Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Marian Sawa - Via Crucis

Urodzony 12 stycznia 1937 roku w Krasnymstawie Marian Sawa (zm. 27 kwietnia 2005 w Warszawie) należy do najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Był również wspaniałym, koncertującym organistą oraz pedagogiem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie organów (u prof. F. Rączkowskiego) i kompozycji (u prof. K. Sikorskiego).

Bogata, bo licząca około 800 utworów, twórczość kompozytorska Sawy obejmuje pięć koncertów organowych, Assemblage na orkiestrę symfoniczną, setki utworów na organy solo i dla dwóch wykonawców, utwory fortepianowe, klawesynowe, muzykę kameralną na instrumenty smyczkowe i dęte z towarzyszeniem organów lub fortepianu, setki utworów chóralnych a cappella i z towarzyszeniem organów oraz szereg form oratoryjno-kantatowych.

Znakomita część jego twórczości była inspirowana religią chrześcijańską. Twórczość sakralna obejmowała utwory wokalno-instrumentalne, na chór a cappella, a nawet instrumentalne (np. Sonata Eucharystyczna na 3 puzony i organy). Liczna twórczość chóralna powstała w wyniku współpracy z Tadeuszem Olszewskim i jego "Warszawskim Zespołem Chorałowym", jak i dla chóru ATK (obecnie UKSW) pod dyrekcją ks. prof. Kazimierza Szymonika.

I właśnie Chór Uniwersytetu Katolickiego Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest jednym z wykonawców Via Crucis (Drogi Krzyżouuej), kompozycji wokalno-instrumentalnej M. Sawy powstałej w 1999 roku na zamówienie Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Oprócz chóru oratorium wykonują głosy solowe: sopran, baryton, głos recytujący i orkiestra instrumentów dętych. Utwór został nagrany na płytę CD (wydaną przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w jubileuszowym roku 2000).

Godzinne dzieło wokalno-instrumentalne Droga Krzyżouua M. Sawy powstało z inspiracji księdza kanonika Ryszarda Juraka, proboszcza parafii Świętej Rodziny na Czubach w Lublinie i dyrektora Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki płk. Włodzimierza Liśkiewicza. Ksiądz kanonik R. Jurak był także mecenasem realizacji dzieła. Wyboru tekstów dokonał ks. Kazimierz Szymonik. To unikalne dzieło poprzez muzykę stara się zgłębić tajemnicę, którą zwiastuje Słowo.

Teksty (wszystkie w języku polskim) są zaczerpnięte głównie z Ewangelii, z ksiąg Proroków oraz Psalmów. Jest także kilka odniesień do nauczania Jana Pawła II, zwłaszcza o sumieniu, a także zaczerpniętych z Dzienniczka św. s. Faustyny. Modlitwy mają swoje wzory w liturgicznych oracjach Kościoła, a końcowe śpiewy adoracyjne przy każdej stacji nawiązują do odprawianej w parafiach drogi krzyżowej. Bowiem założeniem kompozytora było stworzenie raczej misterium niż utworu koncertowego. Forma dzieła przypomina nabożeństwo drogi krzyżowej, którą można przedstawić w następujący sposób:

- zapowiedź stacji (partia recytatora),
- rozważanie tajemnicy kolejnej stacji (soliści: słowa Jezusa śpiewa baryton, a Matki Bożej - sopran, chór, orkiestra),
- modlitwa kończąca stację (recytator) i śpiew ado- racyjny (chór a cappella).

Oratorium składa się z 16 części: prologu, 14 stacji oraz epilogu. "Kompozytor w pełni ilustruje tekst muzyką, a słowa posiadają decydujący wpływ na przebieg melodii i brzmienie całego zespołu. Muzyka w sposób doskonały obrazuje wydarzenia rozgrywające się podczas drogi Jezusa na Golgotę"

"Muzyka Mariana Sawy jest czytelna choć pełna zadumy, refleksyjna, urzekająca głębią wyrazu. Przez zastosowanie skali arabskich nawiązuje do miejsc świętych w Palestynie. Urzeka bogactwem i równocześnie prostotą środków. Jest spójna w formie i wypływająca z tekstu, eksponująca bogactwo jego mistycznych odcieni" Dzieło kompozytora Via Crucis jest nie tylko oratorium o Męce Pańskiej, ale bardzo pięknym w formie i pogłębionym przez muzykę wielkopostnym nabożeństwem drogi krzyżowej, wysławiającym mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, przez które dokonało się odkupienie.

Słowa rozważań mogą posłużyć do odprawiania indywidualnej drogi krzyżowej. Ale można też, słuchając dzieła M. Sawy w Internecie na platformie społecznościowej YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=9CPAO8hy3GQ), medytować tajemnicę odkupienia dokonaną przez naszego miłosiernego Zbawiciela.

Marian Sawa, Via Crucis na sopran, baryton, głos recytujący, chór mieszany i orkiestrę instrumentów dętych.

Wykorzystane publikacje: B.Ł. Kozłowski, "Via Crucis" Mariana Sauuy. Analiza muzykologiczna uu aspekcie wykonawczym, pr. mgr., UKSW, Warszawa 2001; M.T. Łukaszewski, L.M. Górecki, Sawa Marian, w: Kompozytorzy polscy 1918-2000, t. 2: Biogramy, red. M. Podhajski, Gdań- sk-Warszawa 2005, s. 872-876; "Musica Sacra Nova" 2012, nr 5, red. M. Łukaszewski (numer poświęcony Marianowi Sawie); Towarzystwo imieniem Mariana Sawy: http://mariansawa.org (dostęp 22.04.2018); Marian Sawa, Droga Krzyżowa - oratorium, nagranie na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=9CPAO8hy3GQ (dostęp 21.04.2018); Marian Sawa, Droga Krzyżowa - oratorium, okładka płyty CD (nr katalogowy: COPWP 19, nakład wyczerpany), http://caritas.wp.mil.pl/pl/122.html (dostęp 23.04.2018).

ks. Dariusz Smolarek SAC, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii-muzykologii; adiunkt w Katedrze Polifonii Religijnej Instytutu Muzykologii KUL, wykładowca muzyki kościelnej i emisji głosu w WSD Księży Pallotynów w Ołtarzewie; członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych

ks. Dariusz Smolarek SAC

Tekst pochodzi z Kwartalnika Pollotyńskiego
Apostoł Miłosierdzie Bożego
Lipiec-Sierpień-Wrzesień
nr 3 2018Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Robert z NewminsterRobert z Newminster

Modlitwa do św. Roberta z NewminsterModlitwa do św. Roberta z Newminster

ks. Emil Kapaunks. Emil Kapaun

Lepiej być żywym tchórzem niż martwym bohateremLepiej być żywym tchórzem niż martwym bohaterem

Nadchodzi Harmagedon (Ap 16,10-16)Nadchodzi Harmagedon (Ap 16,10-16)

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 25-37)Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 25-37)

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej