Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co to jest modlitwa

Youcat to katechizm dla młodych przygotowany na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. Oparty jest na "dużym" Katechizmie Kościoła Katolickiego, wstęp do niego napisał papież Benedykt XVI. Youcat stał się prawdziwym wydarzeniem zwracając uwagę nie tylko nowoczesną i atrakcyjną formą, ale przede wszystkim swą znakomicie przygotowaną treścią, bowiem w sposób przystępny a zarazem bardzo ciekawy i głęboki przedstawia naszą wiarę.

Katechizmowy wykład o modlitwie już sam w sobie jest prawdziwą szkołą modlitwy, fascynującym przewodnikiem po modlitwie chrześcijańskiej. Chcemy przybliżyć ten wspaniały tekst czytelnikom "Wieczernika". W kolejnych numerach będziemy przytaczać i omawiać poszczególne punkty części IV Youcat. Zapraszamy (red).

Modlitwa to zwrócenie się sercem ku Bogu. Kiedy człowiek się modli, wchodzi w żywą relację z Bogiem.

Modlitwa to wielka brama do wiary. Kto się modli, nie żyje już więcej dzięki sobie, dla siebie i swoją własną siłą. Wie, ze istnieje Bóg, do którego należy się zwracać. Człowiek modlący się coraz bardziej zawierza się Bogu. Już teraz szuka więzi z Tym, z którym pewnego dnia spotka się twarzą w Twarz. Dlatego do życia chrześcijańskiego przynależy wysiłek codziennej modlitwy. Jednak nie można nauczyć się modlić, tak jak uczy się techniki. Choć dziwnie to zabrzmi: modlenie się jest darem, który otrzymujemy przez modlenie się.

Brama do wiary? Czy do wiary trzeba wchodzić? Przecież - żeby wejść, żeby zacząć się modlić - trzeba już wierzyć! A jednak: wiedzieć, że jest Bóg, nawet wiedzieć, że można się z Nim spotkać w modlitwie - to jeszcze nie znaczy: wierzyć. Wiara to "żywa relacja", to więź i zaufanie. Relacja niezwykła, bo z samym Bogiem - ale rozwijająca się podobnie jak nasze międzyludzkie kontakty. Więź, która rośnie w miarę ilości spotkań, rozmów, wspólnie przeżytych wydarzeń, wspólnie rozwiązanych spraw, wspólnie pokonanych trudności...

"Nie możemy wierzyć w Boga, którego nie znamy. A poznać Go tak naprawdę możemy przez modlitwę - najlepszy sposób BYCIA :)" (Iwona)

Żadnej osoby nie poznam tylko z opowieści, bez BYCIA razem. Tym bardziej, jeśli ta relacja dotyczy Boga: mieć o Nim pewne informacje, nawet sprawdzone i z pewnych źródeł - to dopiero wstęp do decyzji, żeby się z Nim... spotkać! Czyli - pokonać bariery, zaryzykować osobistą rozmowę, odkryć w Nim Osobę i... zwrócić się do Niego sercem. Zaangażować uczucia!

Poznawanie Boga sprawia, że przychodzimy do Niego coraz ufniej, uwalniani stopniowo od lęku, obaw przed przyszłością, dręczącego zatroskania o bieg spraw. Skąd ta wolność? Z pewności, że Jego dłoniom można powierzyć wszystko, bo On jest dobry, miłosierny i łaskawy, nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy [Ps 103, 8]. Taki właśnie daje się poznać w modlitwie.

Poznawanie Osoby Boga fascynuje i budzi tęsknotę. "Sama myśl spotkania z Ojcem twarzą w Twarz i rozmowy, łask i możliwości podziękowania za radość i cierpienie, które też wiele mnie uczy, daje tak wiele radości i jest tak niewyobrażalna, że nie sposób nie zatrzymać się czytając to..." (Dorota)

Pragnienie spotkania i tęsknota za Bogiem, który odsłania w modlitwie swoją Twarz i tętniące miłością Serce, motywuje do wysiłku. Znalezienie czasu, miejsca, warunków na takie wyjątkowe Spotkanie wymaga często rezygnacji, mobilizacji, poświęcenia. Ale w modlitwie rodzi się żywa relacja - miłość! Ile jest w stanie poświęcić ten, kto kocha i tęskni?...

Uczyć się modlitwy, to uczyć się Boga. Jego reakcji na wydarzenia, Jego uczuć, Jego pragnień. Uczyć się modlitwy, to uczyć się siebie przed Nim... swoich reakcji na wydarzenia, swoich uczuć, swoich pragnień. Nie da się opanować modlitwy jak zestawu zasad i praw ani jak obsługi urządzenia! To nie jest przyswajanie metod medytacji, technik relaksacyjnych, sztuki oddychania...

Jeśli osoby "uczę się" przez spotkania, bycie razem i działanie razem - to Boga "uczę się" przez modlitwę...

s. Rita od Chrystusa Sługi
Tekst pochodzi z pisma
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik" nr 181

Wasze komentarze:
 Ania: 03.09.2021, 16:05
 modlitwa to rozmowa, pacierz i przywitanie zpanem bogiem.
 martyna: 03.03.2019, 16:29
 modlimy się
 bartek: 10.01.2016, 17:39
 Modlcie sie , a pklecak ktory niesiecie robi sie lzejszy
 Boromeusz: 02.01.2016, 12:11
 Po co wymyślono modlitewniki? Dla ciemnego narodu, który BEZMYŚLNIE klepie paciorki na zasadzie patataj patataj patataj, potem imię ojca i syna i już czuje się w łasce uświęconej :) Potem, znowu można sączyć jad i obgadywać złe prowadzenie innych, nie widząc własnej belki w oku.
 alek: 22.11.2014, 08:27
 Proszę o modlitwę. Jestem w tragicznej sytuacji....
 Julia : 06.11.2014, 21:24
 Za dużo Tego a nic nie zrozumiałam :(
 Irena: 30.08.2014, 22:26
 Modlcie się,nawracajcie się,nie bójcie się,nie jesteście sami,-ja już to zrobiłam i czuję że naprawdę nie jestem sama-dzięki modlitwie uwierzcie mi,mam lżejsze życie--Dzieki ,o Boże dzięki ,Dzieki,Matenko Borza,dzięki--Proszę uwierzcie mi.
 Irena: 30.08.2014, 22:24
 Modlcie się,nawracajcie się,nie bójcie się,nie jesteście sami,-ja już to zrobiłam i czuję że naprawdę nie jestem sama-dzięki modlitwie uwierzcie mi,mam lżejsze życie--Dzieki ,o Boże dzięki ,Dzieki,Matenko Borza,dzięki--Proszę uwierzcie mi.
 Anonim: 05.01.2014, 14:52
 Mam nadzieję że moja modlitwa stanie się jeszcze gorliwsza niż do tej pory. Gratuluję założycielom tej strony , pięknie piszecie o wierze i nie tylko.Dziękuje;)

 marek: 25.03.2013, 05:02
 modlmy się..
 Casimir: 08.01.2013, 20:06
 Moja modlitwa czyli rozmowa z Bogiem,ze Świętymi,z Matką Najświętszą jest dla Mnie jak oddech świeżym powietrzem. Komu tego brakuje ten nie doceni tego. Jest to zbliżenie się do Boga jak człowiek do człowieka-oczywiście,na miarę człowieka.
 Casimir: 08.01.2013, 20:02
 Moja modlitwa czyli rozmowa z Bogiem,ze Świętymi,z Matką Najświętszą jest dla Mnie jak oddech świeżym powietrzem. Komu tego brakuje ten nie doceni tego. Jest to zbliżenie się do Boga jak człowiek do człowieka-oczywiście,na miarę człowieka.
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej