Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Człowieku, naucz się tańczyć! bo Aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić

Trzy tysiące lat temu Król Dawid wzywał: "Chwalcie Go bębnem i TAŃCEM...". Dzisiaj chwalimy Boga poprzez różne style muzyki: od muzyki chóralnej do wręcz mocnego rocka. Natomiast możliwość oddawania chwały Najwyższemu przez taniec jest wciąż mało znanym tematem.

A przecież Bóg stworzył nas niejako istoty czysto duchowe, ale jako unikalne połączenie ciała i ducha. To dopiero grzech pierworodny spowodował to rozdarcie. Utracona harmonia okazała się możliwa do odbudowania jedynie poprzez Wcielenie Boga. Bóg stając się człowiekiem sprawił, że ciało przestało być już tylko "siedliskiem grzechu", lub czasowym "ubrankiem" dla duszy. Wierzymy w "ciała zmartwychwstanie". Nasze ciało także zostało zaproszone do Raju - by tam kiedyś śpiewać i tańczyć przed Bożym Obliczem.

W tej perspektywie wieczności zapraszamy na Warsztaty Tańca, by wspólnie doświadczać już dziś tego, co czeka nas po drugiej stronie historii naszego życia...

Już od pięciu lat odbywają się w parafii Św. Jadwigi w Krakowie Warsztaty Tańca organizowane przez Katolickie Centrum Kultury. Od początku Warsztaty te prowadzi Yara Kupper, ostatnio wraz z Alicją Liburą-Gil (wywiad z Yarą Kupper ukazał się w JŻ nr 18 - przyp. red.). Yara jest fińską tancerką i choreografką pochodzenia peruwiańskiego, zamieszkałą w Brukseli. Naukę pobierała w czołowych ośrodkach baletu oraz tańca współczesnego (m. in. National Ballet of Peru, Houston Ballet Academy, Texas Ballet, Helsinki Dance Academy, Centre de la Dance przy Operze Paryskiej). Jest współzałożycielką grupy tańca przy Europejskiej Fundacji Artystów Chrześcijańskich (Creative Art's Europę). Swą karierę, talent i profesjonalizm postanowiła oddać na chwałę Tego, który jest Dawcą wszelkich darów.

Podczas Warsztatów, obok szlifowania techniki (elementy tańca współczesnego i jazzowego), uczestnicy mają okazję zapoznać się z tym, co Biblia mówi na temat tańca, a także praktycznie doświadczyć, że do modlitwy uwielbienia zaproszona jest nie tylko nasza dusza, ale i ciało.

Yara i Alicja w maju 2002 r. przyjęły zaproszenie do poprowadzenia Warsztatów w Paryżu przez ... polską wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym - Arka. Ich uczestnikami byli rodacy mieszkający w Paryżu oraz Francuzi (Spotkania wspólnoty Arka w Paryżu odbywają się w kościele Wniebowstąpienia NMP, Place St Honore, w każdy piątek o godz. 20.00).

MACIEJ, 27 lat, wspólnota Emanuel Ruchu Światło Życie, Katowice

Któż na Ziemi tańczy? Tańczą dzieci, przyjaciele i znajomi...

Tańczą zakochani, gdy chcą być blisko siebie, nowożeńcy i goście weselni, tańczą artyści na scenie i łyżwiarze na lodzie. Tańczą. Ale... czy ktoś w tym tańcu pamięta o Tobie, Boże?

Radości Aniołów, Źródło Jedności i Szczęścia, Miłości Odwieczna, Trójco Niepojęta - przymierze Ojca i Syna i Ducha Świętego, Boże Piękny i Cudowny, którego nie sposób pojąć, przed którego tajemnicą filozof i teolog klęka...

Jednak wierzę, Boże, że dla Ciebie wszystko jest możliwe, także taki taniec, w którym mogę się z Tobą spotkać. Taniec, który nie jest bożkiem, lecz pozwala zapomnieć o sobie, by Cię wielbić...

Jest to taniec Aniołów w niebie, ale także... taniec dziecka, przyjaciela, taniec zakochanych, weselników, artystów, sportowców, taniec stworzenia, które żyje dla Ciebie i z Ciebie czerpie życie i siłę, i moc, i energię, i radość, i pokój, i szczęście, i Miłość...

EWA, lat 26, wspólnota Arka, Paryż

Bóg stworzył mnie z miłości, a moje ciało jest Jego Świątynią, w której pragnie się przechadzać. Mogę stanąć prosto, z wyprostowanymi plecami, bo to On przywraca mi "pion", godność Dziecka Bożego w całej istocie.

Nie muszę wstydzić się swojego ciała, spojrzeń innych, bo to On jest moim Oblubie- ńcem, bo to On patrzy na mnie wzrokiem pełnym miłości. Ta miłość uzdrawia mnie, moje chore wyobrażenia o sobie. Bóg jest najwspanialszym "Wizażystą", tylko On potrafi wydobyć to, co najpiękniejsze. Mogę z ufnością poddać się Jego obróbce, bo wiem, że wszystko, co robi, robi z miłości do mnie.

Dziękuję Ci, Panie, że pielęgnujesz swój ogród we mnie.

BASIA, lat 21, wspólnota Arka, Paryż

Stanęło mi przed oczami pytanie: "Dla kogo do tej pory tańczyłaś, czyjej muzyki słuchałaś? czy natchnień, podszeptów Ducha Świętego, czy też tańczyłaś solo, w rytm melodii świata?" Odkryłam, że można porównać życie do tańca, ponieważ delikatny rytm Jego łaski towarzyszy mojej codzienności.

Modlitwa poprzez taniec jest czasem dynamiczna, bardzo żywa, innym razem delikatna i wysublimowana. I, co najważniejsze, taniec na warsztatach różnił się od tego, z którym stykamy się na co dzień, czymś bardzo istotnym. Otóż, aby tańczyć dla Pana, nie wystarczy samo poczucie rytmu. Potrzeba otwartego serca, bo tam wszystko się zaczyna. Te warsztaty uczyły mnie słuchać sercem i muzyka, która wydobywa się stamtąd, ogarniała automatycznie cale ciało, duszę, przenikała i promieniowała na zewnątrz.

MIKOŁAJ, lat 27

Warsztaty Tańca to wspólna modlitwa, konferencje, ćwiczenia pantomimiczne, układy taneczne, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, nauka tańców uwielbienia - to wszystko składa się na przeżycie prawdy, że jesteśmy "świątyniami Ducha Świętego". Zanim przyjechałem na Warsztaty, słyszałem o "Tańcu dla Pana", ale nie wyobrażałem sobie tego. Podczas jednej z modlitw porannych zacząłem się poruszać w całkowitej wolności. Gdzieś zniknęło skrępowanie obecnością innych. Towarzyszyła temu radość i pokój, a usta same zaczęły się modlić. Zwykle taki spontaniczny sposób modlitwy przychodzi mi trudno. To doświadczenie poruszania się, tańczenia było zupełnie czymś innym niż taniec towarzyski. Dziękuję Panu Bogu, że mogłem wziąć udział w tych warsztatach.

Opracowała Marta Libura

Pismo kotolickie - Jezus Żyje mr 25


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. UrbanaModlitwa do św. Urbana

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Matki Elżbiety Róży CzackiejModlitwa o wstawiennictwo bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej

Św. Józef Oblubieniec Matki Bożej w nauczaniu Jana Pawła IIŚw. Józef Oblubieniec Matki Bożej w nauczaniu Jana Pawła II

Św. bp Stanisław ze Szczepanowa - męczennik, patron PolskiŚw. bp Stanisław ze Szczepanowa - męczennik, patron Polski

Jakże trudno jest być człowiekiem!Jakże trudno jest być człowiekiem!

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej