Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dom świętej Faustyny w Ostrówku

W Ostrówku w Diecezji Warszawsko-Praskiej 14 października otworzy swoje podwoje dla pielgrzymów dom, w którym św. Faustyna pracowała przed wstąpieniem do zakonu.

- Z miejscem tym związana jest najbardziej znana w świecie polska święta. Zależało nam na przystosowaniu go tak, by mogli je odwiedzać pielgrzymi - mówi kanclerz kurii ks. prałat Wojciech Lipka.

Dom wybudowała rodzina Lipszyców w 1913 r. Helena Kowalska (późniejsza św. Faustyna) przebywała w nim od lipca 1924 r. do 1 sierpnia 1925 r. Pracowała jako służąca, chcąc zarobić na skromną wyprawkę przed przyjęciem do nowicjatu w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzi. Do pracy tej skierował Helenkę ks. Jakub Dąbrowski, proboszcz parafii św. Jakuba w Warszawie. Wcześniej, jako proboszcz parafii w Klembowie, byl zaprzyjaźniony z Lipszycami.

W rodzinie Samuela i Aldony Lipszyców Helenka opiekowała się czwórką dzieci i pomagała w utrzymaniu domu. Codziennie uczestniczyła we Mszy Świętej w kościele w Klembowie. We wspomnieniach Aldony Lipszyc pozostała jako osoba pracowita i pobożna, przez wszystkich lubiana i szanowana: "Pamiętam jej zdrowy, radosny śmiech. Śpiewała dużo i mnie jej osoba kojarzy się z pieśnią, którą najczęściej śpiewała i której się od niej nauczyłam: "Jezusa ukrytego". Teraz, gdy dowiedziałam się o jej drodze, zrozumiałam, że ta pieśń była całą treścią jej życia. Zrobiła wrażenie zdrowej, pogodnej, nawet wesołej. Gładkie rudawe włosy, duży warkocz, miła, jasna, spokojna twarz, nieco piegowata".

Modrzewiowy dom przetrwał w stanie nienaruszonym wojenne zawieruchy. "Ten dom uświęcony obecnością św. Faustyny istnieje do dzisiaj, w formie i kształcie niezmienionym od lat 20. ubiegłego wieku, czyli od 85 lat. Nasza diecezja nabyła go, by stał się pomnikiem tego heroicznego okresu w życiu świętej" - napisał w liście do diecezjan abp Henryk Hoser SAC. Do 2007 r. dom należał do rodziny Lipszyców. Wówczas Małgorzata i Leszek Musiałowscy odkupili posiadłość od Małgorzaty Łozy-Lipszyc, żony Leopolda Lipszyca, czwartego z kolei dziecka Samuela i Aldony. W czerwcu 2009 r. posiadłość nabyła diecezja warszawsko-praska.

Diecezja zadbała o fachową i kompleksową konserwację wnętrza, włącznie z podłogą, która nie była wymieniana od wybudowania domu. Dla pielgrzymów udostępniony będzie cały obiekt: na parterze - kuchnia, salon, pokój i sypialnia oraz dwie werandy. Na piętrze znajdują się trzy pokoje (w jednym z nich mieszkała Helena Kowalska) oraz dwie werandy. W budynku będą prezentowane pamiątkowe fotografie rodziny Lipszyców, można będzie też oglądać pełne wyposażenie pomieszczeń w sprzęty z epoki - mówi ks. Wojciech Lipka.

Domem będą się opiekowały Siostry Jezusa Miłosiernego ze zgromadzenia założonego przez bł. ks. Michała Sopoćkę. One także w roli przewodniczek opowiedzą zwiedzającym i gościom o domu, św. Faustynie i misji swojego zgromadzenia.

W nowo utworzonej placówce będą organizowane spotkania modlitewno-formacyjne. Jest także możliwość odprawienia indywidualnych rekolekcji i dni skupienia. Dom Świętej Faustyny będzie służyć wsparciem czcicielom Miłosierdzia Bożego i osobom przeżywającym kryzysy. Tu także będzie można przyjechać, by rozeznawać powołanie.

O czasie pobytu w domu w Ostrówku s. Faustyna napisała w Dzienniczku: "Bóg napełnił duszę moją światłem wewnętrznym głębszego poznania Go, jako najwyższego dobra i piękna. Poznałam, jak bardzo mnie Bóg miłuje. Przedwieczna jest miłość Jego ku mnie. Było to w czasie nieszporów - w prostych słowach, które płynęły serca złożyłam Bogu ślub wieczystej czystości. Od tej chwili czułam większą zażyłość z Bogiem, Oblubieńcem swoim. Od tej chwili uczyniłam celkę w sercu swoim, gdzie zawsze przestawałam z Jezusem".

Codziennie o godz. 15 siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego zapraszają na modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wkrótce uruchomiona zostanie poczta elektroniczna umożliwiająca przekazanie intencji modlitewnych. Pielgrzymi proszeni są o telefoniczne powiadamianie o planowanym przybyciu: tel. 29 777 04 92 lub 660 745 297. Adres: Dom Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, ul. Ogrodowa 16, Ostrówek, 05-205 Klembów.

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 października 2010Wasze komentarze:
 czcicielka: 21.01.2024, 12:45
 Swieta Faustyno prosze Cie w intencji cudu uzdrowienia Syna oraz o dobra prace i dobra katolicka zone. W intencji pomocy Twojej we wszystkich moich i moich dzieci potrzebach. Jezu Ufam Tobie.
 matka: 26.02.2023, 12:06
 Sw.S.Faustyno prosze Cie pokornie o zdrowie dla syna oraz o pomoc Twoja w Duchu Swietym dla niego w sprawach zawodowych/o stala etatowa prace dla syna/,urzedowych/o odzysaknie o pieniedzy/,osobistych,mieszkaniowyc/o udaremnienie zla ze strony nieprzyjaciool/. Z podziekowaniem za modlitwe i za laski otrzymane dla mnie i dla rodziny.
 Maria: 03.10.2022, 15:00
 Sw.Faustyno prosze Cie o cud uzdrowienia Jerzego, Ryszarda,Grzegorza i Danuty. W intencji otrzymnaia w calosci dobr ziemskich i duchowych. Dziekuje bardzo.
 Maria: 08.06.2022, 15:03
 Swieta Faustynko prosze Cie o wtawiennictwo do Pana Jezusa Milosiernego w intencji blagalnej o cud uzdrowienia Grzegorza i jego matki. W intencji pomocy Twojej w naszych wszystkich potrzebach :zawodowych,urzedowych,mieszkaniowych,remontowych i w zyciu/o pogromienieu wystepkow naszych nieprzyjaciol/. Dziekuje bardzo.
 Maria: 22.04.2022, 15:02
 Sw.Faustynko prosze Cie o powrot do zdrowia dla Grzegorza,Danuty i Marcina.OP pomoc Boza w naszych potrzebach. Dziekuje bardzo..
 Maria: 24.01.2022, 15:12
 Sw.S.Faustyno prosze Cie o powrot do zdrowia dla syna i jego matki. W intencji odzysaknia pieniedzy dla syna i dla mnie.Uchron nas od nieszczesc oraz zla ze strony alkoholika. Jezu Ufam Tobie. Amen.
 Marzena: 05.10.2021, 19:53
 Proszę o modlitwę w intencji nawrócenia mojego męża, jego powrotu do mnie i do córki, ocalenia naszego małżeństwa i uratowania naszej rodziny, odnowienia naszej miłości. Pozwól nam Jezu zacząć wszystko od nowa abyśmy spojrzeli na siebie ponownie oczami pełnymi miłości.
 matka: 03.09.2021, 12:57
 Sw.Faustynko prosze Cie w intencji powrotu do zdrowia dla syna i dla mnie. W intencji pomocy Boze dla syna i Dary Ducha Sw.w zdaniu egzaminu.Jak tet o nowe talenty techniczne,o prace na 1/2 etatu.O odzysaknie pieniedzy dla mnie i dla dzieci. O bezpieczenstwo dla nas i dla rodziny. Jezu Ufam Tobie..
 Maria: 14.08.2021, 14:58
 Sw.Faustynko prosze Cie wstaw sie do Pana Jezusa Milosiernego o powrot do zdrowia. W intencji otrzymania dla niej i jej dzieci w calosci dobr ziemskich i duchowych./o udaremnienie nekania jej i rodziny ze strony alkoholika:Z ./ Jezu Ufam Tobie.


 Maria: 07.08.2021, 16:18
 Sw.Faustyno prosze Cie o pomoc w udaremnieniu nekania mnie i rodziny ze strony alkoholika z mania przesladowcza. Jeu Ufam Tobie.
 matka: 27.06.2021, 14:56
 Panie Jezu Milosierny przez wstawiennictwo sw.S.Faustyny prosze Cie w intenci cudu uzdrowienia Grzegorza i jego matki. W intencji otrzymania dla dzizeci i dla mnie w calosci dobr ziemskich i duchowych. Jezu Ufam Tobie,nie opuszczaj nas.
 matka: 23.04.2021, 13:40
 Sw.Faustyno prosze Cie w intencji cudu uzdrowienia syna. W intencji bezpieczenstwa i blog.Bozego dla dzieci i dla mnie w pomyslnym rozwiazaniu naszych spraw. Dziekuje bardzo.
 Maria: 15.12.2020, 14:55
 Sw.Faustyno prosze Cie o powrot do zdrowia dla Danuty. W intencji otrzymania w calosci dal niej dobr ziemskich i duchowych/pogrom wystepki jej nieprzyjaciol/.Uchron ja i jej rodzine od nieszczesc i wszelkiego zla,epidemii/. Jezu Ufam Tobie.
 matka: 15.10.2020, 14:08
 Swieta Faustyno prosze Cie o wybawienie moich dzieci i ich matki od chorob. W intencji uchronienia nas od nieszczesc i wszelkiego zla/epidemii,niezyczliwosci ludzi,o udaremnienie nekania nas ze strony nieprzyjaciol:S.M.Z.E./.O bezpieczesntwo i blog.Twoje sw.Faustyno w naszych przedsiewzieciach. Dziekuje bardzo.
 Maria: 05.10.2020, 17:01
 Swieta Faustyno prosze Cie o powrot do zdrowia dla Ryszarda,Jerzego i ich ojca. W intencji pomocy Twojej w uchronieniu ich i mnie od nieszczesc,strat i szkod oraz ,nienawisci i zla ze strony kobiety mezczyzny/alkoholika/. Jezu Ufam Tobie.
 matka: 21.08.2020, 14:47
 Swieta Faustyno prosze Cie o zdrowie i pomoc w sprawach motoryzacyjnych dla syna oraz Dary Ducha Swietego w zdaniu egzaminu na prawo-jazdy. W intencji odbycia stazu oraz dodatkowej pracy zawodowqej.O bezpieczenstwo dla dzieci i ich matki. Amen.
 Maria Stec: 31.05.2015, 08:17
 Prosze o modlitwe za siebie, byl byla zawsze wierna Jezusowi i Matce Najswierzej. Prosze o uzdrowienie duchowe dla Adama i Stanislawa, Niny i Zofii. Nadto prosze o laski dla narzeczonych: Rafala i Ali, Moniki i Pawla, Lukasza I Agaty. Niech Bog zagosci w ich zyciu. Maria
 jaa: 19.05.2012, 15:42
 jestem pod wielkim wrażeniem dla fenomenu ŚW. Faustyny
 Ewa: 12.01.2012, 10:47
 Prosze o modlitwe w intencji Józefa , który od dawna nie chodzi do kościoła
 Aldona: 17.09.2011, 13:02
 Matko Boża PANIE JEZU MIŁOSIERNYprosze o miłosierdzie dla nas o pomoc nam błogosławieństwo i opieke dla nas kochajcie nas zawsze Matko miłosierdzia i Jezu miłosierny i nie kaz nas nigdy srogo prosimy dziekuje za Twoja dotychczasową pomoc miłosierdzie i opieke nad nami i prosze pomagaj ochraniaj nas zawsze opiekuj sie naszym zdrowiem bespieczeństwem rodziną naszymi codziennymi duchowymi rodzinnymi sprawami dawaj możliwosci rozwoju i realizacji dzieciom dawaj im i nam lepsza przyszłość dobre możliwości i Twoja pomoc w ich realizacji opiekuj sie nami prowadź nas pomóż aby było już lepiej i prosze o zbawienie kiedyś dla nas wszystkich prosimy O MARYJO BEZ GRZECH U POCZETA MÓDL SIE ZA NAMI KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAMY JEZU UFAMY TOBIE-A.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej