Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy osoba świecka może modlić się brewiarzem? Jak go odmawiać?

Podczas tegorocznych wakacji uczestniczyłem w dwutygodniowych rekolekcjach. Bardzo dużo mnie nauczyły. Między innymi codziennie rano odprawialiśmy nabożeństwo Jutrzni. O ile się nie mylę to część brewiarza. Proszę o dokładniejsze informacje na temat brewiarza, czy jako osoba świecka mogę się nim modlić, jak go odmawiać, może coś o historii tej modlitwy. Sebastian

Mój Drogi!

Modlitwa brewiarzowa to przecież obok Eucharystii najważniejsza modlitwa Kościoła, niewyczerpane źródło wiary i pobożności. Ośmielam się twierdzić, że właśnie modlitwa psalmami, brewiarzem najlepiej rozwija naszą wiarę i więź ze wspólnotą Kościoła.

Tradycja modlitwy fragmentami Pisma Świętego, zwłaszcza psalmami, sięga jeszcze czasów apostolskich. Apostołowie przychodzili o określonych godzinach do świątyni, aby wspólnie się modlić. Następnie modlitwa psalmami i wersetami Biblii została rozwinięta i rozpowszechniona przez Ojców pustyni, a więc pustelników i mnichów. Układ modlitw bywał wtedy najróżniejszy. Na przykład: św. Benedykt w swej Regule poleca mnichom odmawiać psalmy w układzie tygodniowym.

Brewiarz przechodził wiele reform. Stał się oficjalną modlitwą księży i zakonników. Był też jednak stosowany przez świeckich, na przykład w formie popularnych w średniowieczu psałterzy. Najpoważniejsze reformy brewiarza to ujednolicenie go po Soborze Trydenckim w 1568, a następnie reforma dokonana przez Sobór Watykański II. Zreformowany brewiarz zaczęto nazywać Liturgią Godzin, bo też o to w tej modlitwie chodzi - by pomagała uświęcać cały czas naszego życia. Psalmy zostały podzielone na cztery tygodnie, a cały brewiarz na cztery tomy. Pierwszy z nich zawiera modlitwy na czas Adwentu i Bożego Narodzenia, drugi na okres Wielkiego Postu i Wielkanocy, trzeci i czwarty to modlitwy okresu zwykłego. Ujednolicono wspomnienia świętych, skrócono nieco poszczególne modlitwy. W efekcie powstał modlitewnik praktycznie dla każdego.

Liturgia Godzin przewiduje pięć modlitw w ciągu dnia. Jutrznię, którą należy odprawiać jako modlitwę poranną, Nieszpory - modlitwę wieczorną, Godzinę Czytań (kiedyś odprawiano ją, zwłaszcza w klasztorach, w nocy, obecnie można ją odmawiać w dowolnej porze dnia), Modlitwę w ciągu dnia (w zależności od pory: przedpołudniowa, południowa lub popołudniowa) oraz Kompletę - modlitwę przed snem.

Do odmawiania wszystkich tych modlitw zobowiązani są kapłani i zakonnicy. Niektórzy z nich - mnisi - mają brewiarz jeszcze bardziej rozbudowany. Lecz modlić się Liturgią Godzin może i w zasadzie powinien każdy katolik, każdy chrześcijanin.

Wcześniej napisałem parę słów o historii brewiarza oraz przedstawiłem obecny układ Liturgii Godzin. Używam tych dwóch określeń zamiennie. Liturgia Godzin to nazwa oficjalna, a brewiarz potoczna.

Wspomniałem, że brewiarzem mogą i powinni modlić się wszyscy katolicy. W każdym razie zauważam wzrastające zainteresowanie brewiarzem. Coraz więcej osób zapytuje o brewiarz i chce się nim modlić. Podczas wakacji, które spędzałem z młodzieżą też modliliśmy się brewiarzem i bardzo się to im podobało.

Liturgia Godzin pozornie może się wydawać modlitwą nudną. Ma ciągle taki sam układ, prawie nic się nie zmienia. Jednak bogactwo tekstów biblijnych ma niesamowitą moc. Przede wszystkim działają psalmy, które są świadectwem wiary swoich twórców i potrafią odpowiedzieć na każdą naszą sytuację życiową. One wprost tchną wiarą - taką głęboką, niezwykłą świadomością wszechogarniającej obecności Boga. Sprawiają, że i w nas taka wiara się budzi.

Modlitwa brewiarzowa sprawowana w grupie ludzi potrafi urzec aspektem wspólnego stawania przed Bogiem.

Wreszcie brewiarz jest doskonałą pomocą we wszelkich kryzysach modlitewnych. Kiedy człowiekowi brakuje słów, kiedy trudno się skupić i zmobilizować do modlitwy spontanicznej, albo kiedy pacierz staje się tylko powtarzaną formułką, brewiarz potrafi być dla nas ostatnią deską ratunku. Jest jak skała, jak fundament, na którym zawsze można na nowo budować przyjaźń z Bogiem. Nic dziwnego że wzrasta zaintąresowanie nim.

W związku z tym zostały opracowane rozmaite wydania Liturgii Godzin, by mogła być dostępna dla wszystkich. Można zakupić pełne wydanie Liturgii Godzin składające się z czterech tomów. Można też nabyć wydanie skrócone do jednego tomu. Dostępne są też modlitewniki z tekstami Jutrzni, Nieszporów oraz Komplety. I te właśnie najbardziej polecam. Życzę rozmiłowania w tej modlitwie. Jest ona skuteczną i doskonałą drogą ku prawdziwej i głębokiej przyjaźni z Bogiem.

Ks. JAN

Wasze komentarze:

Brak komentarzy

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej