Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

2 Tm 2,3 - Jak grzmot gromu

Na polskim rynku muzycznym pojawił sie zespół niezwykły. "Katolicką supergrupę" (taką nazwę nadały mu media) tworzą czołowi polscy muzycy związani z najostrzejszymi formami rocka. Nazwą zespołu jest skrót biblijnego cytatu: 2 Tm 2,3. Przekaz płyty, która na półki sklepowe trafił w kwietniu, j est j ednoznaczny - chodzi wyłącznie o głoszenie Dobrej Nowiny. Świadczą o tym nie tylko teksty - cytaty ze Starego i Nowego Testamentu, ale i postawa samych muzyków. Mimo to grupa, jako zupełne nowum, nie znające precedensów w dotychczasowej historii polskiego Kościoła, wzbudza pewnie wiele zamieszania i kontrowersji.

Przedstawiamy wywiad z Darkiem Malejonkiem, liderem grupy Houk, jednym z twórców 2 Tm 2,3.

D. M. - Darek Malejonek
B.W. - Bartłomiej Wróbel

B.W. W obecnym czasie coraz częściej mówi się o "rocku chrześcijańskim". Czy uważasz, że muzyka rockowa jest dobrym podkładem do tekstów zaczerpniętych z Pisma Świętego?

D.M. Ja myślę, że jak najbardziej. Tutaj na potwierdzenie przytoczę cytat z Ewangelii św. Jana ( J12,28-29), kiedy Jezus się modlił w godzinie Syna Człowieczego. Wtedy powiedział do Ojca: "Ojcze, wsław Twoje imię!". Wtem rozległ się głos z nieba: "Już wsławiłem i jeszcze wsławię". Tłum stojący to usłyszał i mówił: "Zagrzmiało". Inni mówili: "Anioł przemówi do Niego". Tutaj mamy przykład, że głos Boga jest jak grzmot gromu i tak samo jak ludzie prosili Mojżesza, aby Bóg mówił przez niego, gdyż moc głosu Bożego może być tak potężna, że nasze Marshale, czy Mesabugi są jak brzęczenie komara. Jest to tak mała moc do mocy Bożej, że ja nie mam tutaj żadnych wątpliwości.

B.W. Muzyka, którą gra Houk cieszy się dużą popularnością. Można tu wspomnieć np. o "Transmision into your heart", czy o ostatniej płycie "Generation". Jak sądzisz, z czego wynika ta popularność?

D.M. Nie wiem. Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie jestem odbiorcą muzyki w takim sensie. Jestem tym, który gra, chociaż oczywiście słucham różnych kapel, ale w sumie nie słucham dużo muzyki. Mam nadzieję, że to chodzi o to, iż ludzie mają dosyć śpiewania o bzdetach i chodzi im o prawdę. Houk zawsze był takim zespołem, który nie śpiewał o bzdurach, ale raczej starał się śpiewać teksty, które niosły treść. Może na samym początku nie były to treści, które mówiły o Bogu, ale już wtedy szukałem dobra. Sądzę, że może jest to właśnie to. Na pewno też muzyka, widocznie ta muzyka, którą gramy, trafiła ludziom do gustu.

B.W. Jak wygląda prywatne życie D.M. ? D.M. Jest to pytanie prywatne i przez to, że jest prywatne tym się różni od publicznego. Jestem mężem, który bardzo kocha swoją żonę i zarazem ojcem, który ma trójkę małych dzieci, z czego jestem dumny i bardzo kocham swoją rodzinę. Muszę powiedzieć, że moja rodzina jest dla mnie najważniejsza.

B.W. Na każdej płycie znajduje się cytat z listu do Efezjan 6,12. Co chcecie jako zespół przekazać swoim odbiorcom przez konkretnie właśnie ten cytat?

D.M. Jest to cytat, który mówi o duchowej walce, a konkretnie o walce, która toczy się cały czas o duszę. Jest to taka trochę niewidzialna wojna, która toczy się nie na poziomie cielesnym, tylko jest to walka w środku serca. Linia frontu ciągnie się w sercu między dobrem a złem. Moim zdaniem Królestwo Boże jest w sercu i tutaj jest ten moment newralgiczny, gdyż albo się pójdzie w stronę dobra, albo w stronę zła. Jest wiele pokus. Diabeł próbuje walczyć, żeby pozyskać dusze za pomocą pieniędzy, sławy, sukcesu, kariery, ciała-np.hedonizmu, i jeszcze wiele innych spraw. Natomiast Bóg daje tylko miłość, a dla mnie jest to aż miłość, bo miłość jest ponad wszystkim. Dla mnie wyboru nie ma żadnego, jest tylko Bóg.

B.W. Z czego jesteś najbardziej dumny, jeśli chodzi o twórczość muzyczną?

D.M. Na pewno z moich dzieci. Z nich jestem najbardziej dumny. Natomiast co do muzycznych rzeczy to myślę, że z ostatniej płyty Houka "Generation", ale teraz, w tym momencie jestem najbardziej zadowolony z 2 Tm 2,3. Już niedługo wchodzę do studia, gdzie będę nagrywał solową płytę w stylu reggae. Mam nadzieję, że wtedy będę najbardzej zadowolony z tej ostatniej. Z twórczością muzyczną jest tak. Jeśli każda kolejna płyta - według mnie oczywiście - bo słuchacz ma prawo się z tym nie zgodzić, ale według mnie jeżeli jest lepsza, no to wtedy jestem zadowolony. Oznacza to, że nie stoję w miejscu, tylko się rozwijam w jakiś sposób. Jest to dla mnie ważne.

B.W. Czy możemy się spodziewać, że 2Tm 2,3 - na wzór " Now Langer Musie", zespołu, który znasz i z którym wspólnie koncertowałeś podczas ich trasy w Polsce, będzie grał również przy kościołach?

D.M. To znaczy nie, gdyż w Jarocinie była to taka sytuacja nietypowa, że nie mogli wystąpić na dużej scenie i zagrali za zgodą miejscowego proboszcza przy kościele. Myślę, że z 2 Tm 2,3 chcemy grać na normalnych koncertach właśnie rockowych, w normalnych salach czy czasami nawet w klubach lub pubach. Jednak puby są trochę za małe, bo nas jest ok. siedem osób, potrzebujemy większej sceny. Naszym głównym celem jest granie dla ludzi wierzących, bo oni mają takie zespoły wielbiące, jak np. New Life Musie, które grają dla ludzi, ze wspólnot czy dla ludzi z Kościoła. Chcemy, żeby ta muzyka trafiała do ludzi, którzy siedząw takim kręgu muzyki, dla których jest ona w pewien sposób religią. Tak samo, jak ja zostałem pociągnięty przez Jezusa właśnie poprzez muzykę rockową. Ja mogę powiedzieć śmiało, że Jezus wyszedł do mnie do Jarocina poprzez rockowy zespół muzyczny, gdyż sam do kościoła bym nigdy nie poszedł. Dlatego właśnie my gramy dla tych ludzi. Mamy przecież motywację w Ewangelii. Dobry Pasterz zostawia dziewięćdziesiąt dziewięć tych sytych, bardzo dobrze witaminizowa- nych owiec poprzez sakramenty itd. Jezus natomiast mówi, iż należy zostawić te syte i pójść do tych biednych owiec błąkających się w tym światku muzyki. To, że one trochę inaczej wyglądają że mająkolczy- ki w uszach, że mają skóry, czy dziwny wygląd, potwierdza, iż są to te zbłąkane owce. One się gdzieś rozproszyły i sątrochę inne, takie nietypowe, ale właśnie do nich poszedł Jezus. Moim zdaniem z każdej takiej nawróconej osoby całe niebo się cieszy. Kościół potrzebuje ludzi radykalnych i często punkow- cy, anarchiści, czy z innych grup, po swoim nawróceniu, z taką samą gorliwością głoszą Jezusa, nie bojąc się iść na pierwszą linię frontu.

* 2 Tm 2,3 - nazwa zespołu rockowego chrześcijańskiego, który powstał przez połączenie różnych muzyków z różnych zespołów rockowych. Np. Darek Malejonek-Houk. Robert Fri, Tomek Budzyński - Armia, Marcin Pospieszalski - New Life Musie, Jaśko Broda - grajek ludowy, Stopa z Vovo.

Z Darkiem Malej onkiem, dla "Pielgrzyma Młodych", rozmawiał Bartek Wróbel.


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nawrócony zbrodniarz - świętym?Nawrócony zbrodniarz - świętym?

Problematyka masonerii współczesnejProblematyka masonerii współczesnej

Jaka była rodzina św. Maksymiliana KolbeJaka była rodzina św. Maksymiliana Kolbe

Sprawdzian z uczciwościSprawdzian z uczciwości

Życzenia dla kapłanaŻyczenia dla kapłana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej