Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Odpowiedź na najważniejsze pytania

Jan Paweł II podkreśla, że "ostatecznej odpowiedzi na każde pytanie człowieka, zwłaszcza na jego pytania religijne i moralne, udziela jedynie Jezus Chrystus. Więcej: sam Jezus Chrystus jest odpowiedzią" (Veritatis splendor, 2).

Odpowiedź na najbardziej dramatyczne pytania o sens życia, cierpienia i śmierci można znaleźć tylko przez przylgnięcie z wiarą do osoby Jezusa Chrystusa, który jest "obrazem Boga niewidzialnego" (Kol 1, 15), "odblaskiem Jego chwały" (Hbr 1,3), "drogą i prawdą, i życiem" (J 14,6). Jan Paweł II podkreśla, że "ostatecznej odpowiedzi na każde pytanie człowieka, zwłaszcza na jego pytania religijne i moralne, udziela jedynie Jezus Chrystus. Więcej: sam Jezus Chrystus jest odpowiedzią" (Veritatis splendor, 2). Stając się prawdziwym człowiekiem, Bóg objawił ludzkości całą prawdę o sobie oraz o sensie życia i powołania każdego człowieka: "Tajemnica człowieka wyjaśnia się naprawdę dopiero w tajemnicy Słowa Wcielonego" (Gaudium et spes, 22); "Poza tą perspektywą tajemnica osobowego istnienia pozostaje nierozwiązywalną zagadką. Gdzież indziej człowiek mógłby szukać odpowiedzi na dramatyczne pytania, jakie stawia sobie w obliczu bólu, cierpienia niewinnych i śmierci, jeśli nie w świetle promieniującym z tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa?" (Fides et ratio, 12).

Skoro Jezus Chrystus objawił całą prawdę o Bogu i o sensie ludzkiego życia, sprawą pierwszorzędnej wagi jest jej poznawanie przez systematyczną lekturę Pisma św., Katechizmu Kościoła Katolickiego, przyswajanie nauki Kościoła, a przede wszystkim przez nawiązanie osobistej relacji z Jezusem Chrystusem w wytrwałej, codziennej modlitwie i w sakramentach oraz przez życie zgodne z zasadami moralnymi i Ewangelią.

"Bogu objawiającemu należy okazać posłuszeństwo wiary" (Dei verbum, 5). Ten akt wiary, zawierzenia siebie objawiającemu się Bogu jest momentem decydującym o wiecznym szczęściu człowieka, o jego zbawieniu: "Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście (...). Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie" (Pwt 30, 5. 19-20). Człowiek ma wolność wyboru i może Boga odrzucić - ale wtedy dokonuje się w jego życiu największy duchowy dramat zniewolenia przez grzech, złe duchy i śmierć. Prorok Jeremiasz w następujących słowach wyraził tragedię odrzucenia Boga przez człowieka: "Niebo, niechaj cię na to ogarnie osłupienie, groza i wielkie drżenie! (...) Bo podwójne zło popełnił mój naród: opuścili Mnie, źródło żywej wody, żeby wykopać sobie cysterny, cysterny popękane, które nie utrzymują wody" (Jr 2, 12-13).

Decyzja wiary w Boga, zawierzenie siebie Bogu angażuje całą osobę i jest aktem, poprzez który człowiek osiąga wolność i niezniszczalne szczęście. Jan Paweł II podkreśla, że wolność "nie tylko towarzyszy wierze - jest jej nieodzownym warunkiem. Więcej, to właśnie wiara pozwala każdemu jak najlepiej wyrazić swoją wolność. Innymi słowy, wolność nie wyraża się w dokonywaniu wyborów przeciw Bogu. Czyż można bowiem uznać, że autentycznym przejawem wolności jest odmowa przyjęcia tego, co pozwala na realizację samego siebie? Akt wiary jest najdonioślejszym wyborem w życiu człowieka; to w nim bowiem wolność dochodzi do pewności prawdy i postanawia w niej żyć" (Fides et ratio, 13).

Autentyczne życie wiarą wyraża się w codziennym zawierzaniu całego swojego życia Chrystusowi w wytrwałej modlitwie oraz w sakramentach pokuty i Eucharystii. Życie wiarą jest także związane z trudem podporządkowywania całego swojego postępowania przykazaniom Dekalogu, Ewangelii i zasadom moralnym. Tylko przez takie życie otwiera się przed człowiekiem droga zbawienia. Pan Bóg mówi nam, że Jego miłość "nie wejdzie w duszę przewrotną, nie zamieszka w ciele zaprzedanym grzechowi" (Mdr 1, 4). Bóg jednak nie pozostawia grzeszników samym sobie. Nieustannie apeluje do nich, wzywa ich do nawrócenia, do przyjęcia daru Bożego miłosierdzia.

Przebaczenie, wyzwolenie z niewoli największych grzechów staje się możliwe tylko mocą Jezusa Chrystusa. Trzeba z całkowitą, dziecięcą ufnością przyjść do Jezusa obecnego w sakramencie pokuty i wyznać Mu wszystkie swoje grzechy. Taka jest istota orędzia miłosierdzia Bożego. Zmartwychwstały Jezus przypomina nam, że jest On "miłością i miłosierdziem samym" (Dz. 1024). Zachęca: "Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jak szkarłat" (Dz. 699); "Większe jest miłosierdzie moje aniżeli nędze twoje i świata całego. (...) Dla ciebie pozwoliłem otworzyć włócznią najświętsze serce swoje i otworzyłem ci źródło miłosierdzia; przychodź i czerp łaski z tego źródła naczyniem ufności. Uniżonego serca nigdy nie odrzucę" (Dz. 1485); "Otworzyłem swe serce jako żywe źródło miłosierdzia, niech z niego czerpią wszystkie dusze życie, niech się zbliżą do tego morza miłosierdzia z wielką ufnością" (Dz. 1520); "Łaski z mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem, a jest nim ufność. Im dusza więcej zaufa, tym więcej otrzyma" (Dz. 1578). Prawdę o nieskończonym Bożym miłosierdziu trzeba z radością przyjąć, żyć nią na co dzień i głosić wszystkim ludziom.

ks. Mieczysław Piotrowski TChr

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 4-2008Wasze komentarze:
 nie ja : 10.10.2008, 13:56
 PANIE I ROZMAWIAM Z TOBĄ , GRZECH MÓJ STRASZNY JAK IŚC DO SPOWIEDZI ŚW WSTYD I STRACH ROZPACZ I ŁZY ,BEZ CIEBIE NIE MA ŻYCIA ,RADOŚCI SERCE UMIERA DUSZA OCZY UŚMIECH. NIE UMIEM ŻYC . UMRZEC STRACH CIEBIE WIĘCEJ NIE ZOBACZYC MATKI TWOJEJ .MIŁOSIERNY PANIE UWOLNIJ MNIE OD ZŁA W KTÓRE POPADŁAM,ULITUJ SIĘ NA DE MNĄ JEEEZUUU KRÓLU WSZECHMOCY wiatr . zaufaj Panu i powtarzaj NIECH SIĘ DZIEJE WOLA TWOJA..I PROŚ ABY NIGDY CIĘ NIE OPUŚCIŁ I ŻEBYŚ TY GO NIGDY NIE OPUŚCIŁA i nie zagubiła się jak ja nieszczesna.
 wiatr: 07.10.2008, 11:27
  Panie ... usta ...milczą ... dusza ...Śpiewa... , gdy ... Twoje Miłosierdzie ...w mojej Duszy ... Dojrzewa ! Gdy ... gwoździe ...wbijają ... moje zmysły ...sprawiedliwości ...Wołają ; czasami się " buntuję " ... gdy ...inny ... w swoim sercu ... zło knuje ... a ja ...je " widząc" ... lament podnoszę ...i Ciebie ...Panie ...o Miłosierdzie ...o MIŁOSIERDZIE ... Proszę ... pokornie ...Panie ...proszę ... ratuj tą ...biedną ...duszę , która od Ciebie ...ciągle oddalona ... choć ... Twoje SERCE ... z tęsknoty za nim ... kona ! ...powrotu ... syna marnotrawnego ...oczekuje ...pokutę ...mu ... przygotowuje ... ale ...Panie ..., czy Nią ..nie pogardzi ..., czy serca swojego ... jeszcze bardziej...nie utwardzi ... myśląc ..., że jest ... " doskonały" ... mądry ...oczytany ... a tak bardzo zagmatwany ! Panie ... pomóż ... biednemu grzesznikowi ... Łaską Swoją.... , Dotknij Miłością ... niech lody Stopnieją ... i serce ludzkie ... ogrzeją ... aby ... TWOJA WOLA ... mogła się WYPEŁNIĆ ...w Pełni ! Amen !
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Damazy Iśw. Damazy I

Modlitwa do św. Damazego IModlitwa do św. Damazego I

Papież, który odnowił i udostępnił rzymskie katakumbyPapież, który odnowił i udostępnił rzymskie katakumby

Papież, który odnowił i udostępnił rzymskie katakumbyTen papież był synem kapłana, a może nawet biskupa

W zasadzie dziewczyna jest lepiej przygotowana do małżeństwaW zasadzie dziewczyna jest lepiej przygotowana do małżeństwa

Wina i łaskaWina i łaska

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej