Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Antyfona

     Modlitwa to stanięcie przed Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym. Dla Św. Franciszka z Asyżu i wszystkich jego naśladowców Bóg, z którym spotykamy się na modlitwie, jest najwyższym Dobrem i najpełniejsza Miłością.

     Antyfony dnia i nocy

     Bóg-Miłość, Stwórca całego świata, zaprasza nas do przyjęcia synowskiej postawy braterstwa z Chrystusem, z członkami własnej rodziny, ze wszystkimi ludźmi, a także z innymi stworzeniami ożywionymi i nieożywionymi. W przyjęciu takiej postawy powszechnego braterstwa o kosmicznym zasięgu, gdzie w centrum zawsze jest relacja do Osoby Jezusa Chrystusa napełniona miłosnym darem Ducha Świętego, mogą nam pomóc ćwiczenia duchowe, które nazwałem Antyfoną dnia i Antyfoną nocy.

     Dlaczego antyfoną?

     Słowo "antyfoną" kojarzy się z krótkim refrenem przeplatającym psalm, śpiewanym w czasie liturgii Eucharystii, bądź refrenem recytowanym lub śpiewanym na przemian przez dwa chóry po wersetach psalmu w czasie wspólnotowych modlitw Liturgii Godzin w zakonnych kościołach czy kaplicach.

     Greckie słowo antifonos oznacza kogoś, kto odpowiada. Zatem słowo to wydaje się najpełniej odzwierciedlać postawę człowieka, który patrząc na świat jako dar Boży odpowiada radosnym i pełnym pokoju uwielbieniem Boga Najwyższego.

     Takie uwielbienie przeplatające całe życie chrześcijanina rodzi w nim dobre nastawienie do wszystkiego, co czeka na niego w konkretach dnia codziennego. Dzięki temu można wyjść z melancholii szarej rzeczywistości, niczym robak zżerającej ostatnie okruchy radości. Rozumiał to bardzo dobrze św. Franciszek, który sam najpierw ułożył Pieśń słoneczną {Pochwałę stworzeń), a potem często modlił się nią i zachęcał innych, by czynili tak samo. Znajdujemy tego świadectwo w Zbiorze asyskim, gdzie autor wkłada w usta Biedaczyny z Asyżu takie słowa: "Rano, gdy słońce wstaje, każdy człowiek powinien wysławiać Boga, który je stworzył, ponieważ przez nie oczy nasze mają światło dnia; a wieczorem, kiedy nadchodzi noc, każdy człowiek powinien wysławiać Boga z powodu innego stworzenia - brata ognia, ponieważ dzięki niemu nasze oczy mogą widzieć w nocy".

     Na czym więc polegają ćwiczenia duchowe nazwane Antyfoną dnia i Antyfoną nocy"?

     Antyfona dnia

     Kiedy rano wstaniesz, zanim zaczniesz odmawiać poranny pacierz, który przez rutynę może stał się już dla ciebie tylko obowiązkiem wobec Pana Boga, podejdź do okna i jeżeli pogoda pozwala, otwórz je. Następnie z podniesionymi w górę rękoma zacznij mówić:

     Najwyższy wszechmogący, dobry Panie,
     Twoja jest sława, chwała i cześć,
     i wszelkie błogosławieństwo.
     Tobie jednemu, Najwyższy,
     one przystoją i żaden człowiek
     nie jest godny wymówić Twego Imienia.
     Pochwalony bądź, Panie mój,
     ze wszystkimi Twoimi stworzeniami,
     szczególnie z panem bratem słońcem,
     przez które staje się dzień
     i nas przez nie oświecasz.

     W takiej postawie modlitewnej trwaj przez ok. pięć minut. Zwracając uwagę na każde słowo, powtarzaj powyższą modlitwę. Potem możesz przejść do praktykowanego przez siebie pacierza.

     Antyfona nocy

     Zanim udasz się na nocny spoczynek, uczyń podobnie jak rano. Słowa tym razem niech będą następujące:

     Pochwalony bądź, Panie mój,
     przez brata księżyc i gwiazdy,
     ukształtowałeś je na niebie
     jasne, i cenne, i piękne.
     Pochwalony bądź, Panie mój,
     przez tych, którzy przebaczają
     dla Twej miłości i znoszą słabości
     i prześladowania.
     Pochwalony bądź, Panie mój,
     przez siostrę naszą śmierć cielesną,
     której żaden człowiek żywy
     uniknąć nie może.
     Chwalcie i błogosławcie mojego Pana,
     i dziękujcie Mu,
     i służcie z wielką pokorą.

O. Bogdan Kocańda OFMCorw

Rycerz Niepokalanej
Kwiecień 2002 r.

   

Wasze komentarze:
 hmm: 02.05.2015, 12:38
 :)
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Pełna wersja | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej