Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Znaczenie Modlitwy Pańskiej "Ojcze Nasz"

W ramach wspólnego powtórzenia katechizmowej wiedzy warto przypomnieć sobie genezę i znaczenie Modlitwy Pańskiej.

Od dzieciństwa doskonale ją znamy jako "Ojcze nasz". Ale raczej nie bardzo uświadamiamy sobie i doceniamy doniosłe znaczenie jej wezwań błagalnych.

Źródłem tej modlitwy są biblijne teksty: Mt 6, 7-15 i Łk 11,1-4. Jest ona podstawą wszystkich modlitw. Jezus podaje siedem próśb, które wskazują hierarchię wartości. Uczy, od czego zacząć, jak prosić i o co warto się modlić. Przy okazji wymienia główne warunki dobrej modlitwy: unikanie gadatliwości, przebaczenie bliźnim, docenienie wspólnoty, rezygnację z własnej woli.

Jednak Jezus nie tylko uczy tekstu i formy nowej modlitwy. Przede wszystkim objawia, kim jest Bóg. I zachęca do przyjęcia właściwej postawy wobec Ojca w niebie. Modlitwa "Ojcze nasz" nie jest więc modlitwą łatwą. Jest to "głębokie wejście w doświadczenie Syna, który składa całkowity dar z siebie" (por. Mt 26, 39. 42). Historia liturgii podaje, że w pierwszych wiekach Modlitwa Pańska była objęta zasadą milczenia {disciplina arcani). Chrześcijanie nie przekazywali jej nikomu spoza swego grona. Bo "jak może mówić do Boga »Ojcze« ktoś, kto nie zjednoczył się z Jego Synem?". Chodzi o to, że w tej modlitwie wyznajemy godność dziecięctwa Bożego, którą otrzymaliśmy przez chrzest, a którą przypomina i ożywia Komunia Święta. Jak widać, niełatwo modlić się tak, jak wymaga Jezus - w Jego Duchu. Niemniej pomnaża On naszą wiarę i posyła nam swego Ducha (Rz 8, 26).

Każdy, kto pragnie w pełni uczestniczyć w Eucharystii, czyli przyjąć Ciało Chrystusa, musi się do tego przygotować. We Mszy Świętej właśnie Modlitwa Pańska rozpoczyna bezpośrednie i ostatnie przygotowania do spotkania z Bogiem w Jego sakramentalnej obecności. W liturgii była obecna co najmniej od IV w., jednak formalnie znalazła się tam na przełomie VI i VII w. dzięki papieżowi św. Grzegorzowi Wielkiemu (540-604). Rozpoczyna ona tzw. obrzędy Komunii Świętej.

Modlitwa Pańska definiuje moralną postawę, z jaką wolno przyjmować Ciało Chrystusa. Niezwykle ważny jest zewnętrzny wyraz tej modlitwy. Ma on wartość ewangelizacyjną. Uczniowie uważnie obserwowali modlitwę Jezusa. Byli z Nim na co dzień. Podobnie jest dzisiaj: przyglądają się nam domownicy, z którymi dzielimy chleb powszedni, ale nie dzielimy Chleba Eucharystycznego. Nie słuchają tego, co mówimy - ale patrzą, co czynimy. Z bliskości i obserwacji rodzi się wpływ niewerbalny. Dlatego nie mów, co trzeba zrobić - pokaż, że już to robisz. Taki jest zobowiązujący sens poszczególnych wezwań modlitwy "Ojcze nasz".

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 11 grudnia 2011

Wasze komentarze:
 Zofia: 19.04.2023, 11:54
 Boże prosze miej w opiece mego męża w opiece podczas operacji.prosze daj dobre ręce chirurgowi
 Asia: 20.02.2022, 22:13
 Proszę o pomyślny przebieg mojej operacji w dniu jutrzejszym, najświętsza pani miej pieczę nade mną, strzeż mnie aniele stróżu Amen.
 Marysia: 20.01.2022, 19:01
 Proszę o pomyślną operację dla Julci❤
 Małgorzata : 27.05.2021, 14:04
 Jezu ufam Tobie
 Alicja : 18.05.2021, 08:01
 Panie Boże, moja ukochana mama ma dzisiaj operację proszę wstaw się za nią, prowadź lekarzy aby operacja się powiodła i aby wróciła do zdrowia. Ojcze Swęty i Ty Maryjo błagam o opiekę podczas operacji nad moja mama Maria. Spraw aby nie cierpiała
 Kruszyna: 11.01.2018, 15:16
 Kochani to jest mozliwe ! Zlaczyc sie z Bogiem sakramentalnie to otworzyc sie na Boga Przebaczajac wszystkie winy wobec nas zawinione - mysla slowem uczynkiem czy zaniedbania Milosci - On Przyjdzie z Radoscia i Miloscia Otoczy i to co ciezkie stanie sie lekkie Czego Wam zycze Oddana Milosci JEGO
 LeeSin: 08.12.2016, 17:00
 Ale tu ciemno, nic nie widzę :(
 krzysztof: 10.08.2016, 22:41
 boze napelnij moja rodzine wiara nadzieja i milosca
 krzysztof: 10.08.2016, 22:40
 boze napelnij moja rodzine wiara nadzieja i milosca

 Ewa: 01.12.2013, 15:48
 Boże przyjmij moja modlitwę w intencji mojego syna Adama. Boże, przymnóż mu wiary, a wierze,że tylko tak może zmienić się jego życie. Jezu ufam Tobie.
 Casimir: 09.05.2012, 12:32
 Ojcze nasz-Modlitwa Jezusa i nasza,tylko nie wiadomo czy ludzie się jednoczą z tą modlitwą, tak jak to czynił Jezus. Czy zdolni są przebaczyć drugiemu,a on czy zdolny jest ustąpić ze wszelkiej zawiści do innych? Czy zanosi właściwe prośby tak dla siebie jak i dla innych? Czy w czasie modlitwy ustępuje złość jego do przeciwnika? Jeżeli nie wypełnia tych warunków nie wyobrażam sobie prawdziwej modlitwy.
 Czesław: 12.04.2012, 20:31
 Boże nie opuszczaj mnie i moich synów! Wskazuj drogę! Ześlij Aniołów na pomoc
 Kinia: 14.02.2012, 20:48
 Swoim przykladem wiele mozemy nauczyc innych.Prosmy dobrego Boga o laske szczerej modlitwy,o czyste serce... Jezu ufam Tobie.
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej