniej ,tak pragnę by już nastąpił dzień kiedy przyjdziesz do mojego serca ,odliczam minuty i tęsknie ,za tym kawałkiem mojego życia,za tą chwilą kiedy serce moje utuli mój Skarb,pragnę !tak mocno pragnę.Każdy dzień bez eucharystii jest wielką tułaczką ,ja nie wyobrażam sobie życia bez Ciebie.Miłosierny Jezu ,TY mój Skarbie najcenniejszy daj mi siłę aby moje życie było prawdziwym świadectwem miłosierdzia Twego,obym nigdy nie zawiodła mojego Najcenniejszego Skarbu .Miłuje ,na wieki miłuje.
 Teresa: 09.03.2010, 10:50
 Boże, dziękuję, że jutro 10.03.2010 Obraz Jezu Ufam Tobie odwiedzi mój rodzinny dom, Mamę i Brata. Błagam wysłuchaj naszych próśb. Jezu, racz za wstawiennictwem świętej Faustyny, jeśli to jest zgodne z najświętszą wolą Twoją, udzielić łask, znanych Bogu dla Kasi, Tomka, Mamy i Braci oraz dla mnie siłę wytrwania w dobrem .Proszę o zdrowie na ciele i duszy oraz błogosławieństwo dla całej naszej rodziny.
 bratek: 11.03.2008, 21:36
 Jezu ufam Tobie ! Dziękuję ci Siostro Faustyno za obraz z tym podpisem , za koronkę do Miłosierdzia Bożego , za Dzienniczek w którym mogłam poznać Boże Miłosierdzie , za Twoją miłość do Pana Jezusa , za Twoją świętość i za to , że jesteś mi taka bliska i za to , że pomogłaś mi ufać Panu Jezusowi a nie sobie .
 Karina: 19.08.2007, 16:53
 Opatrznosci Boza - Blagam o cud w szybkim pozytywnym rozpatrzeniu mojej urzedowej sprawy. Dzieki ktorej bede mogla pomoc moim najblizszym. Tak bardzo ich kocham, bo w kazdym potrzebujacym jestes Ty Boze. Pomoz mi im pomoc, bo bez Ciebie nie jestem w stanie tego rozwiazac. Bez Twojego cudownego dotkniecia promieniem ktore wychodzi z Twojego Serca nie jestem w stanie tego pozytywnie przejscie. Boze niech Twoj promien dotknie mojej duszy i sprawi cud. W dniu 14.06.2007 wyslalam prosbe do Milosierdzia Bozego o pomoc. Dzis 19 sierpnia 2007 otrzymalam wiadomosc ze sprawa sie w niecodzienny sposob przesunela tak szybko ze to bylo nie do przewidzenia. Bo sie modlimy cala rodzina do Milosierdzia Bozego ktore jest nieskonczenie milosierne wielkie i oplywajace cudem. Milosierdzie Boze oddaje Ci siebie i moja cala rodzine cale moje zycie wszystko to kim jestem i jaki jestem. Ty jestes jedynym kierunwskazem w moim zyciu.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana WyszyńskiegoModlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Medytacje Prymasa TysiącleciaMedytacje Prymasa Tysiąclecia

Modlitwa do św. Germana z ParyżaModlitwa do św. Germana z Paryża

Ks. Stanisław BernackiKs. Stanisław Bernacki

Nie tylko dla prawosławnychNie tylko dla prawosławnych

Niestrawność (dyspepsja) czynnościowaNiestrawność (dyspepsja) czynnościowa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej