Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wspomnienie liturgiczne 19 października

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Jego rodzice, Marianna i Władysław, prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1961 roku uczył się w liceum w Suchowoli. Po maturze w 1965 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Na początku drugiego roku studiów został wcielony do wojska; służbę odbył w latach 1966 - 1968 w jednostce specjalnej dla kleryków w Bartoszycach. Kleryk-żołnierz Jerzy Popiełuszko za wyznawanie wiary był często szykanowany przez przełożonych. Po powrocie z wojska ciężko chorował.

28 maja 1972 roku został kapłanem, przyjąwszy święcenia z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na obrazku prymicyjnym napisał: "Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc". Ostatnim miejscem pracy ks. Jerzego, od 20 maja 1980 roku, była parafia pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Czasem przełomu w życiu tego kapłana stało się lato 1980 roku, niedziela 31 sierpnia. Delegacja strajkujących hutników huty "Warszawa" poprosiła księdza kardynała Wyszyńskiego o przybycie kapłana do huty. Od tego spotkania przy ołtarzu rozpoczęła się duchowa przyjaźń księdza Jerzego z hutnikami i robotnikami.

Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował liczne działania charytatywne. Od 28 lutego 1982 roku w parafialnym kościele odprawiał Msze św. za Ojczyznę (było ich razem 26). Działalność księdza Jerzego sprawiła, że stał się celem niewybrednych ataków ówczesnych komunistycznych władz. Czuł, że grozi mu śmierć. 19 października został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i bestialsko zamordowany. 30 października ciało kapłana odnaleziono w Wiśle, w okolicach Włocławka. 3 listopada pochowano go przy żoliborskim kościele.

Modlitwa za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Boże nieskończenie dobry, który obdarzyłeś błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę łaską wierności kapłańskiemu powołaniu aż do męczeńskiej śmierci, prosimy Cię słowami św. Jana Pawła II:

"Aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie".

Miłosierny Boże, udziel mi, za wstawiennictwem błogosławionego księdza Jerzego tej łaski [wymienić ją], o którą Cię gorąco proszę.

Niech ofiara życia i jego wstawiennictwo u Ciebie przyczynią się do wzrostu chrześcijańskiej wiary, jedności i pokoju w świecie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Twoje życie i męczeństwo przywodzi nam na pamięć rzesze ludzi, którzy w trudnych czasach otaczali ołtarz, by modlić się za potrzebujących, cierpiących i poszukujących nadziei na lepsze jutro.

Jako kapłan wskazywałeś ludziom dobro, które winno być zawsze celem dążeń, wypełnieniem prawa miłości Boga i bliźniego. Umocnieni Twoim nauczaniem, prosimy Cię, nasz nowy Orędowniku, o Twoje wstawiennictwo u Boga, byśmy umieli wyzwalać się od zła i nienawiści.

Prosimy Ciebie, który sam doświadczyłeś w chwili męczeństwa okrucieństwa wód wiślanych, otwórz serca rodaków na potrzeby oczekujących pomocy w dniach katastrofy powodzi. Uproś nam u Boga dar pogody, byśmy mogli bezpiecznie żyć na naszej ziemi.

Wypraszaj rządzącym łaskę odpowiedzialności za podejmowane decyzje, które winny mieć na uwadze przede wszystkim dobro społeczności, której służą.

Uproś wspólnocie narodu polskiego łaskę jedności i solidarności w życiu rodzinnym i społecznym.

Niech za Twoim przykładem wszyscy uczą się, jak miłować każdego człowieka - a Ty przyczyniaj się u Pana do kształtowania naszych sumień, by kierowały się zasadą: Zło dobrem zwyciężaj! Amen.

Modlitwę ułożył ks. Ireneusz Skubiś

Modlitwa o kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś Go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje Imię i zawsze był blisko każdego człowieka wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś Go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na drodze krzyżowej.

Uwielbiamy i dziękujemy Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć Go w poczet świętych, a mnie, za jego wstawiennictwem udziel łaski [wymienic ją], o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Oracowanie - o. Gabriel Bartoszewski OFMCap. - za zgodą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej

Modlitwa do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wasze komentarze:
 Matka : 16.12.2023, 12:41
 Bl księże Jerzy wstawiaj się, upraszaj łaski dla małżeństwa Oli I Piotrka.Wlej w ich serca miłość,
 Agnieszka : 19.10.2023, 06:29
 Bl księże Jerzy Popiełuszko módl się za moją rodziną abyśmy żyli w zdrowiu i miłości do siebie i bliźnich🌹
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej