Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Modlitwa równoczesna

Po przyjściu do wspólnoty pierwszy raz spotkałem się z żywiołową modlitwą równoczesną. Po wezwaniu prowadzącego wszyscy ludzie wokół mnie, głośniej lub ciszej zaczęli jednocześnie wypowiadać lub wyśpiewywać słowa modlitwy. Chciało mi się krzyknąć: ludzie, chwileczkę, nie wiem co mówicie! Po chwili wszystkie słowa złączyły się jakby w jedną pieśń.

Modlitwa równoczesna stała się charakterystycznym znakiem żywego spotkania modlitewnego. Niektórym osobom może wydawać się czymś dziwnym i niezrozumiałym. Zwykle jednak dzieje się to przy pierwszych kontaktach. Po jakimś czasie taka modlitwa jest naturalnym i spontanicznym odruchem. Dzieje się tak, ponieważ umożliwia ona wszystkim obecnym aktywnie budować jedność wspólnoty. Nie sposób być tu tylko słuchaczem. Każdy, indywidualnie i niepowtarzalnie, wnosi trochę koloru do modlitwy całej wspólnoty. Jeśli kiedykolwiek miałeś ochotę wykrzyczeć całemu światu swoją radość lub zmartwienie, to na pewno zrozumiesz taką potrzebę modlącej się wspólnoty, żywiołowo przeżywającej realną obecność Stwórcy na modlitwie i głośno demonstrującej swoją przynależność do Niego.

Modlitwa równoczesna jest również czasem przekraczania bariery własnej nieśmiałości i strachu o reputację. Pamiętam bardzo pobożną i ułożoną dziewczynę, która przez lata przewodziła różnym grupom w mojej parafii. Pojechała pewnego razu z moją wspólnotą na weekendową Oazę Modlitwy i już w piątek trafiła pierwszy raz w życiu na żywą modlitwę równoczesną. Przez cały czas płakała. Opowiadała później, że coś się w niej wtedy wyzwoliło, mogła wreszcie wykrzyczeć chwałę jaka ją otaczała.

W modlitwie równoczesnej osoba modląca się nie próbuje dzielić się z innymi, aby mogli ją zrozumieć, ale stara włączyć się, w zbiorową modlitwę osobistą całej wspólnoty. Żaden pojedynczy głos nie dominuje, a raczej wszystkie zlewają się ze sobą w jedną moc, w jedną wspólnotę, w jedną modlitwę.

Nie powinniśmy jednak dopuścić, aby modlitwa równoczesna stała się mechaniczna lub zastąpiła modlitwę dzielącą się z innymi i wypowiadaną kolejno, a nazywaną potocznie spontaniczną modlitwą litanijną. Ponieważ taka modlitwa jest inspirowana w specyficzny sposób przez Ducha Świętego, może potężnie oddziaływać na klimat całego spotkania.

Podobnie jak modlitwa równoczesna, która jest formą otwarcia się na dary duchowe, a w specjalny sposób na dar języków, tak modlitwa litanijna jest właściwie formą prorokowania, o którym mówi Św. Paweł: "Kiedy się przeto zgromadzi cały Kościół i wszyscy poczną korzystać z daru języków, a wejdą podczas tego ludzie prości oraz poganie, czyż nie powiedzą, że szalejecie? Gdy zaś wszyscy prorokują, a wejdzie jakiś poganin lub człek prosty, będzie przekonany przez wszystkich, osądzony i jawne staną się tajniki jego serca; a tak upadłszy na twarz, odda pokłon Bogu, oznajmiając, że prawdziwie Bóg jest między wami" (1 Kor 14,23-25). Pamiętam świadectwo pewnego ojca, widzącego własnych synów żywo modlących się na spotkaniu. - Od tak dawna - mówił - nie umiem Bogu nic powiedzieć od siebie, wstyd mi, bo oni wypowiadają to co ja powinienem, a nie potrafię..

Na niektórych spotkaniach rozwinęła się forma oddawania chwały w modlitwie dzielenia. Ludzie zaczynają tu chwalić Pana Boga krótkimi wezwaniami; "Ty jesteś Bogiem", "Jesteś dobrym Pasterzem", "Jesteś wszechmocny" - takie okrzyki chwały następujące jeden po drugim przez kilka minut tworzą piękną litanię uwielbienia.

Również psalm szczerze przeczytany, może być wspaniałą inspiracją do dzielenia, kolejno wypowiadanymi fragmentami biblijnymi lub krótkimi wezwaniami wyrażającymi aktualny stan ducha modlących się.

Na spotkaniu bywa również i tak, że najwłaściwszą formą uwielbienia jest cisza. Często, po ożywionym śpiewie lub modlitwie równoczesnej zapada nagle, i każdy odczuwa w niej, obecność i świętość Boga. Nie jest to martwa, pozbawiona życia cisza, ani wynikająca z dezorientacji prowadzącego spotkanie, ale inspirowana i napełniana przez Ducha Św. pełna ledwo zauważalnego drżenia i Bożej chwały. Na spotkaniu modlitewnym pojawiają się takie chwile i nie powinniśmy ich unikać. Wprawdzie spotkanie modlitewne, w swej istocie, nie powinno być zbiorową medytacją ciszy, ale nie polega również na wytworzeniu maksymalnej ilości modlitewnego hałasu. Cisza może, a nawet powinna stać się elementem spotkania modlitewnego, w którym Bóg przemawia w głębi serc.

Wojtek Gałązka

Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik"

Wasze komentarze:
 Mama B : 05.12.2023, 21:31
 Matko Nieustajacej Pomocy proszę cie bardzo miej mojego syna w opiece ichron go i nas przed zlem tego swiata. Proszę o zdrowie dla mojej rodziny. 👏
 Krystyna Jadwiga : 20.03.2023, 19:30
 Matko Boża Nieustającej Pomocy weź nas pod swoją opiekę i wypraszaj nam zdrowie i łaski u swojego syna Jezusa Chrystusa. Chroń nas od nieszczęść i nieprzyjaciół. Pod Twoją Obronę uciekamy się Święta Boża rodzicielko naszymi prośbami racz nie gardzić w pogrzebach naszych ,ale od wszelakich złych przygód racz nas wybawiać. AVE MARYJA. 🙏🙏🙏
 Basia J: 24.04.2022, 10:20
 Matko Nieustajacej Pomocy bardzo cie proszę o zdrowie dla mnie i mojego męża proszę cie o dobre moje wyniki z krwi i usg. Prosze Cie miej nas w opiece.
 Ewa: 05.11.2021, 08:19
  Matko Nieustającej Pomocy, proszę opiekuj się moją rodziną nieustannie. Wskazuj drogę, chroń przed złem, nawracaj, dawaj siłę, uzdrawiaj. Proszę o zdrowie i siłę dla mnie i moich bliskich.
 Renata : 25.04.2020, 16:57
 Matko Nieustającej pomocy proszę cię o zdrowie dla Karoliny i Michała i boże błogosławieństwo na dalsze lata życia z okazji pierwszej rocznicy ślubu. Miej ich w opiece.
 Helena: 05.04.2020, 13:59
 O, Kochaną Matóleńko, bardzo proszę pomóż mi, mojej rodzinie i całemu światu. Jestem pszezębiona, leczasę w domu, bardzo bojasę. Mszą świętą słuchałem I uczęstniła we mszy onłajn w telefone. Kościół w Raduni, obłaść Grodno.
 Mama B : 15.03.2020, 19:50
 Matko Nieustajacej pomocy prosze cie o zdrowie dla mnie i mojego meza. Miej moje dzieci i wnuki w opiece.
 no ..: 30.09.2017, 21:51
  myslę że napewno nie zaszkodzi ,pomimo
wichrów i burz - nawet z wypadnięcia z kursu
drogi, krocz śmiało tak blisko mnie jak możesz
Bo ja zawsze szczęsliwie jestem przy tobie

 Czy..: 16.02.2016, 22:16
  jest to możliwe ,że osoba za którą mocno się modlimy odczuwa to w jakiś sposób? Dziwnie się czuję ,ciągle jakbym miała z tą osobą kontakt.Czy modlitwa może mieć taką moc?

 cos: 20.01.2016, 20:10
  w tym jest że to naprawdę skutkuje...
Tylko modlitwa bywa niezawodna!
i Chwała Bogu!!!
 Tak: 20.02.2015, 23:41
 modlę się każdego dnia za Ciebie...Modlitwa czyni cuda.Chwała Panu bo jest Wielki!!!!
 równocześnie: 14.01.2015, 19:48
  Módl się za mnie , jak ja modlę się za Ciebie każdego dnia. Wiem że tak może byc ; modlimy się równocześnie. Boże Wszechmogący i w Trójcy świętej pogłebiajcie naszą wiarę . A niedowiarstwo w niwecz się obróci. amen.
 Casimir: 19.11.2011, 15:37
 Modlitwa równoczesna czyli modlitwa pragnienia. Pragnienia czegoś, lub kontaktu z Bogiem. Pragnienia miłości: wielorakiej. Pragnienia szczęścia,które jest owocem tej miłości. To szczęście może nam dać wiele owoców. Dlatego człowiek tak szuka tego szczęścia. Niektórzy go nie znajdą i są skazani na upadek. Tym szczęściem,oczywiście- ostatecznym:jest Bóg. O tym musimy zawsze pamiętać.
 kazia: 11.10.2011, 16:46
 od kilku lat spotykam się w Odnowie w Duchu św.,poprzez modlitwy Jezus zmienił moje serce , przez to równiez moje życie Chwała Ci Jezu
 Halina: 17.08.2011, 08:00
 Bylam na duzo pielgrzymkach zbiorowych.Wspolnie modlilismy sie.Byly to piekne przezycia.Prosilam o uzdrowienie bardzo chorej mamy.Zyczenie sie spelnilo. Dzieki Bogu !!!!!!
 andrzej: 07.07.2010, 14:03
 Jezu Maryjo kocham was ratujcie dusze Obietnice: -1 dusza uratowana -1000 bluznierstw wynagrodzonych a im bardziej go kochacie tym jestescie bardziej szczesliwi
 dorota : 05.08.2009, 12:28
  Panie, proszę, błagam dokonuj we mnie i za mnie mocą swej łaski pełni nawrócenia do Czystego aktu Bożej Miłości
 aleksab: 29.08.2008, 21:16
 hmm rozumiem ze tu mowa o modlitwie wieczrernika zaiste piękna to modlitwa :)
 magdalena: 29.08.2008, 19:47
 taka modlitwa równoczesna nazywa się modlitwą wieczernika. szczerze mówiąc zawsze trudno mi się w nią włączyć, ale z pomocą Ducha Świętego pare razy się udało :) ale jednak mimo wszystko wolę modlitwę spontaniczną, w niej czuję się najlepiej :) pozdrawiam ;)
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej