Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Idźcie na cały świat

     Centrum Formacji Misyjnej (CFM) uroczyście obchodziło swoje święto patronalne Cyryla i Metodego.

     Spotkanie rozpoczęła Msza św., którą pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera koncelebrowali liczni duchowni, w tym sekretarz krajowy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. Tomasz Atłas i dyrektor CFM ks. Jan Wnęk. Byli duchowni i świeccy współpracownicy i pracownicy centrum, działacze agend KEP wspierających polskie misje: Miva Polska i Dzieła Pomocy "Ad Gentes" oraz proboszczowie, głównie diecezji warszawsko-praskiej, pomagający CFM w szkoleniu przyszłych "nauczycieli narodów".

     Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, do niedawna sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, przypominał zgromadzonym, że dzieło misyjne nie jest wyłącznie dziełem angażujących się w nie ludzi. - Jest to dzieło zrodzone w wieczerniku zesłania Ducha Świętego, z którego apo- Ś stołowie - misjonarze zostali rozesłani na świat cały - mówił, nawiązując do encykliki "Redemptoris A Missio" Jana Pawłaa II. Arcybiskup zaznaczył, że nasza religia jest wiarą żywego Słowa Bożego, którym jest Syn Boży. - Ta podstawowa obecność Słowa Bożego w osobie Jezusa Chrystusa jest dla nas modelem, który powoduje, iż pierwszym torem misyjnym jest świadectwo naszych osób - mówił. Sam "jako stary misjonarz" zauważył, iż ludzie zapamiętują misjonarzy właśnie przez ich świadectwo - przez to, kim naprawdę są.

     - Będą was wspominać - zwrócił się do przyszłych misjonarzy, kształcących się w CFM - jako osoby, które się w konkretny sposób zachowywały i które albo były wierne temu, co głoszą, albo temu głoszeniu były niewierne. - My - mówił dalej - żyjemy dziś w społeczeństwie relacji wirtualnych, gdzie ludzie się gubią w rzeczywistych relacjach międzyosobowych, natomiast na misjach żyją ludzie, którzy nie znają relacji wirtualnych, ale znają rzeczywiste relacje międzyosobowe - są mistrzami kontaktu, wymiany, komunikacji słownej i niewerbalnej. - To - wyznał Arcybiskup - zawsze mnie zaskakiwało. - Gdy słyszałem charakterystyki naszych współbraci i współsióstr w ustach miejscowych biskupów czy miejscowych księży - to był to opis tak adekwatny i tak rzeczywisty co do ich zwartości, wierności i integralności, że pozwalał odkryć, że ci ludzie mają czucie drugiej osoby. Mówiąc o warunkach, jakie winien spełniać przyszły dobry misjonarz, abp Hoser zwrócił także uwagę na znajomość języka obcego, w zdobyciu której pomaga m.in. kurs w CFM. Spełnienie tego warunku, jak podkreślił ordynariusz, czyni misję łatwiejszą i często dłuższą. - Wyzwaniem dla polskich misjonarzy jest - zaznaczył - żeby na misjach pozostawali. Myśmy się zatrzymali na poziomie 2 tys. misjonarzy, których liczba nie rośnie, bo jest niezwykła rotacja kadr misyjnych. Mniej więcej tyle wyjeżdża, co wraca, m.in. z powodów drugorzędnych - mogliby zostać, ale nie zainwestowali w siebie.

     Na zakończenie kazania ordynariusz praski zachęcił zebranych do zapoznania się z czwartą encykliką Jana Pawła II ..Sla-vorum apostoli". Poświęcona dziełom misyjnym Kościoła encyklika ukazuje nie tylko ogromne znaczenie działalności świętych Cyryla i Metodego - apostołów Słowian, dla kultury i ekumenizmu, ale daje również wskazówki w poszukiwaniach misyjnych. Po Mszy św. zebrani udali się na wspólny posiłek. Uroczystość wpisała się w przygotowania do głównych obchodów jubileuszu dwudziestu pięciu lat działalności CFM, które zaplanowano na 6 maja.

     CFM przy ul. Byszewskiej przygotowuje nowych misjonarzy spośród księży, zakonników i osób świeckich. Tutaj przyszli misjonarze przez 9 miesięcy uczestniczą m.in. w wykładach z antropologii, medycyny tropikalnej, inkulturacji, adaptacji do życia misyjnego oraz w nauce języków obcych. Do dnia dzisiejszego CFM wykształciło 772 misjonarzy. Jednym z pierwszych, którzy przeszli tam szkolenie, jest obecny dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Jan Piotrowski. Z uśmiechem nazywa praskie centrum CFM "misyjnym sercem Kościoła". Zainteresowanym problematyką polecamy stronę www.misje.pl.


Zuzanna Smoleńska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 lutego 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej