Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Skąd pochodzi modlitwa Pod Twoją obronę?

Kiedy trzy lata temu przyjechałem po raz pierwszy do Polski, bytem zdziwiony, widząc ludzi modlących się do Matki Bożej słowami: Pod Twoją obronę. Nie można było nie zauważyć, że pochodząca z serca wiara Polaków wypływa na ich usta i zwraca się do Maryi.

Pod Twoją obronę, Panno chwalebna

Skąd pochodzi modlitwa Pod Twoją obronę? Czy to modlitwa polska? Czy inne narody tez modlą się tymi słowami? To ciekawe, ale i prawosławni, i katolicy, i kopci z Etiopii, i wierni starych Kościołów Wschodu - wszyscy ją odmawiają. Powstała prawdopodobnie dopiero po czasach apostolskich, bo w Piśmie Świętym jej nie znajdujemy. Ale kiedy? Gdzie?

Zagadka zaczęła się rozwiązywać dopiero w naszym wieku, gdy pewien angielski naukowiec znalazł w bibliotece Manchesteru bardzo stary papirus egipski z HI wieku po Chrystusie. Papirus ten był trochę zniszczony, ale można było przeczytać na nim tę napisaną po grecku najstarszą modlitwę świata skierowaną do Maryi. Stwierdzono więc, że kult maryjny rozpoczął się prawdopodobnie w Egipcie. Tamtejsi chrześcijanie byli zatem pobożnymi przewodnikami w tym kulcie. Dali nam przykład, za który powinniśmy być im wdzięczni.

Pod Twoją obronę to modlitwa, którą do Bogurodzicy kieruje wspólnota. Mówimy bowiem zawsze w liczbie mnogiej; nie: ja uciekam się, ale: my uciekamy się, nie: moje prośby, ale: nasze prośby, nie: Pani, Orędowniczko moją ale: nasza itd. Taka modlitwa płynąca z wielu serc tworzy wspólnotę i umacnia wiarę. Nie jest to prywatna modlitwa jednostki, lecz prośba całego Kościoła. Kościół święty zwraca się do Bożej Rodzicielki, uznając w niej własną Matkę. Modlitwa ta jest pierwszą skierowaną do Maryi prośbą Wierni byli zatem przekonani, że Maryja jest w niebie obok Chrystusą że słyszy nasze błaganią że nie gardzi naszymi prośbami i za nami się wstawia. Kościół więc w tym prostym akcie zawierzenia zwraca się do swojej Matki z całą ufnością.

Kierując taką modlitwę do Maryi, wyznajemy, że odgrywa Ona szczególną i tylko Jej wyznaczoną rolę w Bożym planie zbawienia Rzeczywiście Maryja wstawia się za nami i współpracuje ze Zbawicielem. W modlitwie tej zwracamy się do Matki Bożej słowami: "Od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać". Podobną prośbę wypowiadamy w Modlitwie Pańskiej: "Ojcze nasz... zbaw nas ode złego". Prośby kierowane do Bożej Rodzicielki w niczym nie pomniejszają próśb przedkładanych Bogu Ojcu, podkreślają natomiast, że każda modlitwa do Matki Bożej bierze swój początek z Modlitwy Pańskiej. Maryja jest przecież całkowicie skierowana ku Bogu i do Niego nas prowadzi.

Chrześcijanie egipscy nadali Maryi dwa tytuły świadczące o wielkim dla Niej szacunku. Po pierwsze, nazwali Maryję Bożą Rodzicielką - Theotokos. Ona jest Matką nie tylko Jezusa - Człowieką ale Matką która zrodziła samego Boga. Bo Bóg chciał mieć ludzką matkę, aby być człowiekiem między nami i nas zbawić. Maryja z Nazaretu urodziła Osobę, która jest Bogiem. Ta wielka tajemnica jest zawarta w tytule Bożej Rodzicielki. Po drogie, w tej cudownej modlitwie Egipcjanie nazwali Matkę Boga Dziewicą. Maryja jest tym wielkim znakiem, który Pan Bóg zapowiedział przez proroka Izajasza. Dziewictwo Maryi jest więc znakiem cudownej obecności Boga między nami i jednocześnie Jej darem ofiarowanym Bogą znakiem całkowitego zawierzenia. Wyznając, że Ona jest Dziewicą lub zawsze Dziewicą (aeiparthenos), jak mówili greccy Ojcowie, uwielbiamy Bogą który wielkie rzeczy uczynił, i błogosławimy przez samego Boga błogosławioną Maryję: "Panno chwalebna i błogosławiona".

Łacińska wersja modlitwy Pod Twoją obronę kończy się tym właśnie wezwaniem. Ale Polacy entuzjastycznie dodają kolejne zawołania: "O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza"... Całe zdanie jest pełne mocnych teologicznych słów.

A co na przykład oznacza Orędowniczka? Oznacza adwokatkę. Bo Maryja dzięki swemu posłuszeństwu jest adwo- katką Ewy, jak powiedział Ojciec Kościoła - św. Ireneusz. Maryja kocha Ewę, która bardzo cierpiała z powodu grzechu pierworodnego. Jej dzieci, Kain i Abel, zadali jej dużo bólu. Można więc teraz powiedzieć: "Nie martw się, biedna, smutna Ewo! Maryja jest twoją Adwokatką twoją Orędowniczką, twoją Obroną". Pod obronę Maryi ucieka się Ewą a wraz z nią uciekamy się także my, jej dzieci. Maryja jest naszą Pocieszycielką naszą Pośredniczką. Ona pragnie zjednoczyć nas z Chrystusem, z Nim nas pojednać, gdyż uznaje nas za swoje własne dzieci.

Pod Twoją obronę jest bardzo ważną modlitwą którą Polacy powinni się chlubić. "Po wojnie nowa świecka władza dużo nam wzięli - powiedział mi pewien profesor sztuki z Warszawy - ale nie potrafili zabrać nam naszej maryjności". I tak długo, jak długo Polacy będą maryjni, nie utracą nadziei, gdyż widzieć ją będą w Maryi.

KS. EMILIO CARDENAS SM
Różaniec nr 553/554

Wasze komentarze:
 marzena aneta: 10.11.2022, 04:04
 Pod Twoją Obronę Maryjo kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej