Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zaufać miłosierdziu

O tym, co każdy człowiek może uzyskać dzięki miłosierdziu Boga i w jaki sposób współcześni chrześcijanie mogą głosić Miłosierdzie Boże w świecie, mówi s. Elżbieta Siepak, rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

Agnieszka Konik-Korn: - Dlaczego świętu Miłosierdzia Bożego przypisuje się tak wielką rangę?

S. Elżbieta Siepak: - Święto Miłosierdzia zostało wpisane do kalendarza Kościoła, co już nadaje mu odpowiednią rangę, nieporównywalną z żadną modlitwą czy praktyką religijną. Po drugie - z tym świętem, a ściślej mówiąc z godnie przyjętą w tym dniu Komunią św., Pan Jezus związał niezwykłą obietnicę: łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar. To nie jest odpust zupełny, który możemy ofiarować za dusze czyśćcowe i za nas samych praktycznie każdego dnia. Jest to taka łaska, jaką otrzymujemy tylko w sakramencie chrztu, a teraz możemy ją otrzymać także raz w roku - w święto Miłosierdzia, oczywiście, pod pewnymi warunkami.

- Jakie to warunki?

- Pan Jezus powiedział do Siostry Faustyny: "Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar". Nie chodzi tu o spowiedź w tym dniu, ale - jak tłumaczy Kościół - o czyste serce, które nie ma żadnego przywiązania do grzechu. Dlatego spowiedź można odbyć wcześniej. Trzeba też spełnić warunki, które są związane z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez Siostrę Faustynę, czyli troszczyć się o postawę ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego. Święto Miłosierdzia Bożego to dzień wyjątkowej łaski - dzień, w którym "otwarte są wszystkie upusty Boże". Pan Jezus pragnie udzielać łask i doczesnych dobrodziejstw wszystkim ludziom. O łaski miłosierdzia Boga możemy prosić nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Jezus powiedział do Siostry Faustyny, że Jego radością jest dawać wiele i to bardzo wiele, a smuci się, kiedy prosimy o mało, bo mierzymy Boga swoją miarą. Bóg jest Miłością, a miłość z natury pragnie się udzielać.

- Jaką treść niesie ze sobą obraz Pana Jezusa Miłosiernego?

- Obraz z podpisem: "Jezu, ufam Tobie", który ma być poświęcony i publicznie uczczony w święto Miłosierdzia, jest wizualną syntezą całego orędzia Miłosierdzia, które Jezus przekazał przez św. Siostrę Faustynę. Z jednej strony przedstawia bowiem tajemnicę Miłosierdzia Bożego, która najpełniej została objawiona w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, a z drugiej przypomina, jaka powinna być odpowiedź człowieka na tę uprzedzającą miłosierną miłość Boga. W podpisie obrazu, z woli Chrystusa, zostały umieszczone słowa: "Jezu, ufam Tobie", bo właśnie ufność jest pierwszą i najbardziej właściwą postawą człowieka wobec kochającego Boga, a zarazem fundamentem całego nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Bez ufności nie ma czci Miłosierdzia Bożego i nie ma "naczyń" do czerpania łask. Obraz przypomina również ewangeliczne wezwanie do świadczenia miłosierdzia bliźnim, bo skoro Jezus okazał nam tak wielkie miłosierdzie, to i my winniśmy je okazywać ludziom. Jezus powiedział Siostrze Faustynie, że pragnie, abyśmy w ciągu dnia spełnili chociaż jeden akt miłosierdzia wobec bliźnich przez czyn, słowo lub modlitwę, ale z miłości do Niego. Cześć tego obrazu polega więc na ufnej modlitwie połączonej z uczynkami miłosierdzia.

- Siostra Faustyna pisała w swoim "Dzienniczku", że jej prawdziwa misja zacznie się dopiero po jej śmierci. Czy może Siostra opowiedzieć o współczesnym "działaniu" Apostołki Miłosierdzia?

- Jej rola i działanie w Kościele dostrzegalne jest przysłowiowym gołym okiem, o czym wspominał Jan Paweł II już w czasie jej beatyfikacji. Dzisiaj nie ma chyba kraju, w którym nie byłoby obrazu Jezusa Miłosiernego, święto Miłosierdzia zostało wpisane do kalendarza całego Kościoła, powszechnie znana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego i coraz większą popularność zdobywa sobie modlitwa w Godzinie Miłosierdzia. Życie i misja Siostry Faustyny zainspirowały nie tylko teologów, pisarzy czy artystów, ale miliony ludzi na świecie, którzy dzisiaj niosą światu dar orędzia Miłosierdzia. Bardzo wymiernym wskaźnikiem jest liczba kościołów pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, które rosną jak grzyby po deszczu. Za życia Siostry Faustyny w Polsce, a pewnie i na świecie, nie było żadnego kościoła parafialnego pod tym wezwaniem, dzisiaj jest ponad 200, w tym 20 sanktuariów diecezjalnych.

- Panu Jezusowi bardzo zależało na głoszeniu Miłosierdzia Bożego. W jaki sposób współcześni chrześcijanie mogą stać się apostołami Miłosierdzia Bożego?

- Pierwszym sposobem głoszenia Miłosierdzia Bożego przez wszystkie stany Kościoła jest świadectwo życia w duchu zaufania Bogu i miłosierdzia wobec bliźnich. To zaufanie często kojarzy się z uczuciem lub intelektualną akceptacją prawd wiary. Tu jednak chodzi o postawę wobec Boga, która wyraża się w pełnieniu Jego woli. Ta ufność ma więc jasno określoną miarę. Wezwanie do głoszenia Miłosierdzia Bożego przynagla nas także do przekazywania go słowem i przez modlitwę, bo - jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II - tylko "w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście".

Święto Miłosierdzia Bożego zostało oficjalnie wprowadzone do kościelnego kalendarza liturgicznego w dniu kanonizacji św. Siostry Faustyny w 2000 r. Jego ustanowienie było ogromnym pragnieniem Pana Jezusa, objawiającego się tej Apostołce Miłosierdzia

Tekst pochodzi z Tygodnika Katolickiego
Niedziela, 13/2008


Wasze komentarze:
 UFNA TWEMU SERCU: 17.05.2012, 14:30
 PANIE UFAM ŻE PRZEZ TWOJE MIŁOSIERDZIE UPROSZĘ POTRZEBNE ŁASKI,SPOKÓJ SERCA.PANIE PRZEBACZ MI WSZYSTKIE NIEGODZIWOŚCI JAKIE POPEŁNIŁAM DAJ ŁASKĘ SZCZEREJ SPOWIEDZI.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Antoni z Padwyśw. Antoni z Padwy

Modlitwy do św. Antoniego z PadwyModlitwy do św. Antoniego z Padwy

Fenomen świętego AntoniegoFenomen świętego Antoniego

Droga św. Antoniego ku świętościDroga św. Antoniego ku świętości

Nazywano go młotem na heretykówNazywano go "młotem na heretyków"

Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej