Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
"Idźcie na cały świat" - potrzeba misji w świecie

     Misje ewangelizacyjne są szerzeniem Ewangelii Chrystusowej na cały świat. Jest to zadanie dla całego Kościoła, aby nieść radosną nowinę o tym, że Bóg nas kocha i pragnie zjednoczyć wszystkich w swej miłosiernej miłości, przebaczając i wzywając do przebaczenia innym nawet najcięższych przewinień. Już Jezus Chrystus wydaje polecenie swym Apostołom, aby szli do ludzi głosić im Królestwo Boże: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem" (Mt 28,19).

     Na początku trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa potrzeba misji jest ogromna. Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice "Redemptoris missio" mówi: "Liczba tych ludzi, którzy nie znają Chrystusa i nie należą do Kościoła, stale wzrasta, a od zakończenia Soboru Watykańskiego II niemal się podwoiła. Dla tej ogromnej liczby ludzi umiłowanych przez Ojca, który dla nich zesłał swego Syna, oczywista jest nagląca potrzeba misji". Papież wielokrotnie udowadnia nam, że misje bardzo mocno leżą mu na sercu. Sam jest nauczycielem i świadkiem miłości szerzonej po całym świecie. Jego liczne pielgrzymki, bardzo mądre decyzje polityczne i społeczne, a także postawa cierpiącego sługi Chrystusa, ogromnie przyczynia się do wzrostu wiary i pokoju we wszystkich zakątkach naszego globu. Jan Paweł II bardzo często powtarza te słowa: "Dopóki mi głosu starczy, dopóty będę wołał: Pokój w imię Boga".

     Papież bardzo mocno wskazuje na rolę młodzieży w Kościele, a co idzie za tym i w misjach. Gdy obejmował stolicę Piotrową wołał do młodzieży: "wy jesteście moją nadzieją, wy jesteście nadzieją Kościoła". Wołanie to ponawia przy każdym spotkaniu z młodymi. W orędziu wydanym na XVII Światowe Dni Młodzieży w Toronto w sierpniu tego roku Ojciec Święty mówi: "Jest to godzina Misji! Chrystus was wzywa, Kościół was przyjmuje, pogłębiajcie refleksję nad słowem Bożym i pozwólcie, aby ono rozjaśniało wasz umysł i wasze serca".

     Należy zauważyć, że misje to nie tylko praca ewangelizacyjna, gdzieś w dalekich krajach. Do pomocy misjom wezwany jest każdy z nas poprzez modlitwę za misje i misjonarzy, a także przez pomoc materialną. Aby podkreślić i ciągle przypominać chrześcijanom o potrzebie niesienia dobrej nowiny tym, którzy jej jeszcze nie znają, powołano Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary. W ramach działania tej instytucji, ustalono dzień 20 października Światowym Dniem Misyjnym i rozpoczyna on Tydzień Misyjny, który ma na celu włączenie do współpracy na rzecz misji wszystkie Kościoły Lokalne.

     Także w naszej diecezji, tydzień ten miał charakter bardzo misyjny; odprawiano w Kościołach parafialnych Msze św. i nabożeństwa w intencjach misji, odbywała się zbiórka pieniędzy na potrzeby misji, które są przecież tak ogromne. Tydzień misyjny miał również oddźwięk w naszym seminarium. Mogliśmy jako wspólnota przyjąć polskiego misjonarza pracującego w Zambii, który opowiadał nam o pracy i życiu w kulturze afrykańskiej. Gościliśmy również księdza kanonika Bogdana Górskiego, proboszcza parafii św. Antoniego, który przewodniczył Mszy św. w intencji misji. Wszelkie potrzeby misji otoczyliśmy gorącą modlitwą poprzez rozważanie różańca i codzienne nasze modlitwy. Aby wesprzeć ewangelizację we wszystkich wymiarach będziemy pomagać także finansowo. Naszym wspólnotowym postanowieniem w związku z Tygodniem Misyjnym, jest utrzymanie jednego afrykańskiego seminarzysty. Jest to nasz dar, przez który pragniemy pokazać chęć włączenia się w misje święte, że nie jesteśmy obojętni i zamknięci na potrzeby naszych afrykańskich braci.

     Uczestnictwo Polaków w Misjach Świętych

Aktualnie w 88 różnych krajach świata pracuje 1991 misjonarzy i misjonarek z Polski. Liczba ta w stosunku do roku 2000 zwiększyła się o 44 osoby. Już od wielu lat największa liczba polskich misjonarzy pracuje w Afryce, a jest ich na dzień dzisiejszy aż 878. Kamerun, Zambia, Kongo czy Rwanda to kraje, gdzie są ich najliczniejsze grupy. W Ameryce Południowej pracuje 776 misjonarzy i misjonarek z Polski, głównie w Brazylii, Argentynie i Boliwii. Spora liczba to także rodacy przebywający w Azji - jest ich 236. Pracują głównie oni w Kazachstanie, Japonii i Izraelu. Jeszcze jednym kontynentem, gdzie misjonarze z Polski stanowią spory procent apostołujących to Australia z Oceanią. Polacy pracują tam głównie w Papui Nowej Gwinei, gdzie jest ich 67 osób.

     Najliczniejszą grupą Polaków decydujących się na wyjazd, aby ewangelizować stanowią ojcowie i bracia zakonni, głównie werbiści, salezjanie oraz franciszkanie. Przyczyną tak częstych wyjazdów może być charyzmat, z którego wynikają takie obowiązki. Jest również spora grupa kapłanów-misjonarzy wywodzących się z diecezji polskich. Pochodzą głównie z południa kraju, przede wszystkim z diecezji tarnowskiej. Nasza diecezja również może poszczycić się powołaniem misyjnym. Ksiądz Mirosław Kwiatkowski obecnie pracuje w Zambii na kontynencie afrykańskim. Jego placówką misyjną jest Mukonczi. Na terenie jego obszaru misyjnego znajdują się 32 kaplice, które obsługuje wraz z drugim księdzem z Polski, który pochodzi z diecezji radomskiej. Kaplice, które są pod ich opieką, znajdują się na ogromnym obszarze, porównywalnym wielkością do naszej diecezji. Zadaniem księdza Mirosława, któremu szczególnie się poświęca, jest tworzenie centrum misyjnego w Mukonczi. Ma być to miejsce, gdzie będzie główny kościół oraz miejsce zamieszkania księży. Tam też będą odbywać się regularne katechezy, a dla podopiecznych będzie to możliwość zdobywania podstawowej wiedzy i umiejętności potrzebnych w życiu. Centrum to jest konieczne, ponieważ niemożliwością jest, aby dwóch kapłanów ewangelizowało tak wielki obszar i otaczało opieką duszpasterską tak dużą liczbę katechumenów.

     Osoba księdza Mirosława Kwiatkowskiego, jedynego misjonarza z diecezji toruńskiej, zostanie szerzej przedstawiona w następnym numerze "Sługi". Otoczmy księdza Mirosława oraz jego współtowarzysza gorącą modlitwą.

     Ksiądz biskup Andrzej Suski wielokrotnie wspominał, że dobrze by było, gdyby znalazło się więcej kapłanów z naszej diecezji powołanych do pracy na misjach, o co powinniśmy nieustannie się modlić. Święty Paweł tak mówił o swojej pracy apostolskiej: "Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi bowiem, gdybym nie głosił Ewangelii" (1 Kor 3, 12-15).


kl. Łukasz Skarżyński


Tekst pochodzi z pisma
Alumnów WSD w Toruniu "SŁUGA" nr 26Wasze komentarze:
 wiatr: 13.09.2008, 12:43
  JEZU ...Panie mój i Królu ... Błogosław ...każdy Dzień i Każdą Chwilę Życia ... Misjonarek i Misjonarzy , Którzy niosą ... Ciebie Samego ... Duszom ludzkim , Twoje ...Święte Słowo .... i Karmią Nim ...głodnych Braci ! Całuję ...ze Czcią ... Dłonie Tych Osób ...Tobie Poświęconych ... oddając Swoje Życie ...dla Innych , Którzy ...troszcząc się o Dusze ... przynoszą Ulgę w cierpieniu ...ciałom ... chorym , głodnym , w których Mieszkasz ... Ty SAM - BÓG ...nasz Pan !
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej